Prvních 100 - Série 1 (2014) (série)

Zaujímavé je, že počas prvej série doslova nenávidím a nemôžem vystáť práve tých ľudí, ktorí sú akože hlavné postavy; ktorí sú akože vodcovia výsadku. Kto by takých detinských trapošov počúval a poslúchal? Boli by mŕtvi ako prví, ale v tomto seriáli sú za veľmi dôležitých práve oni. Hovorím o doktorkinej dcére Clark, a o samozvanom vodcovi Bellamie.

Marťan (2015)

Mám rád Crusoe-ovky. Čiže survival filmy o stroskotaných samotároch. Nie však také príbehy, kde hlavní hrdinovia utekajú pred psychopatom či krvilačnými kanibalmi. Tento film splnil presne môj žáner. Veľmi silný potenciál síce nenaplnil, pretože určite mohol ísť viac do hĺbky a silno zatlačiť na emócie, ale podmienky dobrodružného románu splnil. Ak sa ti film páčil, odporúčam aj Pasažierov.

Peklo zvané Alcatraz (2007) (TV film)

Dokumenty vo všeobecnosti hodnotím veľmi dobre. Aj tento má svoje kvality. Avšak potenciál podľa môjho názoru nevyužil. Prijal by som viac skutočných príbehov reálnych ľudí, a podrobnosti o ich útekoch. Prípadne, ako názov napovedá, čakal by som viac atmosféry, nielen fakty o holých stenách.

Baťa - rodina, která chtěla obout celý svět (2003) (TV film)

Dokumentom dávam väčšinou viac ako priemerné hodnotenie, už len preto že ponúkajú niečo viac, informujú a vzdelávajú. Tomuto nemôžem. Ide o veľmi jednostranný pohľad na vec, a dokonca na mňa Baťovský systém pôsobil poprvýkrát v živote veľmi negatívne až sektársky. A to napriek tomu, že dokument sa ho snažil umelo a nasilu vykresliť práve ako ideálneho spasiteľa s dokonalým plánom. Zanechalo to vo mne divný pocit, pretože som si uvedomil, že ľudia chcú žiť v umelo vytvorených svetoch a komunitách, a sú radi pasívni.

Král psanec (2018)

Nezávislé pokračovanie Statočného srdca, ktoré sa odohráva tesne po tom, ako bol William Wallace popravený. Samozrejme, ide o film s nižším rozpočtom, je menej epický i menej atmosferický. Nedostaneme tu ani duši príjemný, a zároveň tak srdcervúci, komplexný originálny soundtrack, ako v Braveheart. Ale dosť už porovnávania s oscarovým veľdielom. Outlaw King sa nesnaží nič napodobňovať, ani ponúkať remake či spinoff. Ide si svojou vlastnou cestou, svojským štýlom, pričom ale vie, akého diváka najviac pritiahne. A tak je akousi výberovou zmesou osvedčených filmových prvkov známeho žánru. Ponúka dostatočne dramatický dej, výborné herecké výkony (v rámci možností scenára) a príbeh dostatočne realistický a faktický, s prvkami životopisu a dokonca dokumentu. Odporúčam, nielen fanúšikom historických a dobrodružných filmov.

Tomb Raider (2018)

Napriek predsudkom kritikov som tomu dal šancu. A hoci o B-čkový film naozaj nejde, nudy tu bolo dosť. Príbeh je vlastne úplne najznámejšie bádateľsko-vedátorsko-záhadologické klišé, v starom štýle Indiana Jonesa, postavy nevýrazné, vizuálne efekty len priemerné. Možno z princípu poteší fanúšikov hier.

Bohemian Rhapsody (2018)

Fantastické! Vôbec som sa nebál mať obrovské očakávania. Úžasné, všetky zmysly napĺňajúce spracovanie:) Obzvlášť (ale nielen) pre toho, kto príbeh Queen pozná. Kiež by týmto štýlom vznikli aj ďalšie veľdiela, napr. o Jacksonovi. Niet divu, že kinosály sú vypredané...

Venom (2018)

Och, to vážne? Najhoršie efekty za posledných 10 rokov. Starý Spawn bol spracovaný lepšie, a to je už naozaj dlhááá doba dozadu. Žánrovo tiež neisté, dejové prvky nevysvetlené (hoci to, čo vo filme vidíme, je tak jednoduché až plytké, že je to vlastne predvídateľné). Bez hĺbky, bez zmyslu (nieže by ste čakali niečo iné, ale aspoň rozvinutie charakterov, alebo postupné "zo-symbiózovanie sa" by si zaslúžilo rozvinutie). Herecké výkony (či skôr 1 výkon 1 herca) boli v tejto "one man show" fakt úbohé. Sorry, Hardy, film na jedno pozretie.

V tom domě straší! (2006)

Špatná nesympatická animácia, navyše dej bez zmyslu. Niektoré akcie a charaktery milo prekvapili, ale to s tou ženou je úplne odveci. A prečo, keď chcem hodiť dynamit do horiacej pece, musím ho najskôr zapáliť??? :D

Ta záležitost s Gray (2006)

Pre mnohých veľmi citlivá téma, avšak v tomto romantickom filme spracovaná s gilmorovským humorom a bez predsudkov. Veľké pozitívum vidím v jemnom scenári bez zvrátených vtipov či situácií. V existenciu čistých priateľstiev a vzťahov dnes už len málokto verí, vo filme sa však okrem hlavnej zápletky stretneme aj s nimi. Dej je vsadený do rušného (a napriek tomu pokojného) prostredia New Yorku, s príjemnou atmosférou, ktorá dodáva ten správny staro-romantický punc.