Vlak dětství a naděje (1985) (seriál)

Můj nejoblíbenější český seriál, a jelikož ho natočil můj nejoblíbenější český režisér, není se čemu divit. Poetické vyprávění z pohledu mladé dívky v podání Žanety Fuchsové (později trochu méně přesvědčivé Terezy Brodské) dává příběhu nadhled a excelentní herecký koncert Heleny Růžičkové a Stanislava Zindulky dodává příběhu šmrnc a grácii. Kachyňovy snímky mě umí vždycky pohladit na duši a já mu za tento skvělý seriál děkuji.

Invaze světů (2005) odpad!

Tak to bylo opravdu utrpení. Moc jsem se to snažil dokoukat, abych to mohl s čistým svědomím ohodnotit, ale tady není co hodnotit. Triky naprosto směšné, děj nulový, postavy trapné. Škoda padesáti korun za videopůjčovnu, opravdu jsem je oplakal.

Amadeus (1984)

Génius natočil film o géniovi. Přesně takový pocit jsem měl po prvním shlédnutí Amadea. Decentní, jemný a zároveň emocionální příběh o mladém Mozartovi, vyprávěný z pohledu Antonia Salieriho, dvorního skladatele císaře Josefa II., mě naprosto dostal. Salieri Mozartovu hudbu miloval, ale nikdy nepochopil, proč byl darem geniality obdařen právě tento cynický a povrchní mladík. Film si s myslí diváka pohrává jako na houpačce. Závistivého a zhrzeného Salieriho je člověku chvílemi i líto. Mozartovi fandíte, ale někdy ho nechápete. Děkuji Milošovi Formanovi za skvělý filmový zážitek.

Walk the Line (2005)

Zhýralý a dramatický život Johnnyho Cashe přímo vyzval, aby byl převeden na filmové plátno. Cash byl kontroverzní osobností hudební scény a jeho životní příběh byl velmi rozmanitý. Joaquin Phoenix se zhostil role muže v černém s vervou sobě vlastní a Reese Witherspoon jako June Carterová mě velmi mile překvapila. Jejich ztvárnění rolí hlavních postav bylo takřka bezchybné a moc si cením i skutečnosti, že nelehké pěvecké party nazpívali přímo sami. Walk the Line je pro mě jeden z nejpovedenějších životopisných filmů hlavně díky skvělým hereckým výkonům těchto dvou hlavních protagonistů.

Barry Lyndon (1975)

Tak tohle je opravdová filmová lahůdka a mezi historickými filmy skvost. Co záběr, to obraz v galerii. Příběh, který je vyprávěn se sarkastickým nadhledem, je velmi pestrý a hlavní hrdina tak krásně rozporuplný. Stanley Kubrick tímto filmem dokázal, co moc režisérů neumí, a to dostat Vás do příběhu, jako byste Vy sami byli jeho součástí. Je to bezesporu můj nejoblíbenější historický film.

Bourneovo ultimátum (2007)

Tak to byla jízda. Hodně málo filmů mě dokázalo v životě přikovat od začátku do konce do křesla jako tento akčňák. Vlastně ještě jeden film na mě zapůsobil stejně hustě, dokonce možná víc, a to Let číslo 93. Ale to je vlastně taky Greengrass :-)

Tajnosti (2007)

Alice Nellis se film od filmu lepší, a to jsem rád. Tajnosti jsou velmi intimním snímkem s neuvěřitelně odlehčenou a prosvětlenou atmosférou. Živé obrazy se několikrát v průběhu děje roztančí či rozezpívají, a právě to je důvod, proč mě Tajnosti hladí na duši. Iva Bittová mluví hlavně očima, v nichž se lesknou myšlenky jak na běžícím pásu. Vyčetl jsem z nich skoro vše, co mělo být sděleno. Ačkoli Ivu Bittovou osobně moc nemusím, hlavně pro její "ulítlé" hudební vystupování, ve filmu mě naprosto uchvátila. Nad pětihvězdičkovým hodnocením rozhodně neváhám a přál bych si více českých filmů, které by mi takto učarovaly...

Forrest Gump (1994)

Film, který zraje jako víno. Vždy se na něj rád podívám a přicházím mu čím dál víc na chuť. Musím přiznat, že po prvním shlédnutí jsem si nebyl jistý, v čem tkví genialita tohoto silného příběhu. Teď už to vím. Je to právě ten naivní a "jiný" pohled na vývoj historických událostí, které všichni známe a svůj názor na něj máme. I pár přeslazených dějových postupů je zde dobře vykompenzováno nadhledem, který je zajištěn právě jednoduchým vyprávěním příběhu hlavním hrdinou. Mám rád takovéto silné příběhy a Forrest Gump mě přesvědčil.