Akta X (1993) (seriál)

Presne si pamatam, ako by to bolo vcera, ked Tv Nova odvysielala pilotnu cast Aktov X a Krajnych medzi. To boli neskutocne serialy tej doby. Prve serie obsahovali velmi kvalitne epizody, ktore velakrat konkurovali celovecernym filmom.

Krajní meze (1995) (seriál)

Klasika, ktora prisla v casoch ako npr. Akta X. Prva seria bola omracujuca, kedze posobivejsi serial okrem Xfiles asi ani neexistoval. Samozrejme ked neratam beckove klasiky ako Pribehy zo zahrobia a pod. K tomu uvodny a zaverecny hlas rozpravaca, ktory si kazdy pamata do dnesnej doby. Pre scifi nadsencov to bolo tyzdnove ocakavanie kazdej novej casti.

Ničitel (1992) (TV film)

Ziarlivy pocitac, ktory dokaze ovladat aj neelektronicky zhotovene casti domu..npr. dvere, vodovodne kohutiky a ine..celkom nezmysel. Mierne podobne a kvalitou blizke k serialu Krajne medze. Na vhs prinieslo H.C.E.

Číslo 5 žije 2 (1988)

Podarene pokracovanie. Mozno vtipnejsie nez prvy diel. Dojemne sceny este viac pritiahnute za vlasy, ale ako rodinna komedia s prvkami scifi je to pekne pozeranie.

Číslo 5 žije (1986)

Infantilna scifi rodinna komedia. Kazdy to mal rad.

Obchoďák smrti (1986)

V roku 86 sa s robotmi roztrhlo vrece..Cislo 5 zije, Cravenov Deadly friend, Obchodak smrti a ktovie co este. Obchodak je hlupe becko s par slusnymi efektami a dobrym napadom, ktory nebol az tak dobre spracovany, aby v cloveku vyvolalo napatie. Medzi scifi beckami patri ale k tomu lepsiemu, co bolo v tej dobe natocene. Prinieslo Video-Spoj.

Moucha (1986)

Psycho nakladacka od Cronenberga ma v detstve riadno vystrasila. Pulzujuca a gradujuca atmosfera od zaciatku az do konca. Poctive masky a efekty 80ich rokov.

Moucha 2 (1989)

Beckove pokracovanie kultovej jednotky. Z psychonalady ostali uz iba momenty. Masky opat super, aj ked boli o nieco slabsie nez v prvej casti. Slabsie bolo aj herecke obsadenie. Daphne Zuniga, ktora neskor hrala postavu v serialy Melrose place. Potesila opat ucast Johna Getza. Nebyt jednotky, dal by som asi 4*

Smrtící přítelkyně (1986)

Tento Cravenov pocin ma minul v case videopozicovni, takze som sa na to mohol pozriet po vlozeni vhs celkom objektivne bez nostalgickeho pocitu. Jedna sa o splatter so zabavnymi scenami. Npr. ta s vazou, basketbalovou loptou, ci so spalenym chlapikom. Kamera, strih a hudba v duchu Nocnej mory su nepopieratelne citelne a bol som milo prekvapeny. Spojenie Craven a Bernstein po dvoch rokoch opat zafungovalo aj bez vyraznej ost skladby. Prostredie je tiez takmer identicke s Elm street. Dej sa trosku vlecie pri zbytocnych scenach s deckami, ale Craven chcel viditelne vytvorit oddychovku aj pre mladsieho divaka. No slovo komedia by som urcite vynechal, aj ked vtipnych scen je dost. Zaciatok filmu s robotom je celkom infantilny a pripomina Cislo 5 zije, ktory vysiel v tom istom roku ako Deadly friend. Nemozem si pomoct, ale cez vsetky zapory musim dat 5* lebo kladov je skutocne mnoho. Fanusikom tvorby Wes Cravena a prvej Nocnej mory urcite odporucam.

Thelma a Louise (1991)

Po Wisdomovi je pre mna tato Scottovka druhou najlepsou road movie dramou, aku som zatial videl. Tymto dvom damam proste tu ich vzajomnost zeriete a drzite palce az do samotneho konca. Samozrejme mam zimomriavky uz len ked si na to spomeniem.