Veterán (2012)

Pro mě se stal Bad Ass velmi nečekaným, o to ale nejspíš milejším překvapením. Samozřejmě, pořád jde o hloupé, bezvýznamné béčko, kterých se vyrábí ročně tuny, tohle mi ale svým způsobem vážně sedlo. V první řadě tedy musím samozřejmě zmínit „hvězdu“ této odívané, neboť Danny Trajo je nepřehlédnutelná figurka, která je na tom herecky tak moc špatně, až mě tím upřímně baví, a bez diskuzí, tenhle film táhne jasně on a je to v podstatě jeho one men show, která beze srandy funguje. Jeho gesta, výrazy, postava, jednání, to vše tu sedělo jak prdel na hrnci a bez něj by to bylo vážně absolutně o ničem. Hodně mě překvapila akce, které tedy není nějak rozhodně moc, nicméně těch pár rvaček je natočeno fakt dost povedeně, přehledně, dynamicky a nápaditě. Samotná zápletka je pak samozřejmě prvotřídní sračka, s několika momenty, kdy jsem vážně musel zatnout zuby, jinak se to ale s trochou tolerance dá kousnout, a odměnou je pak i pár vyloženě odlehčených scén, kdy jsem se musel opravdu nahlas smát a pár hlášek mi přišlo doslova kultovních. A to je možná to podstatné, že tvůrce to celé nebral až tak vážně, věděl, že netočí kdovíjak kvalitní podívanou, a tak hodil veškerou soudnost za hlavu a natočil film pro zábavu, a to se mu zkrátka povedlo bez diskuzí. Prostě zábavná blbost.

Hadí oči (1998)

Hadí oči je film dvou kvalitativně naprosto rozdílných polovin. Ta první je fakt parádní jízda, skvěle a hlavně důmyslně natočená podívaná, velice působivě a funkčně oživená různými flashbacky, které dodávali zápletce dynamiku a napětí, promyšlenost celého příběhu mě bavila a já si to vážně užíval. Zhruba v oné polovině ale došlo najedou z ničeho nic k nesmyslnému zvratu, a to prozrazení pointy a najednou, jak mávnutím čarovné hůlky, se ze strhujícího a napínavého thrilleru stala bezduchá, béčková naháněčka, která nebyla ani svižná, ani napínavá, neměla koule a směřovala jen k naprosto očekávanému, tuctovému finále, které mě už vyloženě iritovalo. V té druhé polovině zmizela zároveň i veškerá stylovost a atmosféra navozená v té polovině první, film prostě přestal naprosto fungovat ve všech ohledech a já se narovinu s takovýmto sešupem ve filmu nesetkal snad ani nepamatuji. Ten samý dojem mám pak i se samotným Nicolasem Cagem, který se tu pokoušel o stejnou charakterovou proměnu jako pak v o rok mladších 8MM, tam mu to ale vyšlo kurevsky líp, tady jsem mu totiž tu proměnu z namachrovaného a suverénního týpka v trosku s rozmláceným ksichtem vůbec nežral, jinak ale nutno podotknout, že zde byl Nici ještě fakt ve formě. Já si každopádně ale přesto myslím, že Hadí oči stojí za diváckou pozornost, jen škoda, že je to tedy zábavné a působivé jen do poloviny.

Everest (2015)

Přestože Everest nemohu považovat za jeden z těch úplně top filmů, tak jedním dechem musím zároveň dodat, že minimálně o velmi působivý filmový zážitek jde bez diskuzí. Těžko mu v podstatě co vytknout. Samotná zápletka, zpracovaná podle skutečné události, byla ke zfilmování doslova předurčena, neboť jde o velice silný, napínavý a emočně hluboký příběh, s obrovskou dávkou napětí, strhujících a vypjatých momentů, ve finále pak s opravdu výraznou gradací, opomenout samozřejmě nemohu ani zajímavé a živelné postavy s uvěřitelnými charaktery, ovšem přes to všechno tu dominuje jeden element nad ostatními, a tím samozřejmě není nic jiného, než vizuální stránka filmu spojená s dech beroucím prostředím, o samotném masívu pak ani nemluvě, to je jednoduše fantazie. Po efektní a trikové stránce to tak znamená, že je to též zážitek, vše je do posledního detailu fantasticky propracované a nutno i poznamenat, že ačkoli jsem byl v teple domova, tak zpracování kruté zimy bylo tak působivé, že jsem měl nejednou i sám pocit, že i mě začínají na všech končetinách modrat prsty 8D! Velké pozitivum jinak shledávám i v hvězdném castingu, pro mě osobně to byla přehlídka fantastických herců a svým postavám se jim podařilo vtisknout reálnou a působivou tvář a se všemi jsem skutečně soucítil a fandil jim. Což především pak v závěrečném zúčtování, mezi Everestem, respektive přírodou, a horolezci, sehrálo velmi důležitou roli a díky tomu pak fungovaly i vážně silné emoce. A jen tak na okraj, ikdyž všechny zúčastněné, reálné, postavy považuji na jednu stranu za blázny, tak zároveň k nim cítím i neuvěřitelně hlubokou úctu a obdiv, protože sám bych se takové výpravy chtěl neskutečně moc zúčastnit, ale takový koule na to fakt ani zdaleka nemám. Každopádně skvělý film, který určitě doporučuji!!!

Hledám přítele pro konec světa (2012)

Já jsem přesvědčen, že pokud se s tímto snímkem divák seznámí v rozpoložení, v jakém jsem se nacházel právě já, tak si z něj musí odnést jen pozitivní dojmy. Ovšem to rozpoložení je jen velmi těžko popsatelné, nicméně podstatné je, že ikdyž jde v podstatě o podívanou, v němž ústředním tématem je neodvratná apokalypsa, tak já byl při závěrečných titulcích rozněžnělej jak prvně zamilovaná patnáctka, pln pozitivních myšlenek a příjemného optimismu, což bylo fakt dost zvláštní, ovšem on je zvláštní celý tenhle film, takže se vlastně není čemu ani moc divit. Hledám přítele pro konec světa je každopádně takový multižánrový propletenec, kde ale kupodivu funguje téměř všechno. Rozhodně se zde tedy nikdo nedočká něčeho akčnějšího,divočejšího, či jakkoliv svižnějšího, prostě se to celé veze spíš na takové velmi pohodové vlně, postavy spíš rekapitulují a rozjímají, usmiřují se a nehádají se, prostě jde o celkově atypický pohled na konec světa, kde spíš než na drancování a nekompromisní vyřizování si účtů je kladen důraz na nekonfliktní úhel pohledu. Ze všeho nejvíc tu pak funguje romantická linie mezi hlavními postavami, je to emočně silné, dojemné a ten konec tu slzičku ze mě nakonec přeci jen právem vyždímal. Velkou měrou se jinak na působivosti ale podílelo i ústřední herecké duo, kdy sice ani jednoho nepovažuji za kdovíjak skvělé herce, ale Carellův přitroublí výraz tu tentokrát kupodivu fungoval fakt upřímně a roztomile, a to jsem přitom na něj fakt alergickej a Keira když se usměje, tak jsem hned v jiném světě, to je fakt sluníčko :-)! Ten film jde ale každopádně jen velmi těžko popsat, já jsem ovšem přesvědčen, že jde o skutečně netuctovou a nápaditou podívanou, která sice určitě nesedne každému a nejeden divák ji bude považovat za vyloženě nudnou, já byl ale velmi příjemně překvapen a mě se to prostě moc líbilo.

Pan (2015)

Tomu já říkám pořádnej filmovej průůůser. Tento snímek se tvůrcům vymkl ve všech ohledech, což mimochodem divák zjistí hned v samotném úvodu, při únosu dětí ze sirotčince a následné akční taškařici, kdy pirátská loď poletovala nad rozbombardovaným Londýnem a sváděla přestřelku s letadly, to jsem čuměl jako vůl a fakt jsem to nedával. Takže hned na úvod hodně velký úlet, který ale jak jsem se obával, nebyl zdaleka poslední, a kdyby to nebyl film určený pro děti, myslel bych si, že tvůrci natočili spíš parádní tripovou jízdu pro pravidelné uživatele různobarevných pilulek. Za nesoudně přestřelený musím považovat, tedy krom těch spousty šílených scén, i celkový vizuál, který byl naivňoučký, barevňoučký a kýčovitý až hanba, a ani efektní a triková stránka filmu mě též neposadila na zadek, ikdyž třeba scéna s krokodýly mě vyloženě nadchla, ale to bylo asi tak vše. Samotná zápletka mi pak přišla úplně mimo, jakoby sešitá na poslední chvíli, poslepovaná a silně nevyrovnaná. Co se obsazení týče, tak nejvýraznějším a nejzajímavějším je tu samozřejmě Hugh Jackman, který si svou postavu očividně užíval, a vyzdvihnout bych snad mohl ještě mladičkého Levi Millera, který mi na dětského herce nepřišel až tak otravný, naopak mi tu ale vůbec nesedli Hedlund s Marou, kteří na mě působili neskutečně mdle a nevýrazně. Já si zkrátka myslím, že pro dospělého diváka je celý tento snímek až příliš kýčovitě dětinským úletem a pro dětského diváka to je pak zas až příliš nezáživná fantasmagorie, kde se není čeho chytnout. Mě to prostě nebavilo a vůbec ničím mě to nezaujalo a neoslovilo.

Zpráva o Europě (2013) odpad!

Očekávaní před? Vesmírná found footage? Wow, to bude pecka! Dojmy po? To si ze mě někdo udělal prdel? Odpad! Až na posledních zhruba pět minutek je tohle naprosto nesrozumitelný a nekonzistenční blábol, dějově bezmyšlenkovitě poskládaný skákající gumový panák sem a tam, já jsem jednoduše vůbec nedokázal celý ten projekt jakoliv uchopit a dát ho alespoň trochu nějak do kupy, uff, to byl zkrátka nářez, samozřejmě ale v tom nejhorším možném slova smyslu. Navíc jsem tentokrát ani nepochopil důvod využití found footage zpracování, které mi tu přišlo naprosto zbytečné a především nefunkční, a to mám přitom pro tento subžánr takovou slabost, po vizuální a trikové stránce to na mě pak zapůsobilo jako nejlacinější brak, bez jediného náznaku atmosféry a jelikož za odpadovou považuji celou onu zápletku, nemá tu pak cenu samozřejmě zmiňovat ani prvky jako napětí, či spád, po herecké stránce to samé, parta nesympatických a otravných ksichtů, bez talentu a nadšení pro věc, já jsem prostě z celé té podívané fakt znechucený a pro mě je tento film typickým zástupcem Odpadové podívané, což znamená, existence tohoto snímku je pro mě naprosto zbytečná.

Marťan (2015)

Ridley Scott zde zcela jasně potvrdil svou neotřesitelnou pozici „krále komerční filmové nudy“!!! Po Gladiátorovi měl ukončit se ctí svou tvůrčí dráhu, a vše by bylo v pořádku, ale on pokračoval dál a snad až na vyjímku s Exodusem točí od té doby tak strašně nezáživné a mdlé podívané, že je to jedna velká pohroma. A Marťan je toho jasným důkazem. Téměř dvě a půl hodiny utahané, rozvleklé, nezábavné nudy, bez života, bez spádu, jen spousta přechytračelých keců a nic. Bohužel na své jméno neustále získává poměrně zajímavé a neotřelé scénáře, které se ovšem pod jeho tvůrčím neumem mění vždy jen v nemasné, neslané bláboly, do kterých se snaží narvat co nejvíce svých inovačních a uměleckých nápadů, já to ale prostě nedávám a strašně mě to štve. Navíc i tímto snímkem též potvrdil, jak obrovský nevkus má při obsazování svých filmů, tady za zmínku snad stojí jen Ejiofor s Peňou, ostatní na mě ale působili jen neskutečně nesympatickým a otravným dojmem, Damon, Chastain, Bean, atd., atd., prostě jedna velká protivná banda. Marťan tentokrát ale krom Scottova břídilství doplatil i na samotný scénář, který by podle mě do zábavnější formy nepřevedli snad ani mistři svého obou, celý mi přišel naprosto nefunkční, působilo to na mě jako nesmyslně přeplácaná jednoduchost, možná že by tedy pomohl daleko přímočařejší přístup, ale nevím. Každopádně mi tu na sci-fi chyběla i jakákoliv atmosféra, to považuji též za hodně velký prohřešek, krom toho ale Marťan nefungoval ani v jiných ohledech, chvilkové pokusy o humorné odlehčení vyznívaly vesměs trapně a dramatické pasáže pak zas naopak nechtěně vtipně, napětí pak žádné, já tu prostě nemám vůbec co pochválit. Takže závěrem jen opět na tebe Ridley apeluji, prosím, odejdi do důchodu, už jsi fakt úplně mimo.

Mnich (2011)

Po hodince a půl, co jsem strávil ve společnosti této podívané, si kladu jednu zásadní otázku. Proč jsem to chtěl vlastně vidět? Ty důvody byly asi dva. Jednak v hlavní roly byl Vincent Cassel, kterého považuji za jednoho z nejzajímavějších a nejvýraznějších tváři světového filmu, a čekal jsem, že by zde mohl podat zatraceně strhující výkon, a jednak kvůli tématu, které vypadalo velice kontroverzně, netuctově a diskutabilně. A výsledek? Vincent Cassel mě tedy nakonec rozhodně nezklamal, ale že by úplně zazářil, to asi ne, ovšem zápletka, a to vše, co jsem od ní očekával, to mě tedy zklamalo rozhodně. Já jsem vážně očekával něco, co se mnou pohne, vyvolá ve mně silné emoce a působivé dramatické chvíle, ale nakonec je to v podstatě jen primitivní báchorka o tom, jak jeden zapřísáhlej pánbíčkář, žijící v celibátu, „nedopatřením“ zasune, dostane rozum a zjistí, že to vůbec není špatný, ale za trest se dostane do pekla, ovšem co, to smočení za to stejně kurva stálo. Nic víc, nic míň. Žádná kontroverze, žádné pobouření, žádné šokování, vlastně jen nuda, bez špetky odvážlivosti a originálnosti. Pro mě je tedy Mnich rozhodně zklamání, nezábavná ártovka, bez života. Celý můj dojem ale může být také zkreslen jen tím, že jsem zatraceně fanatický ateista, kterého cokoli kolem náboženství hned nehorázně vytáčí, takže jsem v podstatě byl jen naprosto nevhodným typem diváka pro tento snímek 8D.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Dvojka, tedy vlastně pětka, Hvězdných válek mě ještě více utvrdila v tom, že se v této sérii něčeho serióznějšího a dospělejšího skutečně asi nedočkám. Naivita a triviálnost tu totiž hrají hlavní roli, je to prostě pohádka nejpohádkovější, ale proti gustu… . Nicméně tu ale nebudu určitě tvrdit, že by mě to z tohoto důvodu nějak uráželo, naopak, mě se ta nesoudnost a jednoduchost docela líbila, je zde vidět, že tvůrčí fantazie tu nabrala ještě více na obrátkách, oproti Nové naději to mělo navíc spád hned od úvodu, je tu spousta akce, sem tam i poměrně fungující humor, atmosféra působivá, po trikové stránce na svou dobu asi taky dobrý, ikdyž nejednou jsem fakt kroutil hlavou, neboť jsem přesvědčen, že to šlo udělat i na tehdejší možnosti rozhodně mnohem lépe, ale nevím no, každopádně minimálně zkritizovat tedy ale určitě musím opět Marka Hamilla v roli Luka Skywalkera, to je fakt zoufalý prkno a navíc je toi krutě nesympatický klučina, zbytek osazenstva naštěstí ale funguje bezvadně, takže ve výsledku je Impérium vrací úder pohodová oddychovka, ovšem stejně pořád ještě nechápu tu ohromující základnu fanoušků po celém světě, do které já určitě nebudu nikdy patřit, do prvotřídní zábavy to totiž má z mého pohledu pořád zatraceně daleko.

Nekro (2001)

Jsem přesvědčen, že všichni zúčastnění pacienti této podívané měli ve své době okamžitě nastoupit ústavní léčbu, neboť tohle skutečně příliš zdravého rozumu nepobralo. Jako rozverná srandička z dlouhého nicnedělání dvou kámošů tohle asi fakt nevzniklo, za tím už muselo být vážně myšlení chorejšího rázu a opravdu by mě zajímalo, co minimálně s pány Rothem a Nardsem je dnes. Co jinak konstatovat k samotnému dílku. Je to nechutný, zvrhlý, šílený, ovšem nemyslím že šokující, nenechalo to totiž ve mě vůbec dojem, že jsem viděl něco skutečně ultimátního a za hranicí snesitelnoti, jinak ale na doslova „rozmrdané“ slečně, paní, či co to vlastně bylo za fetku, si dali chlapci po trikové stránce poměrně záležet, zvukový doprovod, a to jak hlasový, tak všechno to mlaskání a šplechtání okolo bylo též působivé, akorát tak ke zblití, herecký výkon pana Nardsema uvěřitelně vyšinutý, ten kluk to fakt asi nehrál, proto jsem zmiňoval onu potřebnou léčbu minimálně hodně silnými tabletkami, no zkrátka jde o nekonzumní raritku, a to buď jen pro zvědavce jako já, nebo magory, jako třeba taky já :-).