Garden Party (2008)

Jeden z těch indie filmů, který nemá klasickou výstavbu děje, postrádá jakoukoliv gradaci a bez zásadnějších zvratů pouze sleduje chvilkové životní dění několika postav, k nimž je ovšem divák zcela lhostejný. Po shlédnutí takového filmu si člověk často klade otázku, co že nám vlastně chtěli tvůrci sdělit a většinou dojde k závěru, že nic. Ztráta času. P.S. Jennifer Lawrence se ve filmu objeví asi na minutu a řekne dvě věty, takže to nestojí za to ani kvůli ní.

Beze strachu (1993)

Zpočátku se Fearless jeví hodně zajímavě a byl jsem velmi zvědavý, kam mě Peter Weir spolu s Jeffem Bridgesem zavedou, ovšem ve druhé půli jim bohužel začne docházet dech a žádnou z dějoých linií se nepodaří dotáhnout do nějakého uspokojivého konce. Celý film tak zůstává dlužen svému potenciálu a pro mě v součtu vyzněl poměrně podivně a prázdně. Pro fanoušky Jeffa Bridgese ovšem povinnost.

Crazy Joe (2013)

Jason se v nové stathamovce snaží trochu vykročit mimo svůj žánr a krom klasických fines v podobě zarputilého rubajícího terminátora představit divákovi i něco ze svého dramatičtějšího repertoáru. Já osobně s tím neměl problém, a přestože z toho asi Oscar nebude, tak si myslím, že by se měl do podobných vod pouštět častěji. Samotný Crazy Joe pak ovšem kombinaci krimi a dramatu s trochou té romantiky zvládá o něco hůře a jednotlivé dějové linky jsou vrstveny bez hlubší provázanosti, což ve finále z filmu činí takového kočkopsa, který vlastně sám neví, čím chce být.

Planina v ohni (2008)

Zajímavě zvolený nelineární způsob vyprávění, ovšem jak se samotný příběh stával postupem času čím dál zjevnější (tak od poloviny už bylo vše jasné), tak jsem se čím dál více nudil. Nemyslím si, že je The Burning Plain nějak výrazně špatný film, jen se mi prostě, i přes solidní herecké výkony, nedostal pod kůži.

Práskač (2013)

Hodně solidní krimi žánrovka, v níž se Dwayne Johnson snaží překročit svůj stín nekompromisního akčního exekutora, a překvapivě se mu to docela daří. V některých momentech je sice poměrně obtížné uvěřit mu vyjukaného "obyčejného tátu od rodiny" a jeho výraz v kombinaci s jeho hulkovskou postavičkou spíš naznačuje, že má v úmyslu zatlouct celý kartel do země holýma rukama, ale jinak se s touhle netradiční rolí popasoval celkem důstojně. Svojí trochu herectví sis Dwayne užil a teď pěkně zpátky ke kvéru a louskání padoušských hlav - tam tě máme totiž nejradši.

The Poker House (2008)

Herecký koncert Jennifer Lawrence, která v The Poker House jen potvrzuje fakt, že již v počátcích své kariéry byla jednou z nejtalentovanějších hereček současného Hollywoodu. Samotný příběh Lori Petty pak není nic světoborného, jelikož téma krušného života dětí ze sociálně slabé vrstvy společnosti v Americe bylo již uchopeno snad ze všech možných stran, a proto vám zřejmě film utkví v paměti právě pouze zásluhou hereckých výkonů hlavních představitelek. A když to v závěru holčiny rozbalily v autě, tak to i zarytému pesimistovi mého ražení vlilo tu pověstnou kapku optimismu do žil.

Kámoši až na dno lahve (2013)

Další ze série filmů o tom, jak tenká je linie mezi přátelstvím a "něčím více" mezi mužem a ženou, kterou se tentokrát snaží načrtnout Joe Swanberg za asistence sympatické sexy třináctky a Jakea M. Johnsona, přičemž jí neustále zalévá větším než malým množstvím zlatavého moku. Je sice pravdou, že se to celé snaží působit maximálně sympaticky, což se občas i daří, a oceňuji i snahu o tahy mimo žánrovou šablonu, ovšem problém je ten, že...je to prostě nuda!

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Po prvních Hunger Games, které se mi mimochodem docela zamlouvaly, jsem se obával, že se tvůrci po vzoru Twilightu zaměří na ty špatné dějové linie, tzn. více otravné teen romantiky a citově rozervaného ústředního milostného trojúhelníku. Jaké bylo však moje překvapení, když se pokračování chopilo rozvíjet především ty dějové motivy, které jsem si přál a chtěl je vidět na plátně! Ano, v popředí máme stále "zamilované" politicky nebezpečné vítěze posledních her, ovšem na pozadí druhých Hunger Games se vesele rozrůstají občanské nepokoje a pozvolna kvasí sociální revoluce v nitru dystopické společnosti. Nové hry tak slouží pouze jako nástroj k legitimní eliminaci jejího hlavního symbolu a zabezpečení stávajícího politického uspořádání. Je pravdou, že první polovina, v níž je zachycen právě tento rozvíjející se společenský kvas, je nejsilnější stránkou filmu a celou sérii posouvá do o něco vyspělejší roviny. Když pak ve druhé půli přijdou na řadu samotné hry tak sice Lawrenceovi dochází trochu šťáva, ale není to tak rapidní jako v prvním dílu. Romance je naštěstí tentokrát dávkovaná daleko skromněji a citlivěji, takže neruší hlavní dění na plátně. Samotné finále v aréně pak přináší budoucí příslib velmi zajímavé a ještě temnější podívané. Zajisté mají druhé Hladové hry svoje mouchy, ale Lawrence byl evidentně krok správným směrem a s opatrnou čtyřkou se těším na jeho samozřejmě rozdělené završení.

Percy Jackson: Moře nestvůr (2013)

Harry Potter jde opět zachraňovat Brada...hmmm teda vlastně Percy Jackson jde zachraňovat svůj junácký tábor. Nechybí 2 parťáci, osudové proroctví nebo pochybnosti zda jsem Neo. Z pokračování Percy Jacksona už nejsem tak zhnusený jako z prvního dílu, protože jsem tak nějak očekával, do čeho jdu. Znásilňování řecké kultury stále probíhá pěkně po americku, natvrdo a bez ochrany, jinak se ovšem v tomto případě jedná o několik levelů horší bohapustou vykrádačku úspěšného čarodějnického učně. Alespoň, že se tvůrci zmohli na solidní camea a Stanley Tucci a Nathan Fillion si svoje role vyloženě užívají. Skutečně doufám, že značný neúspěch Moře nestvůr odradí holywoodské hlavouny od stálého tlačení tohohle otravného světa se všemi jeho otrapy na filmová plátna.

Red 2 (2013)

Staříci z RED sice dokáží stále ještě solidně pobavit a řádně potrápit všechny tajné složky několika světových velmocí; když jde do tuhého, tak dokáží přibrat nějaké ty staré i nové známé a slušně se stýmovat, ale jejich prvotní kouzlo je již nenávratně pryč. Red 2 je tak ve finále celkem fajn jednohubková špionážní týmovka, ovšem stín pouhého odvárku ze svého předchůdce se jí setřást nepodařilo.