Planet of the Humans (2020)

Tohle by se mělo pouštět těm pravicovým/konzervativním kritikům zelených ideologií, že to je snad nějaký nový socialismus. Houby, hromady těch dotací na soláry a biomasy je propojení vlád a korporací, aby se korporace měly dál dobře. Kdyby znali naší realitu, tak tam do témat přidají i řepku. Nicméně tento dokument je přesně o tom, co mám rád - bourání stereotypů. Nejde v něm jen o využívání obnovitelných zdrojů za důležité pomoci fosilních paliv, ale i o celý ten zelený marketing, který se kolem toho točí, ať jsme ve finále jako spotřebitelé šťastní, že jsme k atmosféře slušní. Blood & Al Gore je fakt super vtip.

Pán tygrů (2020) (seriál)

Tady si na začátek neodpustím nefilmový komentář. Stejně jako sportovci s nebeskými platy jsou tito magoři vlastně daní za to, jak si žijeme dobře. V nějaké zemi, kde 90 procent lidí žije z ruky do huby by něco takového nemohlo existovat. A za druhé mě naprosto nasíralo, jak v USA může někdo dávat na internet naprosto přímé výhružky k popravě člověka ve formě střílení do podobizen nebo nakládání uřiznuté hlavy do nálevu. A nic za to nehrozí. Dobře, že nemáme něco tak radikálního jako je americký první ústavní dodatek. Ohledně filmových kvalit dokumentu to nevidím tak růžově jako mnoho hodnotících. Když se tam tomu všemu tam nesmějete, tak je to podle mě zbytečně dlouhé a nadoraz se začne něco dít až v posledních dvou dílech. Těch předchozích pět by se dalo shrnout do dvou max. Třeba s dalším Netflixem dokumentem o nebezpečných exotech Wild Wild Country se to vůbec nedá kvalitativně srovnávat.

For All Mankind - Do propasti (2019) (epizoda)

Mám pocit, že jim ty komplikovanější epizody moc psát nejdou, a tak naprosto vyčnívá tato, která je naprosto jednoduše o jedné té výpravě na Měsíc a všeho kolem toho. A je to zpracováno úplně excelentně s krásnými vizuálními triky. Byl jsem na šťopkách, je tam deep fake s Nixonem, a když si vás epizoda takhle obtočí kolem prstu, tak vás ani nenaštve klišé se Ziggy Stardustem. Navíc i pasáže na Zemi jsou skvělé, zvlášť mám hrozně rád, když se někdo uvede jako naprosto vedlejší postava, aby pak dostal možnost zazářit jak Wayne.

Po stopách krve (1969)

Musím říct, že dost obdivuju diváky, co na to před desítkami let koukali, protože na těch malých televizích Junosť nemohlo být nic vidět. FIlm se pořád odehrává v nějakých tmavých domech, lesích, sledujete záběry přes zavřená okna. Ale o to spíš si to můžeme užít my v domácích kinech a vidět, jaká je to pecka, která se zaobírá tehdy předpokládám tabu tématy - romskou menšinou (vražda cikáněte podle vzoru černoušek) a nebo sexuálními úchylkami.

For All Mankind - Základní posádka (2019) (epizoda)

A zase celkem propad, mi tam zas ty nastrčené ženské intriky připomínají fakt už hroznou soap operu. Abych nechodil daleko v tématickém prostředí, tak jsem si vzpomněl na zapomenutý a zrušený seriál Pan Am o letuškách a pilotech. A zvlášť, když tenhle díl měl být dost důležitý, tak to působí jako dost odfláknutá vyplňovačka.

For All Mankind - Nixonovy ženy (2019) (epizoda)

Trénovací díl o tom, která žena bude nejvíce věrohodná v alternativním Kozorohovi 1 a je to povedené a zároveň skvěle zacílené, kde je minimum zbytečných dějových linek z minulých dílů a prostě to těm všem ženám přejete.

For All Mankind - Postavil Saturn V (2019) (epizoda)

Luxusní díl! Hodně politiky a jak je možné hrdinu jedním dobře mířeným políčkem před národem úplně znemožnit. A jak tam pouští ty alternativní nahrávky debat mezi Nixonem a Kissingerem z Oválné pracovny, to je fakt pecka. Jen je škoda těch úplně otravných příběhů astronautských manželek, které jsou zatím jen zbytečné metry, metry filmového pásu.

For All Mankind - Rudý Měsíc (2019) (epizoda)

Líbí se mi, jak se tam zase opakuje to vysněné téma doby, že přistání na Měsíci změní vyhrocený svět Studené války k lepšímu, jen že tu změnu nastartoval někdo jiný. Jen je škoda, že se ta alternativní historie zatím tak nějak vlastně moc nezmění od té reálné. Triky jsou fakt moc pěkné, celé retro zpracování také, ale zatím nic moc úžasného to tedy neslibuje.

Volejte Saulovi - Série 5 (2020) (série)

Je naprosto dokonalé, jak seriál nikam nespěchá. Jak opět dokáže roztáhnout na několik epizod banální případ, jak banka chce vystěhovat staršího pána ze svého domu, a dokáže z něj udělat strhující souboj několika lidí. Člověk čím dal více oceňuje první sezóny, které jsou daleko od toho, jak jsme si představovali origin Saula Goodmana, ale ukazuje se na nich, jak je to celé promyšlené jako cokoliv, když dlouhé minuty Mike dělá něco banálního, a nelze se od něj odtrhnout. BAGMAN je jedna z nejlepších televizních epizod všech dob.

Surfoví náckové musí zemřít (1987)

Trošku mi to připomínalo úžasné Warriors - surfařské gangy v čele Nácky Adolfem, Evou, Mengelem a Hookem se melou i vraždí na pláži a místních krčmách o nadvládu nad pláží a místními krčmami. Moc se tam nemluví, velkou část pokorné stopáže jsou romantické zaběry na moře, vlny a surfaře. Hudba je tam furt, ale je hrozně nezajímavá a dneska bych si myslel, že jí napsal nějaký algoritmus na strojové učení. Nakonec dávám slušné hodnocení, protože se vyplatí počkat na posledních 30 minut, kdy se pěkně rozjede slušná odplatová pasáž, kdy silnější, černošská babička ukáže Náckům co proto, a že si nevyplatí si vyskakovat na černochy a Japonce.