Wolf's Rain (2003) (seriál)

Vůbec první anime seriál, který jsem viděl, mě naprosto uchvátil. Perfektní grafika, animace, hudba, příběh i postavy. Bohužel s tím, jak jsem objevoval i další anime jsem musel své hodnocení tohoto díla lehce přehodnotit, po vystřízlivění z prvotního anime opojení musim objektivně uznat, že postavy jsou sice sympatické, ale zase ne nijak originální a zápletka se místy lehce zadrhává. Stále seriál ale považuji za jedno z těch více kvalitnějších anime, co jsem viděl.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Velkolepé vyvrcholení velkolepého příběhu. Závěrečná bitva je pak už jenom třešničkou na dortu a jeden z nejlpších momentů, co SW universum dokáže nabídnout jak do epičnosti, osudovosti tak i dramatičnosti a akce a dokonce ani přítomnost ewoků mi nijak zásadně nevadila. Pro mě osobně je Návrat jediho těsně za epizodou 5 a některými momenty dokonce před ní.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Dokonalost sama. Skvělý příběh, geniální postavy, nezapomenutelné momenty a kultovní hlášky, to vše v nejlepším dílu celé sextalogie. Film, který šlape od začátku do konce a jen málo jiných se mu vyrovná.

Spider-Man (2002)

Skvělá komiksová oddechovka, výborný výběr představitelů jak postav hlavních, tak i vedlejších a hlavně skvělá Raimiho režije. Hlavně ze začátku, kdy pavoučí muž objevuje své nově nabyté dovednosti, je film zmáknutý na jedničku. Bohužel střed filmu je poněkud rozmělněný a ani finále není nějak extrémně strhující. Přesto se ale jedna o vysoký nadprůměr jak v komiksových adaptacích, tak i v akčních filmech.

Smrtonosná past (1988)

Legenda mezi akčními filmy, která proslavila tzv hrdinu z lidu, který v podstatě proti své vůli bojuje proti bandě zločinců ne pro čest nebo slávu, ale pouze o život svůj a svojí rodiny. Nechci tvrdit, že dřív se takové filmy netočily, ale právě Die Hard znamenala průlom a posunula žánr, především pak díky výbornému Willisovi a Rickmanovi, kteří prakticky definovali archetypy svých postav.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Geniální film. Zatímco ostatní režiséři akčních filmů sází na kulometný střih, efektní choreografii cool hlášky, tam Jarmusch sází atmosféru, emoce a charisma hlavní postavy, která se mimo jiné Whitakerovi náramně povedla.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Velkolepé vyvrcholení trilogie, které sice neobstojí jako samostatný film, ale tak se ani podle mě nedá brát, protože se prostě jedná o jeden příběh rozdělený na tři části. Jackson stál před obtížným úkolem zpracovat rozhodující události třetího věku Středozemě dostatečně velkolepě a osudově a musím za sebe uznat, že se mu to podařilo dokonale a v kině jsem místy doslova nedýchal napětím a zaujetím. Celá genialita Jacksonova díla potom vyvstane při puštění všech tří dílů (extended edition jedině) za sebou, kdy se celé putování spojí v jeden ohromný příběh stírající hranice mezi jednotlivými díly a vzniká strhující filmové dílo.

Arizona Dream (1993)

Kusturica, Bregovič a Depp v nejlepších letech spojili své síly a natočili neuvěřitelný film o životě a snech.

21 gramů (2003)

Film syrový a drsný jako kulka prohnaná hlavou. Iňárritu se ani ve svém druhém filmu nezapřel a ačkoliv se přesunul z Mexika do USA, tak nám svět ukázal opět z jeho temné a bolavé stránky, kde v podstatě chybí kladné postavy (a nebo záporné??) a kde trocha stačí k tomu, aby bylo zničeno přímo i nepřímo několik životů v jednom okamžiku. Výborně sestavenou mozaiku příběhu doplňují skvělí herci, kamera i hudba a i když se nejedná o zrovna příjemné pokoukání, jedná se o nadmíru kvalitní film.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Mám rád pomalu plynoucí filmy, zvládnu i nějaký ten surrealismus a sci-fi žánr je můj velm oblíbený, ale co je moc, to je zkrátka příliš. Že se jedná o kvalitní příběh dokazuje Clarkova předloha (nebo v tomto případě spíš poloha, protože kniha byla napsána až po filmu jestli se nepletu), ale Kubrickovo pojetí mi opravdu nesedlo. Příliš zdlouhavé a scény taknějak příliš bezvýznamové a pro efekt, ačkoliv pro filmovou vědu možná nepostradatelný kousek, mě osobně to docela nudilo a dokoukal jsem jenom z povinnosti.