Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Ale jo, Eddie Redmayne a Dan Fogler byli velice dobrá volba. I když Fogler je přeci jen výraznější, jeho pekař Kowalski je také tou vtipnější postavou. Celý úvod, vlastně možná první polovina filmu je zábavná právě díky nim. Také tu máme „krtka“, to nejzajímavější zvíře vůbec... škoda nevyužitého potenciálu, i když těch film má. Ve druhé polovině už se příliš projevuje scenáristický mišmaš. Chytání zvířat už není tak zábavné, jeho neustálé opakování spíše nudí. Stejně tak nudná je (nutná?) politická linie příběhu! Závěrečná destrukce New Yorku a honička přeefektovaného mraku mě opravdu nenadchla, naopak filmu na zajímavosti ještě ubrala. Krom hereckých výkonů je třeba vyzdvihnout i hudbu Jamese Newtona Howarda, ten dle očekávání nezklamal, výborná je už ústřední melodie. Celkově ale Fantastická zvířata spíše zklamala a ke sledování toho co přijde nepřesvědčila. 50%

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Mela Gibsona mám rád především jako režiséra, ale tady mi už ono poselství filmu nesedlo a stejně tak i jeho hlavní hrdina, což jde ruku v ruce. První hodina je krásně natočená romantika, která v některých chvílích hraničí s kýčem. S romantickými filmy nemám problém, pokud jsou dobré, jenže tohle mi nesedlo. Dál už je film podstatně zajímavější... výcvik a vlastně i celé první setkání vojína Dosse s realitou. A následná vojenská akce, kde vše vrcholí a Mel ukazuje, co v něm je! Realističnost válečných scén je opravdu úchvatná, až mě to nutí přehodnotit smyšlení o první hodině, jenže ona tam prostě byla. Navíc na mě bylo i v té válečné akci boha a zpomalených záběrů příliš. Andrew Garfield v hlavní roli velice dobrý, ale ještě zajímavější byl pro mě Hugo Weavig. Doufal jsem, že mě Mel přesvědčí, že jsou i "jiní" hrdinové, což se mu vlastně částečně povedlo, žel jen částečně. 60%

Pasažéři (2016)

Tady trailer příliš nenapovídá... což je třeba ocenit. Tahle verze probuzení je totiž podstatně zajímavější a dává možnost více rozvést vztahovou, nebo morální zápletku. Touto cestou se ovšem tvůrci nevydají a je to velká škoda. Už první pohled do vesmíru, zajímavá hudba a záběry kosmické lodi vtáhnou do děje. Po probuzení je vše ještě zajímavější, začíná doba samoty a morálních dilemat... Po probuzení potom dramatická romance a zase ta morální dilemata, jsou tu všudypřítomná. Film baví a já jsem zvědav, jak to všechno dopadne. Jenže ono to nedopadne dobře, tedy ne pro mě. Proč ten hloupý akční závěr? Aby to bylo přijatelné pro "většinu"? Komorní drama Morten Tyldum umí a Pasažérům sedělo podstatně víc! Přesto je třeba pochválit oba hlavní pasažéry, tedy jejich herecké představitele. Především v té dramatické části filmu Chris Pratt i Jennifer Lawrence září a jde vidět, že to mezi nimi funguje. Vtipné a napětí odlehčující jsou scény s robobarmanem Arthurem v podání Michaela Sheena, ten je zase v té lepší části filmu výborný a "jeho" scény patří k těm nejlepším. Přesto nemohu odpustit závěr, ten Pasažéry zařadil mezí průměrné sci-fi. 50%

Červená želva (2016)

Nádherné, meditativní a i přes svou jednoduchost k hlubokému a dlouhému zamyšlení. Silný příběh, který zdaleka není jen o trosečníkovi a jeho životě na ostrově. Je tu spousta odkazů na životy jiných, žijících třeba v civilizaci. Animace není zbytečně barevná, zachovává si svou krásu, přirozenost, ve správných chvílích i ponurost. Výjimečnou se ovšem stává i hudba... ta když je třeba pomalý děj zrychluje, tedy atmosféru správně dotváří, k čemuž ji dopomáhají také ostatní zvuky. Michaël Dudok de Wit odvedl výbornou práci, roky které filmu věnoval jsou ve výsledku znát. A jak to vlastně s červenou želvou bylo? Na něčem jsme se přeci jen shodli, ale to vlastně není důležité. 80%

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Ano, vlastně až na ten "úvod" hodně ano! Toho cestování bylo trochu moc a seznámení s postavami (nebo spíše takové "kde se vzaly") až příliš rychlé. Dál film pokračuje v akčním tempu, což je možná dobře, ale já bych ocenil něco více o hlavních hrdinech, takhle jsou hozeni do děje a už se o nich nedozvíme téměř nic. Také proto je jejich případná smrt vcelku lhostejná. Výjimkou je robot K-2SO, který díky svým hláškám zaujme více. Herecké obsazení plné méně známých tváří se ale povedlo a Felicity Jones byla do hlavní role dobrou volbou. Ale zpět k ději... první hodinu nevnímám jako méně zábavnou, nebo snad nedůležitou. Naopak, i tady je mnoho povedených a zajímavých scén, i když samozřejmě, příběh graduje v té druhé. Ve finále pak Gareth Edwards předvádí svůj talent na akční, (nepřehnaně) velkolepé scény. Fantastické, přesto nezastiňující první polovinu filmu. Závěr je pak kapitola sama o sobě, o které je tu již psáno až příliš. Tedy mé pocity... viděl jsem ho několikrát (naštěstí pracuji v kině :) ) A dostavil se pocit, že to přece ještě nemůže končit, což vlastně nekončí... propojení se povedlo! Gareth Edwards natočil jiné Star Wars, přesto tak podobné těm původním. I když ano, atmosféra byla zas trochu jiná, což je jen dobře. Za to kostýmy a triky se opět povedly na výbornou a hudba? Není tak velkolepá, jako od Johna Williamse, přesto je dobře zapamatovatelná, kvalitní a vlastně je ta nevelkolepost výhodou - neruší, doplňuje. 80%

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Kdyby to nebylo Twin Peaks, kdyby to byl další "klasický" Lynch, je to téměř dokonalé. Jenže ono to v té lepší části Twin Peaks je a já měl v seriálové verzi rád humor a ty podivné postavy, které mi tu tak trochu chybí... Atmosféra je také jiná, více hororová, více depresivní, což naopak k dění sedne a to především v té lepší druhé části. Úvod je totiž poněkud zvláštní, jakoby sem nepatřil, což vlastně nepatří. Také dá se říci vysvětluje a máme zde navíc agenta Coopera, přesto film získává svou tvář až v Twin Peaks... tam je David Lynch doma, tam rozehrává svoji hru. Režisérsky mu to zase jde znamenitě, obzvlášť závěrečná scéna (a postupná gradace k ní) je výborná. Herecky mi tu schází Lara Flynn Boyle, ale Moira Kelly ji zdatně nahrazuje a ani zbytek obsazení rozhodně nezaostává. Když jsem viděl film poprvé, trochu mě i přes jeho zajímavost mrzelo, že nepokračuje v dobře rozběhlé linii seriálu. Dnes už ale víme, že možné pokračování bude, proto mě film těší a beru ho jako důležitý "bonus" k seriálu. 75%

Jak být normální (2015)

Tak mi ten seznam "normálnosti" přišel trochu nenormální... viděl bych to jinak. Každopádně do filmu je to od Leticie nápad dobrý, stejně jako obsazení sebe sama do hlavní role. Ona je tu totiž to nejviditelnější, už jen díky svému pohledu, ale samozřejmě i umu. Celkově je to taková pohádka, která se vlastně klidně může stát, když si člověk uvědomí... 60%

Princezna (2014)

Krátký, přesto dlouhý film... tak trochu bez výrazného děje. Ale to, před čím chtěli tvůrci varovat, nebo na co poukázat, to se dělo až příliš často. Tyhle scény byly odporné, i když v nich vlastně není nic vidět - ještěže tak. Všechny postavy se chovaly silně nenormálně! Tohle přece není možné, nebo snad ano? Když už nic, zanechal film ve mně alespoň odporný pocit a v myšlenkách se k němu stále vracím, což beru jako klad... i když tak trochu záporný. 40%

Domácí péče (2015)

Filmy na podobné téma nemám zrovna rád, ale pohled především z pozice příliš hodné Vlasty je vcelku zajímavý a vlastně i netradiční. Také proto je u Domácí péče nad čím přemýšlet, navíc je zde vidět i ona alternativa... Alenu Mihulovou jsem po dlouhé době viděl ve větší roli a hraje výborně, stejně tak dobrý je Bolek Polívka. U herců je třeba ocenit i nářečí, které jim (vlastně ne zrovna překvapivě) jde, což u na Moravu situovaných filmů není zrovna pravidlem. Komediální prvky jsou vcelku povedené, přesto bych z nich ubral a naopak přidal na dramatičnosti děje. Takto je totiž nejsilnější částí právě až povedený závěr, což vlastně není na škodu, ale... 60%

Psí odpoledne (1975)

Je až k neuvěření, že se tento příběh opravdu odehrál... vůbec, pokud se odehrál právě takto. Psí odpoledne je film o přepadení, což by mě na první pohled vlastně příliš nezaujalo. Jenže, ono to zdaleka není jen o tom přepadení, ale o celé době, jejich problémech, lidech. Většinovou pozornost na sebe od začátku strhává Sonny v podání neskutečného Al Pacina. Ten si ve filmu rychle získá sympatie téměř všech a právě díky dokonale přesvědčivému herectví, jsem mu také nemohl nefandit. Ale bezchybně nehraje pouze Al Pacino, stejně tak výborně je zahrán jeho komplic Sal v podání Johna Cazaleho... výraz, který o člověku neřekne nic, výraz ze kterého mrazí, silně nečitelná a také díky tomu velice zajímavá postava, o které se vlastně nedozvíme nic. Natočené je to téměř výborně, především první část chytne a nepustí, v druhé už děj občas trochu ubere z plynu, ale stále je to nadprůměr. Trošku zbytečná, nebo navíc mi přišla část "pravda o Sonnym", ale zase pokud je film dle skutečné události a pokud to tak opravdu bylo... Finální část je natočena opět ve velkém tempu, především dění v "minibusu" je samozřejmě to nejsilnější, rozhoduje se tu o osudu celé akce... ta dopadne (jak již dění ve filmu napovídá) vlastně očekávaně, přesto silně. 80%