Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele filmmovier k tomuto seriálu (71)

Třetí dívka (2008) (S11E03)

Báječná postava Ariadny Oliverové v podání skvělé Zoe Wanamaker potřetí. Velice zajímavý příběh. Předlohu jsem nečetl, ale doufám, že se to rychle změní. Od téhle řady (jedenácté) se Poirotovi zase začíná vracet kvalita, což je jedině dobře. ()

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04)

Báječný díl. Z téhle čtveřice můj nej. Já mám prostě rád tyhle Poiroty z exotických prostředí ( až na Smrt na Nilu) a navíc tady je i John Hannah z Mumie, což je taky dobrý herec. Pokud bych měl porovnat, jestli je lepší tohle nebo Vražda v Mezopotámii, řekl bych Vražda v Mezopotámii. ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01)

Další bravurní zpracování skvělé knihy. Nejlepší díl této série. Opravdu vydařené a s účastí Martina Shawa z Profesionálů. ()

Viděla jsem vraždu (2010) (S12E02)

Slabší epizoda, ale to vůbec nevadí, protože slabší je i kniha. Opět je tu Zoe Wanamaker jako Ariadne a krása anglického venkova tu neobyčejně působí. Hodně nadprůměrné ale ne nejlepší. ()

Vražda v Orient expresu (2010) (S12E03)

Další dokonalé zpracování a tentokrát je to i hodně napínavé. Srbská zamrzlá krajina působí opravdu neobyčejně. ()

Hodiny (2011) (S12E04)

Skvělý Poirot s pozměněnou zápletkou. U tohoto filmu to ale vůbec není na škodu, protože v předloze je Poirot jen na pár stránkách. Ta pevnost, ve které se část filmu odehrává je pěkná. ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

Ano, s touhle epizodou jsem spokojený. David Suchet je v originále opravdu fantastický a Zoe Wanamaker mu opravdu skvěle přihrává. Rozuzlení už není co bývalo, celé je to efektivně natočené a nepostrádá to atmosféru, ale ten konec je opravdu velmi jednoduchý, až úsměvný, ale to není chyba tvůrců a filmu to v podstatě vůbec neuškodí. Jak říkám, film je v podstatě bez chyby, má tempo, dobrou hudbu, tradičně skvělé obsazení a jako vždy je vše propracováno do nejmenších detailů. A ani to odhalení pachatele mi nezabrání dát plný počet, ale celkově to bude asi jenom 95%. Mě se to opravdu moc líbilo, paráda. ()

Velká čtyřka (2013) (S13E02)

Jako vždycky to má výbornou kameru a parádní hudbu, ale příběh byl slabší. Předloha je asi nejslabší Poirotův příběh, film se mi líbil o něco víc, i když to nebylo úplně dokonalé. Čas je neúprosný a originální hlas Davida Sucheta nezapomenutelný. Návrat Hastingse, Jappa a slečny Lemonové mě nesmírně potěšil, jen slečna Lemonová tam mohla být déle, Hastingse si užiju v Oponě, alespoň Japp tam byl pořád. Natočeno je to skvěle, scénář je fajn, ale i rozluštění je slabší. A ze scény, jak Poirot prchá před bombou mám humorný životní zážitek... Suchet je fakt excelentní a oproti svým starým společníkům zestárl jen o pár dní. Jsem rád že Poirotova kvalita neklesá a ITV natočila další vynikající epizodu. 85%. ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

Pokud jsem o Slonech napsal, že k dokonalosti jim chybělo jen malinko, tak tohle už dokonalé je. Naprostá fantazie, dosud nejlepší díl z poslední řady. Suchet a Zoe jsou opravdu parádní dvojka a ten Suchetův přízvuk je opravdu legrační (a perfektní). Hra na vraždu je jeden z mých nejoblíbenějších Poirotovských případu a i verzi s Peterem Ustinovem mám moc rád. Prostředí mě nezklamalo, dostal jsem to, co jsem čekal, opravdu to bylo pěkné. Na závěr musím ještě říct, že Suchetova verze je sice lepší, ale Ustinovka má lepší prostředí. Tady opravdu smekli Agathu jednu z dalších velkých poklon a já jsem opravdu maximálně spokojen. Za 100% a těším se na český dabing. Naprosto a jednoznačně souhlasím s Marigoldem, klasický případ, vypiplanost, elegance, bon. ()

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (2013) (S13E04)

Tak na tohohle Poirota jsem se z poslední série těšil nejvíc (po Oponě, samozřejmě). Ne snad kvůli předloze, kde mě z těch povídek žádná pořádně nezaujala, ale právě kvůli tomu, jak se s tím tvůrci poperou a spojí to do jednoho jediného filmu. A jak jinak, docela mile mě překvapili a dopadlo to opravdu lépe, než jsem čekal - a líbí se mi to více než kniha, i když je to pořád slabší film. No...to prostředí je naprosto fantastické a záběry na ty švýcarský kopce a přírodu jedním slovem strhující, tady se to opravdu povedlo. Uzavřené prostředí, jak už to tak bývá, celkovému výsledku hodně pomohlo. Po mnoha letech se konečně vrátila Poirotova nemesis, hraběnka Vera Rossakofová, ale mezi těma dvěma to nejiskřilo tak, jak mělo, ve Dvojité stopě byl ten vztah lepší. Scénář a v podstatě úplně nový příběh se moc povedly, zápletka s Marrascaudem byla parádní, opět jedna z velice působivých epizod, nemám moc co bych jí vytknul, snad jen pár nepatrných maličkostí a to, že není nejlepší. Paráda a těším se na dabing. Třináctá řada je prostě skvělá a vůbec mi nevadí, že z toho nakonec neudělali seriál, i když neúčast trojice Japp-Hastingss-Lemonová docela zabolí. 88%. ()

Opona - Poirotův poslední případ (2013) (S13E05)

Trefa do černého. Čas velkého detektiva se naplnil a moje nejčernější obavy byly vyplněny na výbornou. Už od začátku filmu budete mít pocit, že atmosféra filmu bude ještě přituhovat - a skutečně, minutu od minuty ten film houstne a vaše pocity jsou čím dál horší...alespoň moje. Krásně natočeno a Suchet se se svou životní postavou už lépe rozloučit nemohl. To, co Poirot předvedl v poslední půl hodině, bylo to nejlepší, co jsem od něj kdy viděl. Naprosto parádní finále a převelice působivé, což je více než dobře. Skončila jedna obrovská éra a když si pustíte třeba Záhadu na zámku Styles, nebo prostě některé jiné z prvních dílů, dojde vám, že ač se to nezdá, Poirot prošel velkým vývojem. A když opona spadne, uvědomíte si, že Poirot byl opravdu velký člověk. Já osobně jsem rád, že jsem byl u toho a že u toho mohl být i Hugh Fraser. Děkuji ITV, děkuji tvůrcům, scénáristům, režisérům, hercům. Ale hlavně děkuju Agathě Christie, protože kdyby nebylo jí, zůstal by nejlepším detektivem Sherlock Holmes. Ale hlavně, z celého srdce děkuji Davidu Suchetovi, bez kterého by monsieur Hercule Poirot nikdy nebyl takový, jaký byl v tomto fantastickém seriálu. Krásné rozloučení a ta nejlepší poslední půlhodina ze všech. Naprosté překonání literární předlohy a jeden velký umělecký zážitek, protože i tady je vše vypiplané do posledního detailu a atmosféra stoupá opravdu závratným tempem... Doufám, že Poirota už nikdy nikdo nenatočí, protože by to bylo zbytečné. To, co bylo za posledních 25 let s takovou láskou vyráběno je jedno velké mistrovské dílo. A pokud jde o Oponu, spadla výborně. Marigold to tady z nás vyjadřil naprosto nejlépe, tak snad jen už poslední věta - Opravdu to byly dobré dny, i když jsem se narodil až v devadesátém sedmém... 100% a jediný, absolutní vrchol seriálu. ()