• Krátkometrážní

Godzilla Minus One (2023)

94% / Pravá a nefalšovaná Japonská Godzilla se vším všudy. Hollywood nás v posledních letech se snaží se svým monsterverse přesvědčit, že Godzilla je hodný kamarád, který vždy pomůže, ačkoliv v původním filmu z roku 14 tak rozhodně nevypadá a nejspíše ani neměla vypadat. A i když hollywood Godzillu pomalu zabíjí, tak se k západu z ničeho nic dostal zázrak, zázrak jménem Minus One. Tento film nabízí to hlavní co se mi líbilo na 2014 Godzille a nejen to, máme tu i silný politický kontext s životním, ne moc pozitivním, příběhem jednoho muže co šel zemřít do války a přežil. Herecké výkony jsou úchvatné, emotivní ale i mírně přehnané, scénář jakbysmet, atmosféra je dechberoucí v kterémkoli okamžiku filmu, hudba taktéže. Ovšem film má i menší nedokonalosti v podobě CGI (které stejně jako u Bullet Train se dá odpustit) a cliffhangeru v titulkách, který ničí jinak naprosto super film. Celkově doporučuji (viděno 11.12.2023 v Jičíně).

Nene (2022)

86% / Divné, originální, absurdní a fascinující: i tak by se dal nazvat tento film. Peele není můj oblíbenec a jeho "My" před lety u mě tvrdě propadlo kvůli různým aspektům. Nicméně v tomto filmu jsou tyto aspekty zahnány bud do extrému a nebo zmizeli, k tomu přišlo velice silné nadpřirozeno a těžká absurdnost - a na mě to prostě funguje. Film se zdá jako umělecký, zároven si ale velice dobře drží atmosféru a strach z neznáma a zároven je v mnohých momentech nesmyslný a absurdně vtipný. Herci sice neodvádí nijak skvělou práci a to jen pomáhá již zmíněné absurditě. Za mě neuvěřitelný počin, co musím ještě někdy vidět, ovšem cílovka je stejně jako u Rychlé roty z toho samého roku extrémně malá, takže si to neužije každý, doporučuji.

Bod obnovy (2023)

71% / Po Žižkovy, který rok předtím ukázal, že můžeme být i trochu světový a odlepit se od těch srágor co tu většina točí, přichází Sci-Fi od Roberta Hloze, které ovšem pokračuje v tom co Jákl rok předtím nakousl. Bod Obnovy je na tuzemskou tvorbu extrémně svěží a vlastně i neuvěřitelně fajn, vizuálně vše vypadá skvěle a to i když hromada vozidel jsou jen "šroty" ze současnosti (mnohdy teda mnohem starší) s většími úpravami zvenčí, ale prostě máte ten pocit, že by to mohla být budoucnost. Celkově mimo vizuál má film i super atmosféru skrz celé své trvaní, obstojné herecké výkony a pochvalu si zaslouží i scénář, který sice nebyl nijak brutálně inovativní, ba dokonce ani originální, ovšem v kontextu s filmem fungoval docela dobře. V rámci záporů pak zmíním hlavně titulní píseň, která byla více než příšerná a k filmu se nehodila. Celkově ovšem doporučuji, film by měl být povinnost pro každého jenž nad tuzemskou tvorbou už dávno zanevřel.

Vocasy na tripu (2023)

90% / Upřímně miluji tyto šílené, sprosté a vlastně i absurdní komedie, a Strays ukázal, že i dnes to jde. Kvalitativně naprostá špička za posledních několik let v rámci žánru, která si u mě vybila top 5 pro rok 2023 a doživotní oblibu, skvělé a mnohdy naprosto geniálně vymyšlené vtipy, skvělé a sympatické postavy a i ten dabing se zde docela povedl. Jen teda škoda, že nakonec jde o propadák. Doporučuji.

Přízraky v Benátkách (2023)

75% / Náhodně navštívený film, který je vlastně od začátku naprosto skvělý, atmosféra, efekty, scénář, tedy do doby kdy přijde klasické detektivní odhalování, které zrovna moc nemusím. I tak si myslím, že své kvality určitě má a nezabolí se na něj podívat. Doporučuji.

Mluv se mnou (2023)

45% / Nezajímavé, opravdu hloupé s krátkou stopáží. Na druhou stranu fajn atmosféra, která se táhne celým filmem a doprovázená docela dobrou hudbou. Celkově nedoporučuji.

Letadla (2013)

63% / Auta z roku 2006 akorát s letadly, mimo designů zde není de facto nic převratně nového, ovšem dá se to.

Zvonilka (2008)

75% / Pěkná, roztomilá, nezávadná a nadprůměrná podívaná určená sice hlavně pro mladé slečny, ale osobně si myslím, že celkově se na to dá koukat i ve vyšším věku.

Meg 2: Příkop (2023)

57% / Upadla vážnost, a znát to docela je, ovšem nejen ta, oproti předchozímu dílu se mi zdá, že záporáci jsou ještě více ploší a tupí, špatně na tom je i příběh, který se stal ještě více sterilním a ještě více uspěchaným, takže vám z tohoto hlediska později na filmu nějako ani nezaleží. Podle traileru jsem si i chvíli myslel, že tento film bude takový vysoko rozpočtový masakr CGI masakr, což ovšem se nestalo, zvířat tu sice víc bylo ale za mě byly dost nevyužití a více se dávalo přednost vztahu mezi hlavními hrdiny, kde oproti minulému dílu už to nepůsobilo tak dobře. Ovšem abych jen nehejtoval, tak herecké výkony byly na velmi dobré úrovni, obzvláště Statham nezklamal a hrál tak jak se od něj očekávalo, na super úrovni byla i akce, která spolu s CGI zůstala na stejné úrovni co minule. Mezi menší klady bych pak rád zmínil Design základny společnosti v Sydney, která vypadala famózně a také to, že se ve filmu objevil track "Dare" od Gorillaz, což mě potěšilo. Celkově si myslím, že je to lepší jak pokračování Godzilly, herci to zde docela slušně táhnou ale není to to co by si člověk představoval, pod pojmem Megalodon 2. Spíše nedoporučuji,

Přicházejí v noci (2017)

60% / Obstojný film s vyčnívající atmosférou a docela dobrými hereckými výkony, bohužel to vše zabíjí scénář s velmi hluchými a nudnými scénami.