Sucker Punch (2011)

Veliký, nafouknutý nic. Všechno se sice tváří velkolepě, nadupaně a stylově, bohužel film je až příliš o ničem. Snyder je sice myslím velmi zručným režisérem a už to několikrát dokázal, ale velmi špatným scénáristou (ačkoliv z námětu by se určitě dalo dost vytáhnout). Samotný příběh je sice relativně slušný, ale ten bohužel zabírá pouze minimum prostoru z celého filmu. Zbytek je vyplněn úplně zbytečnými akčními scénami, které jsou vyloženě nudné, zdlouhavé a bez náboje (což jsem netušil že někdy napíšu o souboji s obřími samuraj-roboty). Jedna hvězdička za lehce nadprůměrný příběh (v porovnání se zbytkem) a jedna za hudbu, na víc se tohle bohužel u mě nezmohlo.

Alois Nebel (2011)

Poměrně zajímavý počin a to nejen svým vizuálním zpracováním. Příběh je vyprávěn ve stylu původního komixu, tedy úsporně a decentně, s minimem slov. Myšlenky hlavního představitele aby člověk vydoloval z takřka apatického pohledu M. Krobota, jehož výkon je sice velmi minimalistický, ale k danému formátu vyprávění se dokonale hodí. Za zmínku minimálně stojí taky kamera, která dle mě skvěle vystihuje atmosféru a jednotlivý záběry jsou vesměs povedený. Co bych ale vytknul je závěr, který je poměrně nevýrazný a člověk čeká, co bude dál, a ono nic nebude a taky asi filmu škodí, že je nasazován jako mainstream, kterým ale rozhodně není (na druhou stranu je asi pochopitelně snaha vydělat zpátky vynaložené finance).

Transformers 3 (2011)

Teda upřimně nevím, co se Bayovi před natáčením stalo. Začátek poměrně nadějný, některé scény před půlkou filmu brilantní (na Baye), ale potom jako by Michael film dotočil z donucení a samotný závěr filmu je vyloženě hřebíček do rakve (takový šmik šmik a je konec, navíc Optimus Prime se zachová jako docela záporák). Bohužel jestli tohle mělo být vyvrcholení série, tak to by bylo lépe, aby vůbec nevzniklo, takhle po nadějném rozjezdu zůstává poněkud nepříjemná pachuť.

Gympl (2007)

Překvapivě zajímavý film s výborným Mádlem. Svěží a nekonvenční pohled na současnou mládež, který dle mého poměrně věrně zachycuje radosti a strasti současných středoškoláků a zároveň si zachovává nadhled a humor. Kdyby se ještě Vorel starší lépe trefil do představitelů hlavních rolí (tedy kromě toho Mádla, Vorel mladší mě svým výrazem spíš rozčiloval a na hlavních dívčích představitelkách bylo vidět, že s hraním mnoho zkušeností nemají). Na druhou stranu s dospělými rolemi se trefil vcelku dokonale. I přes pár nedostatků mě přesto film velmi mile překvapil a zaujal a proto má těch 5* u mě zasloužených.

Asterix a Obelix (1999)

Podivný slepenec různých příběhů animovaného Asterixe, který navíc převodem do hraného filmu ztratil svojí lehkost a nadhled. Nic co bych musel vidět víckrát.

Akta X (1993) (seriál)

Pro mě srdcová záležitost. Když to začala TV Nova dávat, bylo to něco neuvěřitelného a zlomového. Dříve by mě vůbec nenapadlo, že něco podobného může v televizi běžet, něco, co vypadá tolik filmově, s originální a mysteriózní zápletkou a silnou ústřední dvojkou. Bohužel s přibývajícími sezónami nadšení pomalu opadalo, ale i z dnešního pohledu se pořád jedná o velmi kvalitní seriál a obzvláště první sezóna je luxusní.

Tobruk (2008)

Na českou kotlinu poměrně zajímavý a originální film. Marhoul jej pojal docela poeticky a na válečný film neotřele a podařilo se mu do něj dostat několik velice silných momentů. Co se mu ale naopak nepodařilo je vtisknout filmu nějaký výraznější tvar, gradaci a vlastně i nějaký účel, pro který film vznikl. Vzhledem k tomu pak dílo působí spíš jako dokument s několika uměleckými odbočkami. Co však ale filmu chybí nejvíce, je nějaké ukončení, kdy je film vlastně utnut uprostřed děje a celý pak tak jako vyšumí do ztracena. I tak se ale jedná o nadprůměrný film, který sice pár věcí poněkud sráží, ale zase několik scén i výrazně pozvedá.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Místy velmi zdařilé (zvláště výlety do JDho fantazie byly místy opravdu náramný), místy docela slabší. Ovšem co mě na seriálu nesedlo především je staré dobré MASHovské míchání sitcomu a tragédie (no jo, nemocniční prostředí tomu holt nahrává). Jinak se ale jedná o kvalitní sitcom s řadou fajn herců (i když třeba Sarah Chalke mi lezla vcelku krkem) a spoustou podařených vtipů..

Matrix (1999)

Film, který definoval akční žánr na mnoho let dopředu. Je až neuvěřitelné, jak se i v roce 2011 od prvního Matrixu kopírují postupy a triky. Jinak taky dílo, které snad zasluhuje jen samé superlativy. Bratři Wachowští se ukázali nejen jako zruční filmaři, ale taky jako velcí znalci žánru a poskládali příběh, který udivuje svou hloubkou (a to nemyslím všechny ty teorie rozebírající do hloubky barvu Morpheovy tkaničky a podobné věci), dynamikou a silou. Do toho všeho výborné cool postavy, skvělá patřičně řízná hudba, kamera, střih a efekty a nemůžu hodnotit jinak než 5*.

Top Gun (1986)

Film, který definoval šablonu, podle které vzniklo nepřeberné množství leteckých snímků, ale který zároveň zůstal nepřekonán (když tedy nepočítám Žhavé výstřely). Zápletka je až primitivní, herecké výkony průměrné, ale naštěstí otěže pevně svírá Tony Scott, který ze scénáře vymáčkl asi všechno. co šlo.