Na sv. Valentýna (2010)

Kedy ak nie dnes? :-) Čo iného možno očakávať od romantickej komédie, ktorej dej sa odohráva na Valentína❤? Jasné, že to musí byť "presladené", tým reagujem vlastne na väčšinu komentárov, ktorú som si prešla. Áno, máme tu zaláskované vzťahy, ruže, čokoládu, veľkého plyšáka Taylor Swift, ale aj zlomené srdcia, sklamania a zopár prekvapení. K istému nemenovanému britskému filmu😁by som Valentine's Day🌹neprirovnávala, beriem ho ako film Garryho Marshalla and that's it. Úprimne povedané, mne sa to páčilo, na Valentína ako stvorené a nenudila som sa ani pri druhom vzhliadnutí (po viac ako 10 rokoch). Hollywoodské hviezdne obsadenie je veľký bonus, moji obľúbenci tu majú hojné zastúpenie. Takou čerešničkou na torte je Taylor Swift, vďaka ktorej aj soundtrack je veľmi fajn. Najviac ma bavila učiteľka Jennifer Garner a tiež aj "I hate Valentine's" Jessica Biel, najmenej Anne Hathaway a jej frajer, tie trapné telefonáty sa mi do romantickej komédie nehodili. Mám veľmi rada Bradleyho Coopera, len škoda, že spolu s Juliou Roberts dostali tak málo priestoru. Našla som aj jednu nezrovnalosť alebo to možno bola len moja nepozornosť, neviem. Jennifer Garner odletela do SF a zrazu bola zase v LA? Alebo neodletela? No fakt neviem🤔. Gary Marschall nakrútil len jeden kultový film, ale ani jeho ďalšie romantické filmy nie sú na zahodenie. Brala by som kľudne aj ďalšie holidays, no okrem New Year's Eve a Mother's Day ich už viac nestihol natočiť. 60%

Hovoří ženy (2022)

Už dávno som v kine nezažila také hrobové a niekoľko minút trvajúce ticho po skončení filmu. Sarah Polley, bravó, tlieskam!!! Pamätám si ju ešte ako malé blonďavé dievčatko zo seriálu Road to Avonlea🙂. Veľmi ma teší, že film Women Talking si vyslúžil nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší film a mnoho ďalších ocenení. Sarah Polley film nielen režírovala, ale aj k nemu napísala scenár. Women Talking je silný a skutočný príbeh o ženách, ktoré bojujú za to, čo je pre nich dôležité!!! Už nechcú ďalej znášať násilie (páchané na nich a čo je ešte krutejšie - na ich deťoch!!) a tak sa musia rozhodnúť, zostanú alebo odídu? O tejto konkrétnej komunite (Mennonite) som doteraz nikdy nepočula a neviem, aký je rozdiel medzi nimi a Amishmi, ale to nie je podstatné. Neviem si predstaviť takto žiť, to nikdy v živote. Potešil ma aj výber herečiek (herec je tu len jeden - ak nerátame deti) a to predovšetkým Claire Foy, Rooney Mara, Frances McDormand - hoci tá dostala dosť málo priestoru. Najmilšia mi bola postava Rooney Mara. Herecké výkony sú veľmi uveriteľné. Funguje tu vlastne všetko - réžia, scenár, hudba (Hildur Guðnadóttir - Chernobyl, Joker), kamera, strih. Hoci faktom je, že ženy tejto kolónie sú vzdelané. Ešte dodatok: Je to až neuveriteľné, ako odrezane od sveta môže niekto žiť, bez elektriny - čiže okrem iného aj bez rádia, televízie, internetu, mobilu atď. Avšak neverím, že by nemali ani mapu (!!!) a ani poňatia o tom, kde žijú!!! A ako môže niekto žiť bez cestovania :-)? V zásade mám s filmom len ten problém, že som chcela vedieť, čo bolo ďalej a možno ísť ešte viac do hĺbky. Film sa natáčal v Toronte, odkiaľ Sarah Polley pochádza. Príbeh sa odohral len pár rokov dozadu v jednej z komunít v Bolívii. Váham medzi 4 a 5*. [Cineplex Mannheim, BonusTicket] 80%.

Syn (2022)

Film THE FATHER považujem za majstrovské dielo. A tak som si nemohla nechať ujsť ani drámu THE SON, ktorú opäť režíroval a napísal (divadelná hra) Florian Zeller, hudbu tentokrát zložil Hans Zimmer, kameramana si ponechali a nechýba ani mini rola pre Anthony Hopkinsa, ktorý v The Father podal excelentný herecký výkon muža s Alzheimerom. V The Son má už len cameo, ale príbeh je to už iný, nie je to ten otec, ale len otec. Myslela som si, že bude hrať tú istú postavu, ale nevadí. The Son som chcela vidieť v kine, no film sa tam nestihol ani ohriať a asi po dvoch týždňoch ho stiahli, takže som to už nestihla. Hugha Jackmana mám už roky rada, v The Crown som si obľúbila Vanessu Kirby, v Big Little Lies Lauru Dern, čiže perfektný casting a skvelé herecké výkony, neraz som mala až zimomriavky. The Son je silný film. Hovorí o dôležitej téme. Nastoľuje otázky. Človek sa môže buď donekonečna trápiť výčitkami svedomia, čo mohol urobiť inak alebo to neurobiť alebo jednoducho ísť v živote ďalej. Myslím si, že divák sa dokáže vžiť do každej z hlavných postáv (okrem syna Nicholasa pravdepodobne - no niektorí určite áno) a do istej miery s každou z nich sympatizovať. Je to veľmi ľudský film, taký ten "zo života", podobné problémy má nejedna rodina, či už je to rozvod, nový partner rodiča z hľadiska dieťaťa a celkový dopad rozvodu na jeho život a psychiku, tiež veľa ľudí sa dokáže stotožniť s obavami rodiča, ak dieťa či už malé alebo staršie má nejaké problémy a nemusia to byť len psychické problémy. Som dosť prekvapená, že The Son má také negatívne hodnotenia. Mne sa film skutočne páčil, ale je to veľmi smutný a taký dosť ťažký film, tak nie som si istá, či by som ho pozerala znova. O dosť slabší film ako The Father, ale ani The Son nesklamal a budem sa tešiť, keď nám Florian najbližšie daruje nejakú "dcéru" :-)

Mořská příšera (2022)

Darmo, už sa nerobia také pekné animované filmy ako kedysi. Dnes už žiaľ prevláda kvantita nad kvalitou a The Sea Beast je toho príkladom. Nie je to zlý film, ale je len jeden z mnohých, čiže priemerný a pre mňa len na jedno pozretie, tým som si istá. Animácia je veľmi pekná, hudba je krásna, no príbehovo je to slabučké. Postavy nie sú také sympatické, humor tu úplne chýba a emócie tiež. Film je netflixovsky politicky korektný, na lodi sú pirátky, pirátka (existuje vôbec také slovo?) černoška, feminizmus v dnešnej dobe nie vždy na tých správnych miestach, veď viete. Rok 2022 bol na animáky dosť chudobný, myslím dobré animáky, jedine tak sa dá vysvetliť nominácia tohto filmu na Oscara! Výnimkou sú Pinocchio a Puss in Boots.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Fascinujúci dokument. Prenádherné obrázky. Podmanivá hudba. Dôležitý obsah. Vynikajúci komentár Glenn Close (aj keď som tam nejakú tú chybičku našla, napr. obdobie vzniku prvých miest, tak to sa dosť sekli). Ešte aj teraz mi v ušiach znie to "Faster and faster!"  Narrator: "We are destroying the cycle of a life that was given to us". "The cost of our actions is high. Others pay the price without having been actively involved". "It's too late to be a pessimist. We all have the power to change. So what are we waiting for?" [Director's Cut: 120 min].

Virgin River - Série 3 (2021) (série)

No kto by nechcel žiť na mieste, kde si všetci navzájom nezištne pomáhajú ako v rozprávke. Virgin River bez Hope? Čítala som, že kvôli COVID opatreniam sa predstaviteľka Hope (Annette O'Tolle) nezúčastnila nakrúcania Season 3, bola k dispozícii len na diaľku. Predpokladám, že tvorcovia museli na poslednú chvíľu improvizovať, scenár musel byť upravený, asi preto miestami nedával veľmi zmysel. Na Season 4 som počula len samé chvály, takže určité nedostatky tejto sérii odpúšťam :-). Za najväčšiu chybu považujem [ďalej so SPOILERmi] to, že Charmaine vôbec nevyzerá tehotná, pričom už je celú "večnosť" v tom a čaká dvojčatá. Ešte aj Mel má väčšie bruško ako ona :-). Ukončenie série bolo dosť predvídateľné, no aj napriek tomu napätie nechýbalo. Po scénaristickej stránke to bolo trochu prehnané (spontánne rozhodnutie Mel ohľadom IVF - Jacka z toho úplne vynechala!!!) nereálne (proces IVF je určite dlhší ako 2 dni!!! a pritiahnuté za vlasy (Preacher, Paige a Christopher - to už nedáva zmysel a je to viac otravné ako zaujímavé!!!) ale aj tak ma to bavilo🙂. Najviac sa mi páčila E08. Najsmutnejšia a najuplakanejšia bola E09. Väčšinu postáv z Virgin River som si už za ten čas stihla obľúbiť. V tejto sérii je Muriel úplne skvelá. Lily si určite získala srdcia všetkých divákov. V Season 3 sa zrazu ako "out of the blue" začali objavovať nové postavy ako Jackova sestra napríklad [Tu SPOILER končí]. Okrem zaujímavej lokality (British Columbia, Canada🇨🇦) sa Virgin River nemusí hanbiť za solídne herecké výkony a môže sa pochváliť aj precízne vybraným soundtrackom, každá skladba nielen melódiou, no predovšetkým textom vždy perfektne zapasuje do deja :-).

Mlčenlivá dívka (2021)

The Quiet Girl je film, u ktorého je poznať, že bol robený s láskou. Réžia, kamera, hudba, atmosféra, emócie a predovšetkým herecký výkon malej debutantky Catherine Clinch - veľmi pekné dievčatko. [THE 95TH ACADEMY AWARDS | 2023, INTERNATIONAL FEATURE FILM, IRELAND].

Virgin River - Svatba, žádný pohřeb a dítě (2021) (epizoda)

Komentár obsahuje SPOILERY!!! Hmh, aká svadba a aké baby? :-) Žiaden pohreb, to sedí. Dosť predvídataľné ukončenie série, no napriek tomu nechýbalo napätie. Po scénaristickej stránke trochu prehnané (spontánne rozhodnutie Mel ohľadom IVF - Jacka z toho úplne vynechala!!!) nereálne (proces IVF je určite dlhší ako 2 dni!!! a ďalšia vec a asi najväčšia chyba Season 3, na Charmaine by už tehotenstvo bolo dávno poznať, je niekoľko mesiacov tehotná a čaká dvojčatá!!!!) ba miestami až pritiahnuté za vlasy (Preacher, Paige a Christopher - to už nedáva zmysel a je to viac otravné ako zaujímavé!!!) ale aj tak ma to bavilo🙂. Chápem, že kvôli COVID opatreniam museli na poslednú chvíľu upravovať celý scenár, teda všetko čo nejako súviselo s Hope.

Virgin River - Život a smrt (2021) (epizoda)

Úprimne ma teší, že sa mi podarilo zmeniť hodnotenie tejto (zatiaľ) najlepšej epizódy tretej série z modrej na červenú :-). Skutočne silná epizóda, až som mala zimomriavky a to viackrát a o dramatickom zakončení nehovoriac! [SPOILER]:  Life and Death nie nadarmo. Herecký výkon herečky (dcéra umierajúcej Lily) mohol byť na konci uveriteľnejší a jednoducho lepší, inak herecké výkony sú tu veľmi slušné. Soundtrack sa vie vždy trafiť do atmosféry každého momentu. Veľmi pekné 4* tentokrát.