2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Vcelku zajímavé pokračování, samozřejmě jinak zpracované než předchozí Kubrickův díl. Film samotný těží především z Clarkova románu a sám mnoho invence nenabídne, i tak ale právě díky kvalitě předlohy se jedná o příjemné sci-fi, které se sice nezapsalo mezi legendy žánru, ale i tak se jedná o příjemný film, který fanoušky sci-fi potěší.

Troja (2004)

Nebýt šíleně hloupého konce, mohl z Troji být zajímavý oddechový historický film s vcelku zajímavými postavami (především pak E. Bana), dobrými souboji a kvalitní výpravou. Bohužel v závěru se z filmu stává šaškárna a závěrečná scéna tomu jenom nasazuje korunu. Je to škoda, protože tenhle film měl poměrně velký potenciál, který se mu podařilo zprvu značně využívat, ale na konci ho dokonale zbořit jak Řekové Tróju.

Hrob světlušek (1988)

Silný, dramatický příběh bratra a sestry, semletých hrůzami druhé světové války, ale odvážně jim čelícím až do poslední chvilky, dokud zbývá alespoň nějaká naděje. Pohled na tu stranu války, kde sice neumírají stovky nebo tisíce vojáků, ale která umí být stejně krutá a bezcitná. Takový předobraz Benigniho Život je krásný, ale mnohem syrovější a reálnější.

Spider-Man 2 (2004)

Už u jedničky mě zdaleka nejvíc bavilo Peterovo objevování nových schopností, což v pokračování samozřejmě chybí a tudíž zážitek z filmu už nebyl tak silný jako u předchozího dílu. Ale ne že by byl špatný, to rozhodně ne, všechno je jaksepatří větší, rychlejší, stylovější, na můj vkus někdy možná až moc. Kde na mě film působil nejvíce byly pak paradoxně spíš ty intimnější momenty, kdy jednotlivé postavy řešili spíše vnitřní rozkoly než zachraňovali (ničili) město. Pořád se ale jedná o nadstandardní komix který i přes vcelku dlouhou stopáž příjemně uteče a nenudí.

Americká krása (1999)

Úžasný velký a zároveň intimní film o malých každodenních životních útrapách, a nebo jednom velkém životním dilematu? Výborně natočeno, tak, jak to umí snad jenom Mendes a zároveň výborně odehráno, jak to snad umí jenom Spacey, který je pro film asi stejně důležitý jako Hanks pro Forresta Gumpa. Filmový koncert po všech stránkách a jeden z nejzářivějších filmových klenotů.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Kultovka, k tomu snad ani nemá cenu nic jinýho psát. O kvalitách filmu svědčí mimo jiné i to, že cca jenom tenhle film (dobře, byli tu ještě Gauneři, ale ty se popularitou s PF nedají srovnat) stačil k tomu, aby se z maniaka Tarantina stal jeden z nejuznávanějších filmových tvůrců naší doby.

Forrest Gump (1994)

Jeden z nejkrásnějších filmových počinů vůbec. Trojice Zemeckis, Silvestri, Hanks stvořila něco, co se nesmazatelně zapsalo do historie.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Sentimentální až lehce kýčovitý, ale v tomhle případě všechny výtky stranou, protože tenhle skvost si jde vlastní cestou a ukazuje, jak se to má dělat. I přes svou délku a absenci akce se ve filmu snad nevyskytuje moment, který by nebavil nebo dokonce nudil. Frank Derebont toho tak moc netočí, ale když už se pustí do Kinga, tak stvoří perlu.

Rudá Sonja (1985)

Velmi levná napodobenina Barbara Conana a levná napodobenina Conana ničitele a jestli byl Arnold jedním z kladů u Conana, tak tady je kladem jediným. Zbytek je bohužel někde pod průměrem a prakticky ničím nevyniká. Jako malý jsem to měl vcelku i rád, ale teď...

Nekonečný příběh 3 (1994) odpad!

Děs, běs a hrůza, co udělali s mým milovaným Nekonečným příběhem, tohle si měl někdo šeredně odskákat, ve středověku by za to byl vystřelen katapultem přes městské hradby a návrat do města by mu byl zakázán.