Bílá královna (2013) (seriál)

Človek si môže ceniť to, že bolo nakrúcané v reálnych priestoroch. To sa veľmi odlišuje od Tudorovcov (náš milovaný greenscreen). Úžasné kostými. Stredoveká politika bola taká, že dnešná vyzerá oproti tomuto ako hra dvoch detí na pieskovisku a tento seriál to len dokazuje. Takže, by som sa nenechal zmiasť pilotom (áno dobre je tu, oj moj zlatý ľubkam ťa a je neviem, stále mnohé lásky, nie sú lásky, ako lásky- veď stredoveká politika), pretože to nie je žiadna lacná romantika. Určite by som si najprv pozrel tento seriál a potom zamieril na Tudorovcov. Ponúka aj menej známe herecké obsadenie, ktoré automaticky neznamená, že príliš priemerné alebo amatérske. To, že kto sa vám najviac zapísal do pamäti, to už je na vás. Celkom slušná psychológia jednotlivých postáv. To čo ma niekedy udivuje pri historických filmoch je to, že naše krásne herečky mávajú linky na očiach, tiene na viečkach, upravené obočie, že sa betón nepridá! Maximálne, čo bolo v stredoveku a to v Európe (napr. Anglicko), tak boli farby na vlasy, pretože dokým sa dotiahla kozmetika do Európy z Egypta, tak to trošku trvalo- takých 1000 rokov. Nebojte, tu ani jedna nemá z spomínaných prídavkov. Že sprostosti, tak sa len pozrite! Písať o tom, že je to nejaký prelomový seriál, to ani náhodou... má to svoje plusy aj mínusy, ktoré v tomto prípade nezohrajú, až takú veľkú úlohu v tom, že by si človek mal pozrieť alebo nie.. skôr pre fanúšikov histórie. Myslím, že čsfd podalo správne hodnotenie. Skúste dať tomuto šancu. Mimochodom prvá výraznejšia rola, herečky Rebecca Ferguson, to len tak na koniec. /75%/

Lék pro Lorenza (1992)

Nezvyčajný George Miller, ak chcete vedieť, že ak vôbec má George Miller na to, aby natáčal „pravé umelecké médium“, tak práve Lorenzo's Oil. Skutočne, človek neoľutuje, že sa na to pozrie. /95 %/

Lovec: Zimní válka (2016)

I share the blood of deep shite with the demons inside and the result of this... is...// hnusný hate a trápi mňa alebo vás? Nie. /15 %/

Oběť (1986)

Predsa, výsadou génia je odísť na vrchole. Mám taký pocit, že Tarkovskij tu pocítil slobodu, aj keď len krátko, dostal Svena Nykvista, ktorý mu padol, ako uliaty. Celý tým ťahal za jeden koniec, aj prekladateľka bola vrúcna k nemu, pretože na Nostalgii <----- zažil útrapy a peklo. Pozrite si dokumente, o natáčaní filmu, v žiadnom prípade s dabingom! Všetko je vynikajúce. Zbohom Tarkovskij. :) /100 %/

Zrcadlo (1975)

Tarkovskij a jeho umelecká duša= umelecký zážitok pre diváka. Jeho duša, ktorá kyprí jednu skvelú scénu za druhou v zrkadlu a ako v každom inom filme. K tomu ten rukopis. Vrelo odporúčam. Je dosť ťažké opísať presne tento film, aby človek dostal predstavu, o tom ako vyzerá. Človek si musí k tomu sadnúť, pozrieť a určite sa to oplatí. Film trošku na zamyslenie. Zrkadlo, podáva odraz človeka samotného, reflexia samotného života, v tomto prípade prevažne toho detského Andreja. To, čo predvádzal svetu medzi rokmi 1975- 1979 je na neuverenie, nezabudnuteľný scenár, pohyby kamery, scenérie, mizanscény, špecifická hudba. V čase jeho vydania označila tento film za nezrozumiteľný... v čom? Že nevysvetlil polopate, o čom je film.. že myšlienku vložil medzi riadky. To ako sa v poslednej scéne pýta „filmový otec“: „Chceš mať prvé chlapca, alebo dievča?“ Znova osobne nepochopím: povolila len obmedzenú distribúciu. Na druhej strane mu dopriali zlato ocenený materiál Kodak, čo bolo v tomto režime, kriticky dostupný materiál. Ako plynul čas, tak sa narodili dvaja chlapci. Z Tarkovskej „filmovej matky“ sa stala stará žena. Ako môže písať človek o niečom, k čomu nemá vôbec vzťah. Škoda, že Bibi Anderson nezahrala, bola by to ďalšia čerešnička na torte, plátne. Hlavná predstaviteľka splnila nadmieru očakávania, a môžete očakávať prvotriedny výkon. /85 %/

Nekonečný příběh (1984)

Aj keď to nie je najdokonalejšia a najlepšia rozprávka, predsa to pre ľudské oko, radosť pozerať... veď Falko, kamenný obor, korytnačka, samotný príbeh .. vec pre celú rodinu, ktorá je stále svieža aj po 30. rokoch. /75 %/

Jindřich V. (1989)

Mlaďučký Kenneth Branagh.. už vtedy vedel pochopiť Shakespeare ...a čo režírovať ak je niekto, kto dokáže pochopiť a správne preniesť na filmové plátno a aby to nepripomínalo sfilmované divadielko, tak je to práve Kenneth. Jediné, čo má z predstavenia je usporiadané postavy v tomto filme. Scenár: Je to Shakespeare, je to geniálne a nadčasové.. možno niekoho to budiť nudiť, nič mu to nebude pripomínať.... každý máme svoje chúťky svoje kvalitný to má a to bezpochyby. Patrick Doyle pojal priaznivo pre uši hudbu v tomto filme. K 5 chýba maximálne réžia, neskôr dozrel Kenneth ako režisér. S dabingom, ani keby to mal o to posledné, čo človek uvidí. Vrelo odporúčam, pretože keď si človek nájde pre to čas oplatí sa vám to. /80 %/

Husar na střeše (1995)

Veľkou výhodou tohto filmu je autentickosť celého filmu a logickosť všetkých scén. Pozor, aby ste sa nezačali triasť a aby vás nezabila cholera. Ešte, že to vytvorila Európa... predsa, keď človek chce vidieť kvalitný historický film, tak z Európy. /80 %/

Náruživost (1969)

Film, ktorý ľudskú myseľ rozorve na milión kúskov. Najťažšia čast z trilógie: Hodina Vlka, Hanba a Náruživosť. /80 %/