The Decline of Western Civilization (1981)

Dost unikátní dokument v tom, že vznikl přímo v době, kterou dokumentuje. Film je to vlastně režisérsky dost ambivalentní, režisérka se dění skoro vůbec neúčastní, jen sleduje hudební vystoupení a naslouchá výpovědím. Skvělá vystoupení (Alice Big Band, X) střídají děsná a kultovní (Germs). Všechny výpovědi mimo pódium jsou zábavné a zajímavé - musím vypíchnout Claudea Bessyho a jeho názorový sloupek o hudebním žánru New Wave. Velkým plusem jest, že dokument se nezaobírá pouze hudebníky, ale vyslýchá širší scénu - producenty, fanoušky a groupies. A díky filmu jsem objevil kapelu X s Exene Cervenkovou a "punkovým Chuckem Berry" Billy Zoomem. tududu.

The Hooked Generation (1968)

Hooked Generation je zcela průhlednou exploitační agitkou proti marihuaně, stupidní dealeři se zde nezdráhají před ničím. Při přestřelce v Everglades zastřelí lodní policejní hlídku, a tak se po nich spustí pátrání, čímž se ocitnou na útěku společně s blonďatou rukojmí. Naprosto extrémní je v tomto filmu stereotypizace všech postav - kubánští dodavatelé matroše, gangsta černoch ověšený šperky nebo indiáni v chatrčích. Od toho se odvíjí i nejlepší scéna filmu - totiž návštěva nějakého huličského doupěte se všemi těmi Lennony, esotérickými seancemi, vysmaženými spáči a sexuchtivými děvčaty. Vše doprovázeno správně groovy hudbou a krasohledovými obrazy mezi střihy. Kvůli této scéně zaoukrohluji nahoru. This is your last trip and it's a downer!

Giovannona coscialunga, disonorata con onore (1973)

Učebnicová veselohra sestavená vlastně jen z nedorozumění mezi a napříč piklujícími postavami, které vedou k mnoha situacím, kterým se nedá nesmát. Samozřejmě nechybí ani slapstick humor a celé je to taková commedia dell'arte, která klidně mohla z velké částí scénaristicky vznikat až na place. Skvělá momentka.

Graphic Sexual Horror (2009)

Dokument, který toho příliš neřekne. Mnohem zajímavější než vyzpovídat herečky by bylo sledovat celou tu státní akci, která vedla k zastavení činnosti webu. Té je tam tak deset minut a nic víc než to co je na wikipedie se nedozvíme. Takhle ten film vypadá spíš jako nějaká featurette k jednotlivým scénám, během které se dozvíme, jaký je vlastně Brenn Scott macho.

Noc démonů 2 (1994)

Druhá noc démonů je film, který by jako z oka vypadl Raimiho poctujícímu Stáhni mě do pekla. Úplně stejná odlechčenost, nehororové i hororové vtipy, povedené lekačky, příjemná a strašidelná atmosféra k pohledání. Night of the Demons 2 naplňuje naprosto skvěle žánrové požadavky s klišovitými postavami ze střední školy, samozřejmě plesem, strašidelným domem a jako neobvyklejší prvek přidává akční jeptišku se svěcenou vodou ve vodní pistoli. Parádní, akčně komediální horor, který mi opravdu sednul do nálady a pobavil jako už dlouho nic žánrové spřízněného.

Studená ryba (2010)

Superzábavný, přesně přestřelený příběh o jednom aspirantovi na mafiána a jeho novém učedníkovi. Vždycky mě fascinují filmy, které tak přesně dokáží přeskakovat mezi směšnou explicitou a explicitou, která nedovolí ani zadutat - a Cold Fish je přesně takový film. Jen snad by hlavní postava Murata nemusel být zas takový vtip, kdy neřekne žádný pošahaný a drastický nápad nebo větu, aby nebyla divákům k smíchu. O aktech jeho ani ostatních už to ale neplatí. A i proto to naštěstí není taková groteska, jak by z vyprávění o vrazích, kteří si dávají kafčo k vyřezávání střev, mohlo vypadat.

Viděl jsem ďábla (2010)

První hodina je doopravdy povedená, noční a tajemné scény únosů žen jakbysmet a občas je i to po první hodině docela příjemně černohumorně vtipné. Ale bohužel ten film nemá v druhé polovině žádné napětí a skoro ani žádné posouvání příběhu nebo postav. A čím dal víc to vypadá jako když celé to škádlení a praní je jenom jako a ti dva se jmenují Jerry a Tom.

Atomové gymnázium (1986)

Tromácká stupidní satira na všechno - na punkery, na styly oblékání, na cudnost, na nadrženost, na drogy, na jadernou energii a samozřejmě na horory nebo školní komedie. Každá postava je epitom nějaké nutné postavy v každé teenagerské komedii, jejich herci dvou rolí to cpou všem do chřtánu v každé replice a k tomu hrajou celý film v pozadí snad jen dvě hairmetalové písničky. Vypíchnout musím finálního dikobrazího slizobosse, je vytvořen úplně výborně, na něm se kostyméři fakt vyřádili.

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Úplně jiné než ostatní divadelní hry a nejvíce podobné Járovi Cimrmanovi, ležícímu, spícímu. Ostatní hry jsou plné lidových postav, zatímco v Českém nebi jsou to samí velikání, kteří na rozdíl od Ležicího, spícího mohou komentovat 1500 let dějin, ve kterých se pohybovali a samozřejmě i 100 let, ve kterých se pohybovali autoři. A ta první možnost je pro mě kámen úrazu. Postavy vlastně navzájem jen glosují události a postoje ve svých obdobích a na tyto poznámky si dost jednoduše nahrávají. A ono to bohužel pak dává dojem jakési české Noci v muzeu. Takže je to ještě více skečovité než starší hry a vtipy těžící ze své opakovanosti jsou vlastně jen přežblebty nebo jsou slabé. Prostě žádný Veškrna ani smrtka a to je škoda. Hra i seminář jsou stále zábavné, ale oproti klasikám je to vlastně slabota.

Temnota (1982)

Paráda. Krásně zašmodrchaný příběh, Simonettiho hudba - jak jinak - skvělá a všechny nutné prvky gialla na svém místě přesně tak, jak je fanoušek očekává. Navíc plus za ty skvěle zpracované sny ve vrahově hlavě.