Úsvit mrtvých (2004)

Tak to byla jízda, ani chvíli jsem se nenudil. Skvělé hlášky, rychlí zombíci a výborná kamera. Tento film mě velmi mile překvapil.

Truman Show (1998)

Silné, mrazivé, neotřelé, originální. Tento inteligentní film mě naprosto dostal. Manipulace médií a křehká hranice mezi realitou a reality show mě pohltila a já se ocitl v říši utopistických románů jakými jsou 1984 a 451 stupňů Fahrenheita. Přesto jsem byl celou dobu někde jinde, byl jsem prostě v Truman show.

Tichá bolest (1990)

Tento film je v rámci filmů z vojenského prostředí mnohem lepší než třeba Černí Baroni a Tankový prapor. Čím to je? Je to mnohem poetičtější, řekl bych až kachyňovské a otopavlovské. Navíc je tu moudrost postavy Rudolfa Hrušínského, která mě hladila od začátku do konce, a ačkoli se jedná spíše o drama, příběh je okořeněn i příjemným humorem. Na tento film se vždy rád podívám.

Mission: Impossible III (2006)

Mission: Impossible III je z celé série s agentem Ethanem Huntem nejlepší. Má švih, napětí i vše ostatní, co chybělo například předchozímu dílu. Oproti prvnímu dílu je zase přímočařejší a akčnější. V rámci akčních filmů se jedná o slušný nadprůměr a doufám, že čtvrtý díl udrží vysoko nastavenou laťku.

Říše slunce (1987)

Pro mě možná nejlepší Spielbergův film. Po trošku delším rozjezdu jsem se díky vizuálnímu kouzlu filmu dostal do děje, byl jsem emocionálně rožvejkán a na konci filmu vyplivnut. Christian Bale je ve své roli úchvatný. Celý film je hlavně jeho hereckým koncertem, ale moc se mi líbil i John Malkovich, který měl velmi zajímavou roli. Přesně takový ten typ člověka, u kterého nevíte, co si o něm máte myslet. Film samotný prochází několika polohami, které na Vás působí různým způsobem. Ačkoli je hlavní hrdina svým hyperaktivním chováním často až protivný, na druhé straně si v pár momentech uvědomíte, jaký souboj svádí uvnitř dětské duše. Říše slunce je moc povedený snímek, zanechal ve mně hlubokou stopu.

Impostor: Živá zbraň (2001)

Je škoda, že se u tak kvalitní předlohy nepodařilo film lépe natočit. Vše se odehrává v noci a ještě k tomu v kulisách. Za námět, Garyho Sinise a efektní konec dávám tři hvězdičky.

Kozoroh 1 (1977)

Moc pěkné sci-fi, které vlastně ani plnokrevným sci-fi filmem není. Konspirační hra je zabalena do slušně vybudovaného příběhu, který donutil přemýšlet i mě, fandu vesmírných letů a věčného nepochybovače. Peter Hyams uměl kdysi natočit pěknou scifárnu, což dokázal tímto filmem a mou oblíbenou, neprávem opomíjenou, 2010: Druhou vesmírnou odyseou. Škoda, že v poslední době točí ptákoviny typu Lovci dinosaurů :-(

Tankový prapor (1991)

Z Olmerovy filmografie je Tankový prapor jeden z mála filmů, který je koukatelný. Samozřejmě se mi knižní předloha líbila víc než film, přeci jenom jsem jeden čas Škvoreckého knihy hltal, ale i tak si myslím, že filmové zpracování nedopadlo vůbec špatně. Hodnocení by v porovnání bylo jasné: knižní předloha - silných 5 hvězdiček x filmové zpracování - slabé 4 hvězdy.

Černí baroni (1992)

Jelikož jsem četl knížku o moc dřív (i několikrát), ani jsem nečekal, že by šla zfilmovat tak, aby na mě Švandrlíkův humor dýchl i z filmového plátna stejně pohodově a svěže. Opravdu se tak nestalo, přesto režisér Sirový naservíroval Černé barony celkem vtipně. Pobavil jsem se, čtyři hvězdičky si tento film rozhodně zaslouží. Škoda, že nevyšel pokus se seriálem, ten se do mého vkusu moc netrefil.

Pták Ohnivák (1997)

Velké zklamání, které bych od režiséra takových kvalit nečekal. Je to ale opravdu jen důkaz, že od určitého zlomového bodu stojí Vorlíčkovy projekty za starou belu. Pohádka je opravdu nudná, ponurá a nehorázně odfláknutý zastřený zvuk celý snímek absolutně pohřbívá. A přítomnost zahraničních herců je spíš ke škodě. Ach jo, kde jsou Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny a ostatní pohádky s nadhledem, vtipem a opravdovým šarmem :-(