Šťastný smolař (2012) (TV film)

Dobrodružný pohádkový příběh, určený pro děti i dospělé, se spoustou originálních nápadů. Třeba cestování kolem světa na motorce nemá chybu a je opravdu vtipné a nápadité. Ale film má i spoustu slabších míst a chvílemi jsem si říkal, že bez Ivana Trojana by to z daleka nebylo tak dobré. A tak nějak mám pořád pocit, že za týden už si nebudu vůbec pamatovat, že jsem něco takového viděl. Je to celé spíše zajímavé, než jakékoliv jiné.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Ne moc povedená pohádka. Postavy pro mne nesympatické, celá zápletka vyřešená během vteřiny jedním prořeknutím a dvanáct měsíčků žije ve Stonehenge. Zásah blesku do Žilkové byl jako nepovedená groteska. Na druhou stranu, hudba se povedla, stejně jako scéna, kdy měsíčci mění počasí. Prostředí mi moooc připomínalo skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak dlouho jsem na film čekal a konečně je tu. Hobit je rozhodně pohádkovější než Pán prstenů, ale tak je tomu i v knižní předloze a já jako Tolkienův fanda jsem zhruba věděl, co očekávat, protože knížku jsem četl dvakrát. Tím bych s porovnáváním skončil. Mockrát jsem si kladl otázku, jak asi Peter jackson zvládne některé scény, aby nevypadaly příliš směšně, nebo úplně šíleně, protože v Hobitovi je fantasy prvků požehnaně a na papíře a v lidské představivosti to pravda může působit jinak, než na platně kina. Já myslím, že to v celku zvládnul velice dobře a mé obavy byly zbytečné. Uvidíme, jak si poradí v ostatních dílech s Meddědem a podobně. Co musím přidat do plusu je určitě hezká a chytlavá hudba, hádanky v jeskyni ( Glum byl snad ještě lepší než kdy dřív) a závěrečná scéna s vrky a orly. Došlo i na hořící šišky a je opravdu vidět, že se Jackson snaží držet předlohy co nejvíc ( i když je tam sem tam něco přidáno) Co se týká mínusů, scéna se zlobry v první půlce filmu mi přišla krapet odflaknuta, nedomyšlená a moc nechápu tu zbytečnou snahu o vtipnost za každou cenu, ale budiž. Že by byl film zbytečně natahovaný záběry na krajinu Středozemě, Roklinku a podobně, to bych určitě neřekl. Všeho mi připadalo tak akorát s mírou a žádné umělé natahování jsem z toho nepociťoval. Já bych klidně snesl i delší stopáž, kterou tu mnozí vyčítají, ale já jsem v tomhle masochista, tak to nelze brát docela vážně :) Tak abych to nějak shrnul, já jsem byl hooodně spokojený a těch pár chybiček se najde vždycky a všude. Ale když dám ruku na srdce, že dám 5* jsem věděl už dávno před začátkem filmu, už jen kvůli návratu do Středozemě a novému dobrodužství s oblíbenými hrdiny.

Hadač od Saidovy zahrady (1980) (TV film)

Klasická televizní pohádka, která nepřekvapí ani neurazí a zápletka je docela zajímavá. Na všední den v rámci pohádkového pásma to není zase tak špatné.

Ledová smrt (2006)

Klasický horor s příměsí ledu a sněhu kdesi na konci světa. A to je právě to, co dělá atmosféru hustou, že by se dala krájet. Rákosniček tam sice nebyl, ale za to magorskej Yetti ano. Ale vážně: z tohoto horůrku jsem byl opravdu nadšený. Atmosféra chvílemi až klaustrofobická a musím říct, že ti seveřani to opravdu umí. Parta mladých lidí si vyjede na zimní radovánky, ale po úrazu jednoho z přátel se rozhodnou přenocovat ve starém hotelu, což se jim stane osudným. Začínají jatka jako na vesnické zabíjačce a přežít se zdá být čím dál náročnější. Co tak vyrazit na lyžovačku do Norska?

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Nechápu to nadhodnocení. Jim Carrey se celou dobu ksichtí a všicni jsou z toho na kolenách. Chápu, že na to má asi talent, ale pokrčenej ksicht přece nedělá film filmem. Pro mě trapný a přeceňovaný laciný humor, který si nezaslouží zasáhnout do červených svér filmů.

Zlo mezi námi (2003)

Strašně mě mrzelo, že jim to pak všem nenadal, i když na to měl. Ale duševně se nevzdal a dal jim to sežrat po svém. I když jsem čekal v závěru trušku násilí, tak jsem si to užil a přerod hlavního hrdiny ze záporáka na klaďase je super. Určitě stojí za podívání a hlavně zamyšlení, protože já bych to určitě vyřešil násilnější cestou...

Temné stíny (2012)

Čekal jsem velmi málo a dostal mnohem víc. Tim Burton zase ukázal svou pravou tvář a ve spojení s Johnnym Deppem zase dokázal, že na to má, ať je to jakkoliv šílené. Několikrát jsem se hlasitě zasmál a film si opravdu užil. První půlka určitě lepší, hlavně přelom z minulosti do přítomnosti, ale Deppovo herecké umění překonalo i slabší druhou polovičku filmu a já si to užíval, ač jsem to ani nečekal.

Země nikoho (2001)

No už jen ta situace je tak neuvěřitelně satirická, že to vlastně dělá celý film. Silný zážitek k zamyšlení i k smíchu. Hořkosladký a nevšední pohled na válku na Balkáně, který vrcholí stejnou absurditou, jakou nás provází celým filmem.

Žabí král aneb Železný Jindřich (2008) (TV film)

Jako pohádka na víkendové dopoledne to zase není tak strašné. Pravda žabák je umělý jako náhražka brka a příběh není žádný zázrak, ale na Němčoury to ujde.