Battle Royale II: Requiem (2003)

Teda. Ja naozaj čumím. BR 2 by mohol poslúžiť každému ako dôkaz toho, že sračkové pokračovania sa netočia len v USA. Jednotka je výborným filmom a na pokračovanie som bol dosť zvedavý. Je známe, že Kinji Fukasaku zomrel tesne po začiatku nakrúcania dvojky a kormidlo po ňom prebral jeho syn Kenta, ktorý film dokončil aj kvôli pamiatke svojho otca. A že mu teda vysekol sakra čudnú poctu! Prvý BR vychádzal z knihy, zatiaľ čo pokračovanie vychádza len z prvého filmu. Dochádza k zmene pravidiel BR, čo by sa aj dalo pochopiť, pretože inak by de facto išlo len o druhú variáciu na tú istú tému. Ale toto...Zmeniť celý systém BR na vojenskú výpravu študentov za jedným teroristom (preživší chalan z jednotky) je nápad, ktorý filmu vytvára také neskutočné diery (čo diery- kaňony) v logike, že zostáva rozum stáť nad tým prečo sa tvorcovia vydali touto cestou. Film je o dosť inak ladený ako jednotka a zjavne ašpiruje o nejaké hlboké myšlienkové posolstvo. To by ani nebolo na škodu, keby myšlienky neboli podávané formou, z ktorej človeku len zostane visieť gamba. Máte radi prehnaný pátos? Ak áno, tak sa pripravte na jeho poriadne štedrú dávku, pretože ten tu tryská na všetky strany s takou intenzitou, že Pearl Harbor vedľa BR 2 vyzerá ako civilný, komorný film. Ja viem, že Aziati majú tendenciu podávať emócie niekedy o dosť explicitnejšie ako my, ale toto už je ozaj príliš. Hlboké filozofické úvahy bojujúcich študentov vyzerajú asi takto- hrá dramatická, sentimentálna hudba, študáci sedia v rozstrieľanej budove, jeden si zapáli svoje prvé žváro a jedna dievčina to okomentuje: "Vidíte? To je jeho prvá cigareta. Toľko toho máme pred sebou. A my tu bojujeme. Prečo vlastne?" Videl som už cca 30 ázijských filmov, ale takýto šialený a blbo podaný pátos som nevidel ani v jednom z nich. Wow. A herci tomu všetkému len dodávajú zhnitú čerešničku na poriadne smradľavej torte. Všetci prehrávajú tak neskutočne šialeným spôsobom, že je skrátka nemožné si ich predstaviť ako reálne charaktery. To platí obzvlášť pre učiteľa a hlavného bloňdáka, ktorí sú tak šialene zlí, že vedľa nich vyzerá Van Damme ako Al Pacino. Skutočne som už videl všelijaké výkony v ázijskych filmoch, ale toto bola fakt sila. Body film tiež stráca aj za príbeh, ktorý v podstate funguje ako taký náborový magazín pre perspektívneho teroristu. Film vyznieva dosť protiamericky (čo mi je jedno), ale ten záber s padajúcimi "dvojičkami" si už páni tvorcovia naozaj mohli odpustiť. Skrátka a dobre- všetci k teroristom, lebo sú to správni chlapíci bojujúci čestne ako levy za svoje vznešené ideály. No dobre...Za čo tie dve hviezdičky? Za celkom slušnú výpravu, bojové scény (ktoré však vykrádajú všetko možné- Vojakom Ryanom počnúc a Skalou končiac) a...do riti, to je vlastne všetko. Dám tam len jednu a seriem na to. Exemplárne spackaný film.

Cellular (2004)

Celkom solídny thriller, ktorému v zaujímavosti dosť pomáha hlavný nápad s mobilom. Dej odsýpa, miestami je napínavý a herci sú solídni (Chris Evans má ozaj na viac ako na úlohy, ktoré si väčšinou vyberá). Ideálne na sobotný večer.

Drsný časy (2005)

Z filmu je celkom logicky cítiť určitá, ehm, trainigdayovosť. Christian Bale je v top forme a podáva vynikajúci výkon. Ostatní hrajú tiež dobre, ale zostávajú v jeho tieni.

Vrána (1994)

Celý film stojí na geniálnom spracovaní a Proyasovej réžii. Dôkaz, že nie sú potrebné veľké finančné prostriedky na to, aby sa dosiahol pôsobivý výsledok. Výtvarná stránka je síce temná a depresívna, ale zároveň krásna. Rovnako ako atmosféra, ktorá husto tečie z každého záberu. Brandon Lee mi v hlavnej úlohe celkom dosť evokoval Ledgera z Temného rytiera. Ktovie či je to len náhoda... Každopádne smutný, temný, ale formálne krásne spravený film, ktorý si vždy z času na čas rád pozriem.

Janghwa, hongryeon (2003)

Uffff. Tak toto bol dosť intenzívny zážitok. Tak výbornú a po všetkých stránkach fungujúcu fúziu hororu a drámy som ešte nevidel. Strašidelné scény boli desivé. Mráz mi behal po chrbte na mnohých miestach. Brrrrrrrrrr. No a tá dramatická časť je skrátka perfektne vymyslená a skvele sa spája s tou hororovou. Pozadie celého deja a všetkých postáv je naozaj UMNE prekombinované, komplexné (obzvlášť v porovnaní so západnou kinematografiou) a doslova tragické. Mimoriadne silný zážitok. Prvá hororová tragédia/dráma.

Žena ve vodě (2006)

Je to zaujímavé, ale mne sa Shymalan naozaj vie trafiť do noty. Lady in the Water má uhrančivú atmosféru a je plná zaujímavých postavičiek. A navyše je celkom originálna. Pri mnohých filmoch sa dá povedať, že sú akýmisi rozprávkami pre dospelých (ako napr. Čokoláda). Lady in the Water nie je rozprávkou pre dospelých, ale rozprávkou pre všetkých. Svoje si tam nájdu aj najmenšie deti (základný dej s vílou) aj dospelí (postavy a ich charaktery). Podobne ako Osada bola svojskou hororovou fúziou, Lady in the Water v podstate spája dva zdanlivo nezlúčiteľné žánre- rozprávku a drámu. A pre mňa osobne to fungovalo perfektne. Nemôžete však čakať nejakú pointu á la 6. zmysel (tá tu KONEČNE nie je) ani pragmatické/logické vysvetlenie deja. Je potrebné sa skrátka nechať unášať príbehom, ktorý nám autor predkladá. A je to autor, ktorý je naozaj talentovaný a príbehy rozprávať vie. Film má aj svoje muchy, ale mne sa Shymalanov kontinuálny prístup, ktorého cieľom je boriť žánrové a iné škatuľky skrátka páči. Len tak ďalej. A päť dávam aj preto, že vo mne zostal po filme veľmi príjemny pocit. :-) ///////////////////////////////////Uznávam, že postava kritika bola naozaj trochu zbytočná a bola z nej cítiť menšia zatrpknutosť.

Lovec jelenů (1978)

Michael Cimino zažiaril len jeden raz, ale zažiaril ako supernova. Geniálne podaná story, ktorá sa nikam neponáhľa, stojí na výborných hereckých výkonoch, krásnej kamere (vážne klobúk dole) a ktorá presne vie čo a ako chce povedať. Tempo je pomalé a zadumané a keď sa naň človek nenaladí, užerie sa nudou. Prvá hodina býva často kritizovaná ako pridlhá, ale to je veľká chyba. Jej pointou je, aby divák vstrebal všetky tie všedné okamihy - tú normálnosť, kamarátske pohľady, vtipkovanie, popíjanie, lov. Skrátka obyčajný život obyčajných chlapov z jedného malého mestečka. Mať táto časť povedzme len 20 minút, človek by sa do toho tak nevžil a nevynikli by potom scény vo Vietname a predovšetkým scény po návrate. Keďže prvá hodina nám dala výdatne ochutnať život pred vojnou, cítime aké je všetko iné, odcudzené a zmenené pre De Nira po jeho návrate. Ako všetky tie normálne každodenné zážitky zrazu dotyčný nie je schopný prežívať, ehm, normálne. V tomto psychologickom smere je to asi jeden z najpedantnejších vojnových filmov aký som kedy videl. Na druhú stranu som čítal názor, že Lovec jeleňov je v podstate viac "comic-book movie" ako verné zachytenie toho ako to skutočne bolo. Tento názor má svoje opodstanenie - napriek tomu, že Cimino tvrdí opak, neexistuje absolútne žiadny zdroj či potvrdenie, že by počas vojny boli zajatci vo Vietname nútení do hier ruskej rulety. Ako preexponované by sme mohli vnímať aj granáty do úkrytov detí a pálenie protivníka plameňometom. Pasáž vo Vietname je krátka a Cimino tak do nej evidentne chcel napchať čo najšokujúcejšie momenty - aby divákmi čo najviac zatriasol. Celkom beriem Ciminovu argumentáciu, že aby vystihol stres a strach zo smrti vojakov čo boli priamo na mieste, scény s ruskou ruletou boli efektívnejšie ako keby zobrazoval len obyčajné pobehovanie po džungli. Fabulovanie, nefabulovanie, výsledok je vynikajúci a úžasne precízny film, ako aj jeden z vrcholov v kariérach všetkých zúčastnených.

Vítejte v džungli (2003)

Pre mňa osobne až prekvapivo nezáživný film. Pár vecičiek je dobrých, ale cez peknú fasádu zloženú z fajn hercov a veľkého rozpočtu na diváka dýchne to najnezaujímavejšie B-čko, ktoré sa hodí tak do viedopožičovne hneď vedľa posledných flákov Van Dammea. The Rock má na viac.

Kráska v nesnázích (2006)

Pokles kvality Hřebejkových filmov bohužiaľ pokračuje. Kráska v nesnázích ma absolútne nezaujala a až na solídnych hercov (Geislerová je ozaj dobrá herečka a Schmitzer má asi najlepšiu postavu) pôsobí ako naozaj poriadne odstáta šálka čaju. Neviem prečo Hřebejk neskúsi aj niečo iné, lebo tieto tragikomické sondy do života ľudu už začínajú pôsobiť mierne únavne. Dúfam, že Medvídek nebude za jednu hviezdu.

Zbouchnutá (2007)

Tvorivá dvojka Judd Apatow a Seth Rogen (plus ich obvyklí kolaboranti) opäť pripravila výbornú komédiu. Predchádzajúci 40 rokov panic tuzemskom len prešumel bez väčšieho záujmu, ale Nabúchaná hádam bude mať väčšie šťastie. Apatow má zvláštny talent na to točiť komédie, ktoré sú strašne vulgárne, ale nikdy nie takým spôsobom, aby ste znechutení odchádzali z kina (prípadne prepli kanál, alebo zavreli Media Player). V nánose celej tej hromady sprostých (ale zároveň aj naozaj vtipných) scén sa totiž ukrýva zreteľná inteligencia a príjemne ľudské jadro, ku ktorému môže mať vzťah skutočne každý druhý človek. A to aj preto, lebo Nabúchaná sa nebojí byť mierne nonkonformná a svojím spôsobom zostáva ako komédia sama sebou (t.j.- neprispôsobuje sa štúdiami predpísanému vkusu a morálke). V tomto Apatow trochu pripomína tvorbu Kevina Smitha, ale na moje prekvapenie, tú prirodzenú ľudskosť som z Nabúchanej cítil predsa len viac. A ten vtip so Stephenom Hawkingom nemal chybu. :-)))