Honeymooners (2005)

A na csfd zase tak neobľúbený Cedric the Entertainer :D Je to nenáročná pohoodvka, k tomu nemám čo dodať. Váľať smiechom sa nebudete, ale to som ani neočakával. Taká typická príjemná oddychovka keď nemáte čo robiť. Komédia neznamená len to, že sa musíte dusiť smiechom...(a takých ,pravda, zase ani veľa nie je).

Sword of Honour (2001) (TV film)

Sword of Honour je v našich končinách neznámy film. Nie je dostupný u nás na DVD a taktiež som nepočul ani o jeho projekcii v televízii. Čo je veľká škoda. Hlavnú úlohu vo filme hrá môj herecký idol Daniel Craig, preto som si film nemohol nechať ujsť a bol som tak nútený si ho pozrieť v origináli bez titulkov. Čo je na film takéhoto formátu (a rovnako aj dĺžky) dosť náročné a preto mi aj veľa vecí z filmu ušlo. Nič to však nemení na tom, že ide o výnimočný a zaujímavo natočený britský vojnový film. Ide vlastne o také vykreslenie pomerov (a absurdnosti) v armáde. Do popredia treba dať určite aj hudbu, ktorá vo mne aj po dopozeraní filmu definitívne ostala vžitá a sprevádzala ma vo vnútri ešte nejaký ten čas. Zdá sa mi, že v Británii hodnotia tento film dosť dobre, preto je naozaj škoda, že sa ku nemu u nás len ťažko dostať. Na csfd bol veľmi dlho neobjavený, avšak rád vidím že sa dostal (len veľmi nedávno), v čase môjho písania komentáru, do červenej zóny čo si určite právom zaslúži. Tak som sa nejako rozpísal ale tak veľký film si zaslúži aj dlhý komentár :P

„You can’t fight in here, this is a war room.“ Taký vtipný, „nevtipný“ film. Podľa môjho názoru ide o trošku podhodnotený film na csfd. Pár čísiel...Podľa AFI ide o 26. najlepší film všetkých čias a 3. najlepšiu komédiu. Tu na csfd sa síce film dostal do TOP 300, ale nachádza sa až za 200-ukou (film hodnotený 1.6.11). No a tam by som dokázal nájsť filmy, o ktorých by som pochyboval, čo tam robia (respektíve čo robia pred Divnoláskom). Na druhej strane dá sa pochopiť, že tento film nemusí byť úplne správne chápaný každým. Ako som naznačil tou prvou vetou – vtipná/nevtipná komédia. Ono to vlastne nie je až tak komédia. Ťažko zaradiť, ako by sme to mohli definovať. Film bol točený totiž veľmi vážne – výstraha pred hrozbou 3. sv. vojny. To sa len Kubrick rozhodol, že by bola táto (vždy aktuálna téma) lepšie stráviteľná pre verejnosť s komediálnym podtónom. Nejde o nejaké bláznivé žarty, podané bláznivými komikmi. Práve naopak. Jednotlivé hlášky a postrehy sú aplikované veľmi prirodzene a citlivo. Filmu treba pochopiť, že o čo mu ide, a potom sa pochopí aj ten miestami až suchý, satirický humor. Počul som, že údajne existuje tento film aj natočený s vynechaním tých vtipných vložiek, ale neviem aký je názov filmu, takže netuším či naozaj existuje. Ešte by som dodal, že za zmienku stojí určite vynikajúca trojrola Sellersa – ako dôstojníka (taká veselá kopa), ako amerického prezidenta (vážneho to človeka) a dementného vedca/radcu Dr. Divnolásku (neustále majúceho problémy s potláčaním „nemeckého správania“ :D). „Mein fuhrer. I can walk“ :D.

Ted Bundy (2002)

Prečo takí konzervatívni? Áno ten film vyzerá „lacný“, nechutný...Ale o to tu predsa ide! Ted Bundy bol „lacný“ a nechutný vrah! Čo by ste ku nemu čakali? Presne takto sa to k nemu hodí. Ten filmový look je práve pre takú osobu ako bol Bundy úplne výstižný. A strhávať mu * za nechutnosti a dej? Ale to nie je vymyslené. Tu ide o skutočný príbeh, nie o fantáziu scenáristu. V porovnaní s takým Henrym (ako sa tu porovnáva – a určite oprávnene, ide o podobné filmy) mi dokonca prišiel Ted Bundy ešte o * lepší. Ten tiež pôsobil (vo veľkých úvodzovkách) „béčkovo“. Ale k takýmto filmom sa to hodí, priam žiada. Do povedomia by som dal však s touto tematikou ešte jeden film a to „Bostonský prípad“ s Tony Curtisom a Henry Fondom (http://www.csfd.cz/film/2736-bostonsky-pripad/). Taktiež film podľa skutočnosti a veľmi zaujímavý.

Tajný závod (1981)

„Se zapnutými světly prosím“...“To bych na sebe upozornil “. V mojich merítkach fantastická komédia so všetkým čo k tomu patrí. Množstvo originálnych gagov a k tomu fantasticky hláškujúci Roger Moore. Neustále chvastajúci sa človek, ktorý sa hrá na Rogera Moora, ktorý to hrá na Jamesa Bonda. Vidieť sedieť v Aston Martine Bonda osobne, ktorý sa sám paroduje s takým nadhľadom (a kultivovanou eleganciou) je naozaj úžasné. V tomto filme nájdem toľko hlášok, ako sa na poriadnu komédiu patrí. Naozaj hľadám len veľmi ťažko negatíva tohto pohodového filmu. Ako jediné ma napadá azda pomalší rozbeh filmu ako už je v komentoch spomínané. Chvíľku mi predsa len trvalo kým som sa do toho dostal a začal som si film užívať každou sekundou. Čo dodať na záver? Pre mňa jasných 5* a miesto medzi mojimi obľúbenými komédiami. Napadá ma predsa len ešte jedna vec na záver...“Varuji vás já sem Roger Moore“...“Kto??“...“Roger Moore.“...BENG! :D:D

Ponorka (1981)

Tak toto bol film jak sa patrí! Kúpil som si ho na DVD v novej predĺženej verzii, ktorá zahrňuje vystrihnuté scény. Keďže predĺžená verzia má 3h 19 min, dosť som sa obával čí pri filme vydržím bez toho, aby som sa nezačal nudiť, aj keď som tajne predpokladal, že to bude filmová pecka. Neviem či nešlo náhodou aj o najdlhší film, ktorí som videl. Ale prečo toľko o tom rozprávam? Pretože sa mi veľakrát nestalo, že by som po takto dlhom filme povedal (ako som spomenul, asi najdlhší film aký som zatiaľ videl), že mi ten film bol krátky a chcel by som, aby to trvalo aj tie 4 hodiny. To čo ma tak držalo celý čas pri tomto filme, bol ten psychický teror ktorý si museli členovia posádky prežiť a do toho hrajúca fantasticky pasujúca hudba, ktorú by som chcel naozaj vyzdvihnúť. S blížiacim sa záverom som sa obával o zakončenie filmu. Nejaký lacný záver by skazil dojem. Môžem však povedať, že zakončenie je prekvapivé a ešte zvýrazňuje to, čím si posádka v ponorke prešla. Ako celok to všetko pôsobilo fascinujúco a „Das Boot“ sa suverénne zaradil medzi moje najobľúbenejšie filmy.

Chitty Chitty Bang Bang (1968)

Keďze sa jedná o adaptáciu od Iana Fleminga tak som si tento film jednoducho musel pozrieť. Desmond Llewelyn (bondovský Q) + práca Richarda Maibauma a Kena Adamsa na filme boli pre mňa ďalším lákadlom, prečo si pozrieť tento film. Jedná sa o pohodovú fantazy komédiu, ktorej hlavné negatívum predstavuje prehnane dlhá (!) minutáž. Ak by bol film skrátený do120 minút, film by pôsobil celkovo určite lepšie. Ale dojem z filmu príjemný, z hudby taktiež. Bodaj by nie keď hlavná pieseň bola nominovaná na Oscara :P

The Persuaders! (1971) (seriál)

Pre mňa najlepší seriál zo 70's a zároveň aj Rogera Moora (u mňa ešte lepšie jeho "The Saint"). Jeden z mojich naj seriálov. Ide o skvelú jednosériovú britskú krimi s veľkou dávkou humoru, neskutčným štýlom a fantasticky hrajúcimi hercami v hlavných úlohách. Tá chémia dvojice Curtis + Moore fungovala famózne. Bolo známe, že Tony Curtis svoj text až tak nevedel a zakladal si na improvizácii a svojich vtipoch, ale rovnako dobre mu sekundoval nemenej hláškujúci Moore, ktorý si dokonca svoje oblečenie pre seriál sám navrhoval (určite aj tie vysoko vytiahnuté nohavice nad pásom). Seriál bohužiaľ skončil pri prvej sérii aj napriek presviedčaniu Moora o zotrvaní, ale ten mal záujem zobrať rolu Jamesa Bonda, preto aj napriek tomu, že by rád ostal, pokračovanie odmietol. Seriál sa tešil celosvetovému úspechu azda okrem Ameriky, kde seriálu tak verili, že ho dokonca zaradili vo vysielaní do súbojov proti vtedy, už zabehnutým, úspešným seriálom. To bol dôvod toho, že sa seriál v Amerike až tak neujal. Treba dodať, že fantastickú dejovú líniu seriálu doplňovala rovnako fantastická hudba Johna Barryho ktorí opäť odviedol znamenitú prácu a podieľal sa tým pádom na úspechu tohto seriálu. Intro seriálu k videniu tu: http://www.youtube.com/watch?v=t99QQIXez4M

The Saint (1962) (seriál)

„You’re the famous Simon Templar“. Takto začínal každý diel seriálu, ktorý spravil z Rogera Moora ešte pred Bondom obrovskú svetovú hviezdu. Fantastický krimi seriál opierajúci sa len a len o Moora (samozrejme povedané s nadhľadom). Svojho času obrovská televízna bomba. Zamrzí nedostupnosť tohto seriálu u nás. Skutočne dobré krimi. Obrovskému úspechu napovedá aj to, že bolo natočených 8 sérii s Moorom a po jeho odchode pokračoval seriál ešte v mnohých modifikáciách s inými hercami a názvami seriálu, avšak už nikdy nie s veľkým úspechom. Taktiež vzniklo nespočetné množstvo filmov na základe Simona Templara (hlavná postava), či už s Moorom alebo inými hercami. Posledný film "The Saint" s Valom Kilmerom z roku 1997 (ktorý vrelo odporúčam). Intro k seriálu tu: http://www.youtube.com/watch?v=UU0bD3AVAF8

Athénin poklad (1979)

Bohužiaľ veľmi slabý film s Moorom. Nie je to jediný prípad keď je dohromady daná skupina veľmi zaujímavých (a dobrých - predovšetkým Moore, Niven, Savalas, Holden) hercov ale film nejak nezaujme. Ani som to nedopozeral, nevydržal som. 2* za hercov inač by to bola len jedna. Keby to bolo o polhodinu kratšie, možno to je zaujímavejšie. Ale na 2 hodiny ma to nudilo pozerať s titulkami.