• Mysteriózní

Dům u hřbitova (1981)

Raz darmo, na staré pecky má len máločo. Tvorcovia popri parádnom spracovaní a výprave(ten dom! tá jeseň!) prikladali aj pod kotol hustnúcej atmosféry, príbeh je len ľahko načrtnutý, ale perfektný, a gore a masky sú stále peckové! Ak si odmyslíte neexistujúce mobily, je film stále až šokujúco aktuálny(krásne civilné herectvo ústrednej dvojky aj legendárneho blonďatého "klučinu" Boba🙂) a kľudne by ako ukážkový príklad "no bullshit" čistého hororu mohol ísť do kín aj teraz. A áno, baví ma aj to nedopovedané!

Sestra (2018)

Ubieha to rýchlo, človek sa nenudí. Dedinka aj kláštor sú parádne atmosferické lokácie, pre Taissu mám slabosť a mníška sama o sebe je super. Ale... Naozaj mi to pripadalo ako zlepenec všetkých duchárčin poslednej doby, ani raz som sa nezľakol. S originalitou nemám problém, napríklad v slasheroch ju ani nevyhľadávam, ale tu to bola naozaj taká ľahko stráviteľná zmes pre teenagerov ku popcornu, mám pocit, ktorý naviše veľa hororov nevideli. Vidím chlapca uprostred noci- rozbehnem sa za ním, mníška v čiernom, obrátená chrbtom- no, niečo nebude s kostolným poriadkom. A tak ďalej, fungovalo by to fajn ako PC hra, ale silnejší, hoc aj zábavnejší horor... Pozrieť v pohode, ale nijak výraznejšie to v pamäti neostane. Conjuring 1 a 2 a Annabelle 2 na mňa zapôsobili viac.

Třetí den - Friday - The Father (2020) (epizoda)

Psycho mysteriózny mindfuck trip, s výraznými prvkami hororu, kde tá atmosféra anglickej dedinky a jej "divných" ľudí, spomienky, halucinácie a poprehadzovaný dej, ktorý nepodceňuje vašu inteligenciu(ako väčšina slovenských "rodinných", denných, komediálnych, "reality like" a ktovie akých ešte seriálov- a pritom Slováci aj VEDIA, ako historický seriál 1890) a sčasti si ho musíte doplniť aj z dialógov, obrazov a náznakov, funguje na jedničku. Well done, sedia tomu aj všemožné filtre, tajomná hudba, všetci hrajú vynikajúco a Jude Law je v hlavnej úlohe viac ako presvedčivý. Zaplavená cesta je geniálny nápad, aj obrazovo, a obrázok chlapca s nožnicami je správne zimomriavkový.

Paranoia (1970)

Skôr taká luxusná kriminálka s giallo atmosférou, žiadne typické žánrové prvky tu v podstate nie sú. Ale aj tak sa na to veľmi dobre pozerá. Film je luxusne natočený, aj zahratý, po technickej stránke asi najlepšia Lenziho filmárina. A samozrejme prostredie Malorky filmu dodáva riadny kus atmosféry. Žiadna revolúcia, ani zásadný film žánru, ale pre fandov pohoda.

Tiché místo (2018)

Nápad je super, zahrané je to skvelo, triky, hoci CGI, vyzerajú dobre a monštrá odpudivo. Prostredie fariem a prírody, jeseň, paráda. Ale tak nejako to ide na istotu, po citoch, trošku mi vadil hipsterský otec rodiny, so slzami v očiach a klasicky obetavé deti. Čo sa má stať, stane sa, a väčšinou to tam aj očakávate. Ok, na podobnom princípe fungujú aj naše milované béčka, a ešte nižšie, ale tie sa väčšinou neberú tak vážne. Čo by sa zasa tu nehodilo, chápem. Ale zasa žiadna nuda, a zopár dobrých nápadov, hlavne ten hlavný. Dobre zvládnutý zvyšok zasa hraje hlavne na mainstreamovú strunu.

Lovecraftova země - I Am. (2020) (epizoda)

Taka milá poklona hlavne sf pulpu, konečne aj trošku viac Lovecrafta. Pekné efekty, výprava, rasizmus v pozadí toho všetkého, v únosnej miere.

Lovecraftova země - Meet Me in Daegu (2020) (epizoda)

Vcelku fajn osvieženie, skoro úplná odbočka od zvyšku série. Trocha tej krvi a chápadiel, ale hlavne citlivá dráma s historickými a politickými koreňmi a štipkou východnej mytológie. Kúsok Atticussovho života. Trošku zvoľnenie z úporného rasového podtextu, rovnako naliehavé, skvelo zahraté, natočené. Prečo nie.

Ďábel v Amityville (1989) (TV film)

Taký štandartný pohodový haunted house flick, nijak nevybočujúci z tých najvyjazdenejších koľají. Pekný dom nad morom, solídne natočené, sem tam sa zablisne aj nejaký skvelý záber. Cheesy 80s kids a vedľajšie postavy, ale to patrí k tomu. Potešia scény so samovoľne zapnutou motorovkou, len škoda, že sa to ďalej nerozvynulo. Ale inak pohodička.

Lovecraftova země - Strange Case (2020) (epizoda)

Ok, nie som zabednený, a nemám nič proti homosexuálom, ale tá jedna homosexuálna scéna na mňa bola priveľa. Aj na pílu rasizmu sa tlačí až prisilno, aj keď je stále aktuálna a dôležitá. Občas to o ničom inom skoro nieje. Na strane druhej sú v tejto časti NEUVERITEĽNÉ gore efekty. Myslím scény zhadzovania kože. Aj keď sčasti CGI, sú naozaj grafické a pôsobivé. Aj ten príbeh je koniec koncov stále zaujimavý, výprava v štýle 50s perfektná. HBO šokuje, posúva hranice toho, čo sa ukazuje v TV ďalej, myslím si. Čo nie je zas tak prekvapivé, je super, že nerobia seriály sterilne a sériovo. Len zas nie všetko vám sadne, ale to už je subjektívne.

Lovecraftova země - A History of Violence (2020) (epizoda)

No, toto bola skôr taká pocta pulpovým dobrodružnym románom, so stále skvelo vykreslenými postavami. Trošičku sa to posunulo zasa dopredu. OK, ale toho Lovecrafta z názvu je tam stále menej, čo asi bude "vinou" knižnej predlohy, ktorú som síce nečítal, ale počul som o nej.