Lovec jelenů (1978)

Vojnový film, ktorý vlastne ani tak o vojne nie je, skôr o ľuďoch jej sa zúčastňujúcich či už priamo na bojisku alebo v klietkach vlastného domova. Nečakajte nijaké veľkolepé vojnové scény či dáke moralizovanie o nezmyselnosti vojny. Lovec jeleňov sa úplne líši od veľkolepých vojenských drám viď Apokalypsa, Čata a podobne. Vo svojej 3 hodinovej stopáži ale práve kvôli svojej "hluchosti" ak si to tak môžem dovoliť nazvať, nedokáže emocionálne chytiť diváka, teda až na pár vínimiek, a to aj napriek naozaj skvelým hereckým výkonom toho najkvalitnejšieho obsadenia. Aspoň mne sa nepodarilo objaviť čaro a tajomstvo tohto opevovaného filmu do takej mieri aby sa zaradil medzi pomyselnú sieň slávy vojnového žánru.

Luk (2005)

Od Jar, leto, jeseň... mi Ki-duk Kim a jeho novoobjavený poetický štýl rozprávania odbremenený od záťaže násilia a šokujúcich scén čím ďalej viac imponuje. Aj keď mierne náznaky tej zabudnutej filmárskej minulosti aj tu nájdeme. Podobne ako v Island, Jar, leto... aj tu prostredie tvorí voda a na nej sa odohrávajúce životy ľudí, ktorých životný príbeh sa stane zase raz nástrojom vyrozprávania veľkých myšlienok v minimalistickom formáte. Na každom kroku symboli navádzajúce vás na cestu záverečnej katarzie, pri ktorej mi vadila len jediná vec a to scéna, ktorú som nielenže nepochopil jej zaradenie ale narušila celú atmosféru snímky. Najmä postavy starca a jeho mladučkej spolupútničky sú výborne zahrané-odžité a to napriek tomu, že ide o vysoko háklivú tému a pre nezasvetených a prvoplánovo na film nazerajúcich to môže vyznieť možno ešte viac ako kontroverzne. Celkovo ale nejde vôbec o sklamanie ba naopak napriek nevrelým reakciám väčšiny kritík o obdivuhodné dielo, ktoré len v konkurencii iných Dukových pozdnejších filmoch zaostáva.

Trio z Belleville (2003)

Úžasne štýlový animák, ba niekedy až príliš nasilu. Ale treba uznať originalutu mu nemožno zaprieť. Animák pre dospelých s perfektnou hudbou, len škoda, že jej nebolo viac. Takmer úplne bez slov sa bizarné postavičky synka cyklistu drejúceho doslova ako kôň, starostlivej babičky trénerky a hráčky na cyklistický tam tam a veľa iných vás ponesú pomerne jednoduchým príbehom no oto starostlivejšie vyšperkovaným "špinavým" vizuálom, tak neobvyklým v súčastnej animovanej tvorbe, naozaj originálna a príkladuhodná odpoveď na 3D animáciu. 3.5*

Sekai no čúšin de, ai wo sakebu (2004)

Neobvykle smutný príbeh o vyrovnávaní sa so stratou blízkeho človeka a následnej schopnosti žiť ďalej bez výčitiek voči tomu druhému. Prelínajú sa tu dve roviny ostro kontrastujúce, kde jedna je naplnená nežnou láskou dvoch mladých nepoznačených ľudí nemajúcich čo stratiť a omnoho menej farbistého a naivného sveta ranených duší, ktoré vyfarbil do siva sám život so svojími úskaliami. Je to taká variácia na Christmas in august, My live without me a Il mare v smutnom kabáte, kombinujúc všetko čo na nich bolo dobré . Len musím zase raz smutne skonštatovať, že sa nejedná o nič preborné len o využitie osvedčených princípov, len ma mrzí, že túto vetu som na konci môjho komentára musel už po ntý krát vysloviť pri Ázijskej produkcii. 4,5*

Pouta války (2004)

Kórejská vojnová veľkoprodukcia v ktorej sa snúbi to najlepšie zo súčasného technického vypracovania vizuálu bojov so silou emócii, ktoré majú dar Kórejčania intenzívnejšie divákovi podávať a tak sa staneme svedkami životého príbehu dvoch bratov na pozadí vojenského konfliktu a nie naopak. Treba uznať, že podobnosť Vojakovi Ryenovi sa nedá zaprieť. Niekedy až príliš naturalistické vyobrazenie bojových scén dá poriadne zabrať žalúdku, poste nič sa neprikrášľuje, najmä scény v zákopoch o život súperiacich vojakov vyzbrojených len pažbami pušiek a vôlou k životu sú zhmotnením besnenia vojny. A nebojte neobíde vás ani záverečná 20 minútová očista plačom. 4,5*

Za plotem (2006)

Po Cars som si myslel, že ma už nijaký americký animák nemôže viac dostať, no práve táto záležitosť ma s potešením na mojej strane vyviedla z omylu. Myslel som si tiež, že téma pobehujúcich zvieratiek so super funny lockom je už dávno pasé, no opak je pravdou a hlavne kvôli úžasným dávkam humoru, ktorými sme obsipávaný celý čas až mi rozum postáva nad tím ako sa také kvantá nápadov mohli natlačiť do 83 minút. Jednoducho Over the hedge čerpá všetko to čo na podobných animákoch bolo dobré a pridáva svoj vklad v podobe nikdy nekončiacich skečov. Ako príklad môžem uveisť scénu s prvým prekročením Stena jedinečnou korytnačkou so sťahovacím pancierom. Toto je proste zábava a od toho tu animáky podoobného rangu sú, takže nevidím nijaký problém udeliť plné hodnotenie.

Taková zvláštní rodinka (2001)

Jedná sa o nádherný príklad, že aj v rámci stereotipmi obliehaného žánru akým je americká komédia sa dá vytvoriť niečo originálne, nekonformné no popritom aj svosjky zábavné s hviezdnym obsadením. Bizarná rodinka Tenenbaumovcov plná tých najzvlástnejších postavičiek od zlomeného profesionálneho tenistu, po vraha z blízkeho východu so záľubou v špionáži slúžiaceho v dome plnom Tenenmaumovcov. Je úžasné koľko známych tvárí sa podarilo tvorcom zlanáriť, no asi to bol jeden z tých kvázi pro bono imiďžových filmov, ktoré by mali hercov posunúť niekam vyššie, čo sa aj väčšine darí. Jedine Bill Murray mi pripadal nevýrazný, aj keď to bude asi tím, že mu nebol poskytnutý taký veľký priestor. Problém je ale v tom, že kým si zvyknete na extravagantne absurdno čierny štýl humoru, je už film vo svojej polovici. Ale vonkoncom by som ho neodpisoval treba si pozrieť a podľa nálady možno zaujme mnoho viac. Z podobného súdka odporúčam I hearth huckabees alebo Live aquastic with Steve zissou, a to hlavne ten prvý. veľmi silných 3,5*

Krvavý diamant (2006)

Na Hollywood nezvyčajne západnokritický počin, kde naaranžované vyčačkané akčné scény nenájdete. Okrem konca sa nemusíte obávať nejakého laciného dojímania, zažijete si proste exkurz pojmom TIA:"This Is Africa". Načrie sa tu do viacerých závažných tém od diamantov a iných nerastných surovín, ktoré na oblasti v Afrike pôsobia ako olej na oheň, takisto načrieme do témy detských vojakov, irónie bezmocnosti povolania žurnalizmu a veľa iných problémov sužujúcich Africký kontinent. Neviem nakoľko je príbeh založený na pravde ale myslím si, že v smaotnom princípe je založený na skutočných odpovediach na otázku Prečo? a nezostáva len pri konštatovaní TIA. Voľba Leonarda Dicapria mi postupne chutila čím ďalej viac a po Departed ďaľšia z rolí kde sa tento už pre mňa pán herec zase vytiahol. Škoda len, že sa tvorcovia nezmestili do kratšej stopáže a nevyužili šancu na vytvorenie hodnotného soundtracku, ktorý sa k téme priam núkal, namiesto toho sa nám dostane tuctovej filmovej hudby. Všehovšudy na film z mainstreamovej distribúcie veľmi slušný výkon.3,5*

Hříšné noci (1997)

Kam sa podela v 1997 väčšina kvalitných hercov akých Hollywood v tej dobe poznal(ná)? Na túto otázku si poľahky odpoviete ak sa na túto cestu nepoznaným spolu s Markom Wahlbergom vydáte. Spolupráca niektorých z prítomných hercov pod režijnou taktovkou toho Andersona sa potom ešte viac osvedčila v úžasnej Magnólii. Ale opisovať herecké výkony v tomto prípade nebudem lebo by som sa asi k ničomu inému nedostal. Scenár, ktorý by sa zaoberal témou pornopriemyslu a ešte k tomu tak detailne a do hĺbky nemá páru a stojí na ňom spolu s kvalitnými hereckými výkonmi aj celé čaro tochto retrofilmového zážitku a čuduj sa svete vonkoncom nie erotického. Príbeh Dirka Diglerra občas dojme, občas šokuje, občas pobaví a pri napriek všetkej závislosti vďaka prekrásnej Julian Moore aj vzruší.:) Neviem síce ako veľmi sa zakladá tento príbeh na pravdivých reáliach(nato som asi primladý ale veď staršie osadenstvo ČSFD možno bude vedieť:)), ale nejako tak si predstavujem zákulisie tohoto náročného povolania. Scéna s nákupom koláčikov mi asi tak ľahko nezlezie z mysle. Jediná výtka možno k dlhej stopáži ale ono akokoľvek dlhá záleží či si jej dĺžka človeku prekáža, no ale vzhľadom na parametre Dirkovho nástroja obživy mohla byť ešte dlchšia.:)3.5*

Survive Style 5+ (2004)

Štýlová pochúťka doplácajúca na vlastnú receptúru. Lebo napriek všetkej tej cool absurdnosti a iracionalite, neprekročil prah na ceste ku kultovému snímku, naopak spadla a zostala ležať na zemi. Niekedy jednoducho pri honbe za originalitou a pestrofarebnosťou sa necháme až príliš uniesť. Ale treba uznať, že predstavivosti sa tu naozaj medze nekládli a mohli sa tvorcovia vyhrajkať dosýtosti. Jednoznačne najlepšia ministory bola "vraždiaci manželský pár". Keď sa chcete štýlovo zasmiať a nevadí vám, že to nebude mať ani hlavu ani petu ste na správnom mieste na tú jedinečnú cool experience. 3,5*