Únos (2017)

Únos je bez pochýb dielo, ktoré vo fonde slovenskej kinematografie rozhodne chýbalo. Po filmoch Lóve, či Kandidát, je tu ďalšia žánrovka, ktorá pôsobí prirodzene. Nebudem písať to, čo ostatní, z kina som odchádzal so stiesneným pocitom, čo je samozrejme dobré znamenie. Plné hodnotenie nedávam, pretože aj keď sa niekoľko vecí vynechalo, tie veci, ktoré ostali, mohli byť o trošku viac popísané, nech súčasná generácia ľudí narodených po roku 1989 nemá z neznalosti problematiky menší hokej. No a ešte na margo ostatných komentujúcich: toto je druhýkrát, čo vytýkam ostatným, že sa na slovenskú a zahraničnú kinematografiu nepozerajú rovnako. Tomuto filmu už niektorí vytýkali používanie vulgarizmov, ale keď akýkoľvek americký film sa pýši slovom "fuck" podaným sto, dvesto, tristo, päťsto krát, tak je to "ok". Akože vážení, haló? Ďalšia vec je produkcia. Ten film je jednoducho nízkorozpočťák a maximálne bude rotovať v slovenských a českých kinách, nikdy tu nevznikne megarozpočtový lokálny film, ktorému sa reálne vráti tak možno stotina z projekcií kina, tak trošku aj na toto prihliadajte.

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Môj kamarát by povedal: "To je tak hlúpy film, že mi skoro premenil diplom na výučný list."

Beatles: Perná léta (2016)

Ako fanúšik Beatles musím tlieskať. Samozrejme, väčšinu záberov som už videl, najmä na povestnej Antológii, ale tento dokument sa točí len okolo ich turné a ide priam dopodrobna. Atmosféra v kinosále bola vynikajúca.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

George Lucas síce stvoril Hviezdne vojny, no so svojou prequelovou trilógiou zlýhal na plnej čiare. J.J. Abrams sa chopil latky s maximálnym rešpektom a naservíroval krásny kúsok, ktorý zaujme hneď od prvej minúty (Epizódu 1 som ako-tak pretrpel, no nenavnadila ma tak, aby som zhliadol aj 2 a 3). Bravó, teším sa na osmičku :)

Osm hrozných (2015)

Tarantino sa opäť vytiahol. Nádherná westernová konverzačná kriminálka, natočená takmer ako divadelná inscenácia. Perfektný film od začiatku až po koniec. Páčilo sa mi zoznámenie s postavami a skvelé dialógy, vďaka ktorým sa film posúval ku grandióznemu finále. Celé to umocnil takmer 50 rokov nevyužívaný ultraširokouhlý formát, hudba Ennia Morriconeho a samozrejme herecký koncert všetkých zúčastnených. Že to trvalo takmer 3 hodiny? No a čo? Že sa začalo "niečo" diať až v druhej polovici filmu? No a čo? Tarantino to celé tak famózne pripravil, že som mu to opäť zožral aj s navijákom. A tak môžem s kľudom povedať, že zase zabodoval.

Love (2011)

Je priam neuveriteľné, akou strastiplnou cestou sa vybrala slovenská kinematografia. Ono slovenský film je tak trochu na nemilosť. To, čo tolerujeme v zahraničných, alebo prípadne v českých filmoch, nevieme akceptovať vo filmoch slovenských. Frfleme na hercov a ich výkony, na kvalitu scenárov, na prácu režisérov, na to, že sa točia len akési drámy a akési snahy o iné žánre, ktoré sa tvorcom nevydaria. A z tých pár stovák filmov, ktoré boli natočené, mnohí napočítajú na prstoch jednej ruky tie filmy, ktoré sú "ok". Určite si spomenieme na pokusy natočiť akési generačné výpovede mladých. Herci, ktorí možno v divadle a v TV žnú úspechy, zrazu boli ako polená, postavu nevedeli zahrať a scenár im do úst pchal vety v slangu, ktorý bol už roky "out" pred prvou klapkou. Prostriedok na vyjadrenie hnevu v podobe slova "kurva" a jeho odvodenín, vyznel v takých filmoch až samoúčelne a nasilu daný. Veru, snahy boli. Ale tu sa zjaví mladý dvadsiatník s talentom na rozdávanie a natočí film, s ktorým môže luxusne ukázať vystrčený prostredný prst takým absolventom filmovej réžie, čo odchádzali z auly s titulom Mgr. art. s červeným diplomom v ruke a s úsmevom na tvári im povedať, aby si našli iné zamestnanie mimo umeleckej sféry. Jakub Kroner, najmladší člen klanu Krónerovcov, natočil príťažlivý film o mladých a pre mladých tak, že je film nielen akceptovateľný, ale aj mimoriadne prínosným aj pre staršie generácie. Do filmu obsadil okrem mladých talentovaných hercov aj niekoľkých starších harcovníkov, ktorí ale hrali neskutočne dobre. A prečo? Pretože aj ten scenár, byť s malými nedostatkami, jednoducho bol napísaný skvelo. Jasné, plné hodnotenie nedám, mám pocit, že sa tam mohlo ešte čo-to dopísať, niečo prepísať, ale i tak to bol vynikajúci zážitok a pánovi režisérovi blahoželám s pomyselným klobúkom dole. Bravó. Výborný film.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Podľa mňa to najlepšie, čo dvojica Macourek & Vorlíček kedy vyprodukovali. Na svoju dobu (tesne pred normalizáciou) riadne divoká, mierne fantastická a sympaticky prekombinovaná širokouhlá čierna komédia, ktorá mala perfektný potenciál zabodovať na celom svete. Iva Janžurová tu strihla taký luxusný herecký výkon všetkých troch postáv, že dovi, Olinka Schoberová klasicky sexbomba, Libíček, Kopecký, Sovák, Cupák, Filipovský, Hrzán, Menšík, Řanda, atď. luxus a Helena Růžičková si tak čmajzla svoje dve minúty vo filme, ako nikto iný pred ňou a po nej. Bez debát 5 hviezdičiek.

Probudím se včera (2012)

Nebolo to až také zlé, ako si myslí majoritná časť komentujúcich. Áno, autenticita roku 1989 je veľmi nízka, ale o to tu ani tak nejde (To sa fakt musíme aj v oddychovom žánre rýpať v precíznych detailoch? Ani film Rebelové nezobrazil rok 1968 úplne detailne). Máme tu príbeh o čerstvom štyridsiatníkovi, ktorý sa trochu utápa v minulosti, kde prepásol možnosť sa dať dohromady s platonickou láskou z pubertálnych čias a tak strieda partnerky ako ponožky. Ale hlavný hrdina dostane príležitosť si zacestovať v čase a tak tento náročný trip do doby, kedy to bolo ešte politicky inak, využije tak, aby mohol niečo zmeniť. Niečo, čo môže ovplyvniť veľa vecí. Poznanie seba samého, lásku. Je to príjemná oddychovka a veľmi sa mi film páči. Product placement je ale veľmi otravný a tak musí ísť jedna hviezdička dole.

Hořící keř (2013) (TV film)

Vytkol by som tomu malé drobnosti, ktoré si filmári neustrážili.... ale ľudia... toto je film!

Final Cut - Dámy a pánové (2012)

Prostý príbeh vyrozprávaný prostredníctvom stoviek filmov svetovej kinematografie... Neskutočný zážitok :)