Zátopek (2021)

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“ Našťastie som poznala len základné fakty zo života Emila Zátopka. Ale aj to málo, čo som vedela, sa celkom nezhodovalo s videným (napr. fakt, že Dana nemohla mať deti). Objektívne by si tento film teda vysoké hodnotenie nezaslúžil, možno aj kvôli postojom Zátopka, ktoré sa dajú najjednoduchšie opísať slovom nesympatické. Ale rozhodla som sa hodnotiť len videné. A za to – klobúk dole. Václav Neužil sa predviedol a je zrejmé, že svoju postavu poctivo naštudoval a pred kamerou sa Emilom skutočne stal. Asi najlepší herecký výkon, v akom som ho doposiaľ videla.

Černé zrcadlo - Joan je hrozná (2023) (epizoda)

Diel „Joan je hrozná“ obsahuje mnoho narážok na aktuálne témy. Je vtipné, že sa do nich nechal zatiahnuť aj somotný Netflix, hoci služba sa tu volá "Streamberry", nenechá vás na omyle, kam poukazuje. Asi aj toto je forma reklamy. Film nás upozorňuje na javy, s ktorými sa stretávame - niekedy len bezmyšlienkovito klikáme na odkazy „súhlasím s podmienkami“, lebo sa nám ich nechce čítať. Bojujeme s faktami a absurditami – čo je dnes ešte pravda z obrovskej masy zverejňovaného obsahu? Ako sa z toho nezblázniť a ako si vytriediť pravdivé a podstatné? Koľko z môjho súkromia sa dá pospájať, verejne dohľadať a mohlo by mi to ublížiť? Poučenie: Ani exkrementy ich nedokážu zastaviť! Pobavilo, že sa na film nechala nahovoriť aj Salma Hayek  (dokázala si uťahovať zo seba, aj z kamarátky Cate Blanchet).

Černé zrcadlo - Mazey Dayová (2023) (epizoda)

Nevadí, že sa tvorcovia tentokrát chceli priblížiť skôr k hororovému zážitku. Lenže vzniklo niečo nudné, prehnané až chaotické, napätie rozložené do posledných desiatich minút a vôbec - pre mňa trápny námet... vôbec ma nedokázali presvedčiť. Pobavili ma zábery z Česka, to fakt? Mohli natočiť rovno na arizonskej púšti. Ale nad tým si okrem Čechov a Slovákov asi nikto neláme hlavu.

Černé zrcadlo - Démon 79 (2023) (epizoda)

Síce nešlo o žáner scifi, ale o fantazijnú estrádu. Už vo chvíli, keď sa démon premenil na  Bobbyho Farrella z Boney M, som sa začala baviť. A ak sa počas filmu niekoľkokrát hlasno smejeme celá rodina, odpúšťam mu všetky iné nedostatky. Pre mňa toto bol najlepší diel 6-tej série. Jednoducho čierna komédia, aspoň v tom zostali tvorcovia verní titulu „BLACK“.

Černé zrcadlo - Beyond the Sea (2023) (epizoda)

Áno, aj takto by to v budúcnosti mohlo vyzerať - miesto Skypových hovorov, keďže váš blízky je na míle ďaleko a bytostne vám chýba, sa nebude premietať jeho hologram (ako som si to vo fantázii predstavovala ja), ale budete mať vedľa seba reálneho človeka – lenže nie z mäsa a kostí. Potiaľto je táto predstava lákavá. Lenže potom (a to už hovorím o filme) sa ukázalo, že človek nie je lepší a menej zákerný, ako v čase nájazdov primitívnych kmeňov. Stále v ňom víťazí egoista. Jediná výhrada tohto dielu – predvídateľnosť deja.

Černé zrcadlo - Loch Henry (2023) (epizoda)

„DO TVOJHO FILMU, S LÁSKOU, MAMA“. Príbeh je výborný, thriller ako sa patrí, škótska príroda, už tá atmosféra je sama o sebe desivá. Močiare a nebezpečné zákutia, v ktorých miznú ľudia. Má to rýchly spád a nestačíte sa čudovať, čo nakoniec vypláva na povrch. Vlastne, až v tej chvíli sa začnete zamýšľať nad posolstvom tohto dielu - pohľad do Davisovej tváre hovorí za všetko. Mínusy? Ten mladý pár bol asi vybraný naschvál, ako dvojica najmenej sympatických ľudí v ročníku? Móda vybieleného obočia na mňa pôsobí desivo (ale, OK, asi tomu len nerozumiem). Druhá výhrada: nehodilo sa mi to do konceptu Black Mirror, bez intra by som to ani neuhádla. Možno celá šiesta séria bude "iná".

F1: Touha po vítězství (2019) (seriál)

Ef jednotku som považovala za najnudnejší šport na svete – naivne som si myslela, že kto dokáže viac pritlačiť na plynový pedál, je prvý v cieli. Navyše tie strašné havárie – kusy lietajúcich plastov, prevracajúce sa monoposty, občas končiace v plameňoch! Jednoducho NIČ pre dievčatá, NIEČO pre šialencov a kaskadérov. Pred pár týždňami by som sa vysmiala, že raz budem sledovať aktuálny ročník, dokonca ma zaujímajú aj piatkové tréningy. Myslím, že Netflix týmto seriálom pritiahol mnohých divákov, v USA vraj stúpla sledovanosť o 28% a v ženských radoch dokonca o 38%. Ak by aj tieto čísla neboli presné, vystihuje to situáciu u viacerých rodín, ktoré nadšene Formulu 1: Drive to Survive hodnotili. Postupne som si osvojovala predtým neznáme mená, vytvárala si sympatie k viacerým jazdcom, niektoré názory som si časom upravovala. Čo ma najviac zaujalo, bola autentickosť – niektorí členovia tímov pustili Netflix do svojej obývačky, často si v návale emócií nedávali servítku pred ústa. Mená ako Toto Wolff (fanúšička: „Pamätáte, pred rokom som sa vás pýtala, či po vás môžem pomenovať svojho psa? Povedali ste, že vám bude cťou. Tak vám predstavujem Tota Wolffa.“), Christian Horner, Otmar Szafnauer, Günther Steiner či Mattia Binotto sa mi už spájajú s konkrétnymi tvárami a špecifickým prízvukom. Do svojej slovnej zásoby som dostala mnoho nových pojmov: padock, "push - push", "box - box", šikana... Začala som pozerať aj dokument „Tour de France“, ale ten ma takto nenadchol. Kopíruje formát formuly a hoci cyklistika patrí k mojim obľúbeným športom, s formulami (ich rýchlosťou, napätím, dravosťou až drzosťou jazdcov, zákulisnými a často nefér ťahmi stajní, sa to nedá porovnať). Aj keď fanúšikom cyklistiky určite aj tento seriál učaruje. Možno je pravda, že zatiaľ posledná, piata séria už nemá toľko momentov prekvapenia, ale aj tak som sa tešila na každú novú časť. Gratulujem, Netflix, toto bola prvá reality show, ktorá sa dala pozerať.

Wham! (2023)

George: „Slovo „pop“ byla v Anglii čtyři - pět let nadávka. My věříme, že popová hudba je hodnotná, a lidi na to zapoměli.“ Na dokumente sa mi páči jeho autentičnosť, naozaj sa venuje len obdobiu, keď George Michael vystupoval v dvojčlennej kapele Wham!. Dostali sme príležitosť nahliadnuť do detstva a mladosti dvoch talentovaných hudobníkov. Aj keď ich hudba ma v čase mladosti oslovovala a poznala som ich pesničky, nepoznala som ich príbeh. Meno Andrewa Ridgeleyho som len zbežne zachytila, ale to je tak všetko, až tu som sa dozvedela, aký veľký vplyv mal na Georga a nielen hudobný. Plusom tohto dokumentu je, že sme mali možnosť vidieť a počuť zábery z ich vystúpení, neboli to len spomienky fanúšičiek, ako ma minule naštvalo v inom hudobnom dokumente.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Kapitán Dudley Smith: „Vrať se zpátky do Jersey, synku. Tohle je Město andělů a tobě schází křídla.“ Je dobré po desaťročiach sa vrátiť k filmu. V tomto prípade som sa utvrdila v názore, že ide o výborne obsadený film, ktorému nechýba napätie, zápletka a všetko, čo si na filmoch tohto žánru cením. Dobrí, zásadoví a na druhej strane skorumpovaní policajti, aké krásne čierno-biele časy sa filmovali! Nechýba love story, obsadený krásnou Kim. Oceniť môžeme aj retro prostredie, film sa vracia do päťdesiatych rokov. Podčiarknutý hudbou Jerryho Goldsmitha.

Cizinec (2020) (seriál)

Krimipríbeh je napínavý a nudiť sa nebudete. Príbeh ako z Twin Peaks, keďže postupne budete upodozrievať všetkých a záver vás pravdepodobne prekvapí. Vyčítam mu však veľké množstvo logických chýb pri vyšetrovaní. DC Ross je len figúrka, hrajúca sa na detektíva a jeho „hlášky“ sú mimo, aj keď sa časom posunie vpred. DC Katz (Paul Kaye) by mal v budúcnosti dostať úlohu v nejakom dobrom horore. Dokonalý život je len ilúzia.