• Fantasy

Do nitra Planety opic (1970)

Není to jednička, která brilantně budovala atmosféru jen skrz hutné dialogy a vše završila známým, ale dodnes ikonickým zakončením. Nicméně i dvojka byla svým způsobem stále zajímavá, části s naháněním napínavé a finále si dovolilo něco, co dnes, v době hrdinských eposů a výher dobra nad zlem, absolutně nepřichází v úvahu. Skončit to jinak, možná tu hvězdu uberu, ale takhle nemám důvod. Film jsem si užil, zajímavě rozšířil původní námět a okořenil jej ukázkou, co se s lidstvem skutečně stalo.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Těšil jsem se, až moje utrpení skončí. Zápletka o Borzích mě nebavila, nepomohlo tomu ani cestování v čase k samozvanému „prvnímu kontaktu“. Těšil jsem se na dobrodružství nové posádky, v předešlém dílu jsem chválil její potenciál, ale tady vše sklouzlo k přímočarosti, absenci chemie mezi postavami a obecně pocitu, že šlo jen o roztahanou epizodu seriálu, která by navíc stála už sama o sobě za starou belu. Extrémně jsem se nudil a prakticky nic mě na filmu neoslovilo. Nejsem Trekkie a asi jím zřejmě nikdy nebudu, protože oslavovat takový paskvil mi přijde poněkud zvláštní, jako z jiného vesmíru.

Saw X (2023)

John Kramer je zkrátka sadista s dobrým srdcem! 7/10

Star Trek VII: Generace (1994)

Lehčí nadstandard mezi filmy ze Star Trek univerza. Přímé pokračování, takže se zde opravdu ještě naposledy a do posledního vydechnutí objevil starý známý Kirk, ale otěže jinak plně převzal Picard, jehož samotného a i posádku tak nějak poznám lépe, než tu starou. A zdá se i o dost zajímavější, byť zde namísto vulkánce působí robot, co si naopak rozhodne nechat vštípit emoce. I jsem zvědavý, kudy se cesty nové generace uberou.

Stvořitel (2023)

Film s úžasnými vizuály, kamerou a nápady, kde ovšem nefungovalo téměř nic. Od chemií mezi postavami, přes prvoplánový a předvídatelný příběh, až po svět, který fungoval stylem „takhle to tady je a víc si domyslete“. Nenudil jsem se, ale zároveň nemám chuť si o filmu cokoliv víc zjišťovat. Sci-fi zklamání jako prase, zlatý Bod obnovy.

Mezi živly (2023)

Funkční nápad, svět, postavy, i příběh. Pixar se vším všudy. Do tříčtvrtiny prakticky dokonalý, v poslední čtvrtině se věci začaly mírně stáčet směrem klasického klišé a ústřední téma živlů, které by se správně neměly mixovat, se mění v životní filozofii žití vlastního života. Vesměs jsem si snímek užil víc, než třeba Duši a další podobné předchůdce. Není důvod ubírat na hodnocení, emoce mluví samy za sebe.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Tak nakonec silnější 3*. Dosud jsem viděl z filmové série jen první tři snímky a o všech jsem uvažoval v mezích průměru, až podprůměru. Předešlé dva díly mi unikly, ale tento se mi, dá se říct, konečně zavděčil. Konflikt týkající se sabotované mírové dohody s Klingony byl ze začátku extrémně zajímavý a napínavý, až po polovině polevil a sklouzl k očekávanému zvratu. Postavy byly charismatičtější než kdy předtím, nechyběly cynické hlášky a hlavně lidskost, s jakou přišly i charaktery z řad Vulkánců. Jestli tohle mělo být rozloučení se starou partou, za mě to celkem fungovalo. Nuda se tentokrát nekonala.

Bod obnovy (2023)

Nakonec jsem nemohl udělit víc. Co se týče provedení, jde zcela jistě, po těch všech rádoby komediálních hokusech, o první povedené scífko od dob Ikarie XB 1. A to říkám s naprostým sebevědomím. Bohužel to sráží tuctovější zápletka, která by jako z oka vypadla nějakému tomu případu třeba z Kriminálky Anděl. Často jsem měl pocit, že vůbec nesleduju sci-fi film, protože i děj se přesouval do lesů a dalších nepříliš futuristických oblastí. Na druhou stranu si zde tvůrci jinak dost vyhráli. Co se technologií týče, dost tlačili na pilu a snažili se prosazovat takové ty naivní klasiky z žánru (pompézní město, všude samé displeje, rozpohybované noviny jako z Harryho Pottera). Bylo z toho cítit to nadšení a snaha se přiblížit zahraniční tvorbě, která v žádném ohledu neselhávala. Pokud jde o technologii obnovení, tam se dostává vysvětlení postupně a i když si s reálnými možnostmi za nějakých cca 20 let nemůže podat ruce (2041 - rozhodně ne), jako středobod příběhu funguje relativně dobře. Vzpomínky nahrané na externí úložiště, které jsou následně vloženy zpět do původně mrtvého, po proceduře ponoření do jisté substance, nově obnoveného těla? Proč ne? K filmu jsem si počas sledování hledal cestu, dobrá první polovina mě nepřesvědčila, ale poté jsem na jeho hru přistoupil a cítil k závěru i menší napětí. Jen škoda těch klišé a dopředu snadno uhodnutelného vyvrbení. Nicméně rozhodně nejde o žádnou ostudu české kinematografie a doufám, že se podobnými směry bude posouvat dál. Jen to chce trochu odbočit od kriminálek a dalších zajetých žánrů a věřím, že bude lépe. Těším se na druhý díl! 6-7/10

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Rozhodně lepší než jednička, ale na podobné úrovni, jako dvojka. To by tak hrálo, aby neoživili možná nejikoničtější postavu celého Star Treku! Zápletka okolo Genesis zajímavá, ale zbytek nijaký. Neudržel mě v pozornosti a často jsem se nachytal, že vůbec nevím, co se na obrazovce dělo.

One Piece - Romance Dawn (2023) (epizoda)

Jakožto fanoušek původního One Piece, resp. začátku, na nějž mám ty nejlepší vzpomínky, jsem celkem dost spokojen. Děj si sice jede po alternativní lince a události se v něm dějí trochu jinak, ale jako samostatné médium zatím relativně funguje. Luffy je naprosto super, topový výběr herce, sympaťák jak vyšitý, i když působí od začátku mnohem inteligentnějším dojmem, než jeho předloha. Zoro ani Nami také zatím nezklamali. Co se efektů a zpracování týče, je to filmovější, než bych myslel a střihově hravé i nápadité. První díl mě bavil a jsem zvědav na zbytek série.