Rambo: Poslední krev (2019)

Po prvním zhlédnutí v kině jsem dal 3 hvězdy, Last Blood mě nijak extra nenadchlo, příběh mě přišel ohraný a závěrečná akce uspěchaná a nepřehledná. Jenže při druhém zkouknutí v klidu domova jsem si to kupodivu vychutnal daleko víc a zvýšil na 4. No a před pár dny jsem si dal Ramba potřetí a napálil jsem plný počet. Před 10 lety jsem Slyovi děkoval za neskutečnou akční jízdu v Barmě a teď mu musím poděkovat za kouzelně smutný příběh otcovské lásky a pomsty. A závěrečná příprava mexického guláše rozhodně není uspěchaná a nepřehledná, ale precizně a logicky natočená. 73 let pane Stallone? Smekám před touto rozlučkou největšího akčního hrdiny filmového plátna.

Terminátor: Temný osud (2019)

Jaký film o terminátorech by nás vlastně plně uspokojil? Je jen jedna možnost a to film z probíhající války , ztvárněné přesně tak, jak ukázal Cameron v T1 a 2. Podle mě bohužel nemožné, musel by to Jim natočit sám, což už nikdy neudělá. Dle mého názoru se to nikomu jinému nemůže podařit. Viděli jsme ten pokus v Salvationu a pro mě a mnohé další to bylo velké fiasko. Pak tedy nezbývá, než se držet osvědčeného scénáře, tedy cesta časem zpět, útočník a ochránce. A to Dark Fate do puntíku a skvěle plní. Jak řekl sám Cameron, film a akce je rychlá a intenzivní a má pravdu. "Recyklace" děje? Ta je tu vlastně už od dvojky... Smrt Johna Connora. Je to problém? Staví to na hlavu první dva filmy? Ale kdeže...Sáře a Johnovi se podařilo zabránit Soudnému dni hrozícímu v roce 1997. Dali nám tak další čas poučit se z nebezpečných hrátek s umělou inteligencí. Jenže lidstvo je samozřejmě nepoučitelné a Soudný den je prostě neodvratitelný, jak jsme se dozvěděli například v T3. Hlavním cílem v terminátoří mytologii je tedy povstat z popela nukleární katastrofy, přežít a porazit stroje. Jestli se nepřátelská UI bude jmenovat Skynet, Legion nebo kapitán Iglo je zcela nepodstatné. A stejně tak je nepodstatné, kdo bude během války spasitelem lidstva, zda John, Dani nebo kdokoliv jiný. Důležité je, že se spasitel najde. Je film "feministický"? Ano je, ale už v T1 to byla Sára, kdo přežil a zvítězil, když všichni chlapi kolem umírali (samozřejmě s výjimkou Dr. Silbermana). Stejně tak byla nejsilnějším hráčem a hnacím motorem děje v T2. I přes účast Arnolda je vyznění T1 i 2 silně feministické. Tak proč nadávat teď u Dark Fate? A obsazení? To co dělá Téčko Téčkem jsou Arnold a Linda. Obrovské plus tohoto filmu, že jsou tu oba dva a já jsem za to moc rád, ještě jednou a naposledy je vidět spolu. Rolí se zhostili skvěle. Babochlap, cikánka a mexický model? Ale kdeže...Mackenzie Davis je fantastická jako Grace, téměř stejně jako byl Michael Biehn jako Kyle Reese. Natalia Reyes je v pohodě v roli Dani, vlastně další Sáry (a dalšího Johna), tedy obyčejné holky vhozené do mlýnku na maso. Gabriel Luna je taky výborný. A že to je takový uhlazený, pěkný chlapec? Robert Patrick snad nebyl? Jasně, Patrick byl jednoduše ultimátní, ale někdo musí být nejlepší. Chtěli byste snad někoho s drsným zjevem Dannyho Treja? Mimochodem nápad s rozdvojením Rev 9 je parádní. "Rodinný" život T-800... Proč ne, já s tím problém nemám. Je to přeci UI na takové úrovni, které se dnes i v blízké budoucnosti stěží něco dokáže jen přiblížit. V T2 stačil osmistovce jediný den, aby pochopil cenu lidského života a proč pláčeme. Za 20 let "svobodného života" se tedy může stát kdykoliv cokoliv. Mírným zklamáním pro mě byla hudba. Těšil jsem se třeba na podobný nářez, co Junkie spáchal ve Fury Road, bohužel nestalo se tak. Holt Brad Fiedel nasadil moc vysokou a asi i nepřekonatelnou laťku. Já jsem si prostě Dark Fate užil. Smiřme se s tím, že už nikdo nenatočí znovu geniální jedničku, která mohla vzniknout jen v 80. letech, už nikdo v žánru sci-fi nenatočí tak výjimečnou a dokonalou akční scénu, kterou je střílečka na policejní stanici, nikdo už nenatočí tak precizní a fenomenální pokračování, kterým je druhý díl. Co říci závěrem? For John...

Rambo II (1985)

Rambo II je pro mě jednoznačně jeden z králů čistokrevných akčních filmů.

Doom: Annihilation (2019)

Ty jo, 25%? Ale kdeže...Jasně, je to levný, ale přesto vcelku zábavný sci-fi béčko. Taková nenáročná a v mnohých odkazech milá pocta největší legendě 3D stříleček.

Rambo: První krev (1982)

Rambo. Největší akční hrdina všech dob. Nejlepší film s Rambem? První krev. A hotovo.

Plán útěku 3 (2019)

Ale jo, v pohodě akční béčko. Byl jsem rozhodnut udělit 3*, což trošku nahlodala totální demence únosců v závěru filmu, ale budiž. Jinak fajty byly povedený.

Avatar (2009)

Nebýt toho vohranýho příběhu, kde mě nepřekvapilo takřka nic, byl by to monumentální pětihvězdicovej nářez. Sledoval jsem to s otevřenou hubou, ale přitom jsem se bohužel nudil. Opět tedy smekám před Cameronovou puntičkářsky vymazlenou trikovou stránkou filmu, ale to je tentokrát všechno. Viděno 3x a přes ty tři * prostě nepůjdu, sorry Jime.

Likvidátoři (2016)

Ústřední dvojice super, jak Adkins tak Barrett. Akčních scén je akurát a jsou dobře vyvedené, příběh stokrát viděný, ale všechno funguje. Sympatickej filmek.

Jde si pro nás noc (2018)

Výborné obsazení bojovníků, fantastické obsazení bojovnic. Dobrý příběh a během dvou hodin žádná nuda, protože se to tu vlastně téměř pořád řeže. Z té přemíry krve mi bylo až trochen šoufl, ale rozhodně palec nahoru. Parádní akčňák.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Raději bych temný, drsný a dospělácký kyberpunk, ale zklamaný jsem nebyl. Je to takový nablýskaný, pohádkový a puberťácký kyberpunk s velmi dobrou akcí, sympatickou Alitou s pěknýma kukadlama a s jako vždy skvělým Waltzem, v roli jejího "nevlastního tatíka".