Victor Frankenstein je mladý chalan, ktorý má pomerne netradičný koníček - filmárčinu. Svoj prvý režijný počin premieta jedno dopoludnie rodine a spolužiakom. Hlavnú úlohu vo filme hrá jeho milovaný pes Sparky. Viktor sa stretol s nadšenými reakciami, no krátko na to nečakane prišiel o svoju hviezdu - Sparky chvíľu po projekcii filmu umiera pod kolesami auta a zdá sa, že z Victora vyprchala všetka chuť do života. Ale iba do chvíle, kým im v škole profesor biológie na žabe neukáže, ako možno pomocou elektriny dodať mŕtvemu organizmu život. Victor dostane šialený nápad - oživiť Sparkyho, torý už nejakú tú chvíľu leží na "cintoríne domácich zvieratiek". Teoreticky je to síce možné, ale aké to bude mať následky? (oli.G)

Rozjimatel

Burtonova pocta filmu Frankenstein (1931), síce poriadna haluz, ale zato s parádne hustou atmosférou. Milujem Burtonovu obrazotvornosť a aj jeho temný zmysel pre humor, ale v tomto dielku sa ešte len rozbiehal a iba naznačil svoje schopnosti. Prekvapilo ma toľko známych tvárí na tak malom priestore. ()

simply

Je to natočené v typickém stylu Tima Burtona. Je to lehce morbidní a hodně originální. Jenom ten konec mi přišel předvídatelný a málo propracovaný. ()

Renfield

Především díky příběhu, formě vyprávění, ale třeba i sousedskému soužití v ulici, je nutné vzpomenout na pozdějšího Střihorukého Edwarda. Frankenweenie sám o sobě je poctou starým mistrům, nebo mistrům z opačného konce... samozřejmě úvodní snímek a Ed Wood! Co se rodičů malého Victora týče, jsou velmi zajímavě obsazeni, Shelley Duvall prakticky stále těsně po Osvícení a Daniel Stern, už ne tak těsně před dalším kultem, ovšem ze zcela jiného žánru. 70% ()

IvcaSammet

Naprosto skvělý krátkometrážní film Tima Burtona, pro mě osobně jeden z nejlepších sci-fi filmů devadesátých let. Trošičku hororový příběh s předvídatelným, ale dojemným koncem musí uchvátit každého, kdo má rád aspoň jeden z žánrů, kterými se film pyšní. Tim Burton je prostě neuvěřitelný režisér!! ()

L.Hellhor

Frankenstein v podobě rodinné komedie. A na kraťas rozhodně povedený si myslím. Těžko mluvit o pocitech z tohoto filmu, aniž bych mluvil o původním Frankensteinovi. Snad mohu zůstat jen u: "Pěkné a úsměvné." ()

Matli

Nejdřív jsem viděl novější verzi a pak tuto a udělal jsem dobře. V podstatě je to zkrácená verze, kde je necháno jen to základní (a nejlepší) a ještě je to hraný, takže jsem si v klidu mohl užívat to srovnání s animovanou verzí, což jsem ještě u žádnýho animáku neměl. Tim Burton jak ho neznám a nezklamal :-) ()

Petrus1

Já myslím, že spíš než z biologie se mladý Frankenstein inspiroval filmy o doktoru Frankensteinovi a podle jména by se dalo klidně spekulovat o tom, že je to jeho potomek. Jak jinak si vysvětlit genialitu desetiletého kluka - to já bych takovou mašinku nesestrojila ani dnes! No dobře, já vím, že je to sci-fi. :-) Nejhrozivější na celým příběhu není zmrtvýchvstání Sparkyho, ale ta matka! Shelley Duvall mi připadla hrůzostrašná už v Osvícení... ta ženská je prostě tak děsivá sama o sobě, že by neměla vycházet po setmění ven! :-D Burtnovskou atmosféru nejvíc cítím z toho pěknýho zvířecího hřbitůvku a minigolfu. Je to vlastně taková krátká pohádka pro děti, kterým rodiče zakázali koukat na Frankensteina, coby oživovače lidí... už vidím, jak každý dítě, kterýmu umře pes, bude žadonit o jeho znovuzrození! Tim je sice pro mě pan mistr, leč musím říct, že tohle mě až zas tak nedostalo... Možná mi chyběl ten jeho nadhled a humor. Je holt vidět, že jeho kariéra a um byli teprve na rozjezdu. Tady si to natrénoval na psovi, aby to k dokonalosti dovedl s Deppem ve Stříhorukém Edwardovi no a vlastně nakonec i v animovaném Frankenweeniem. :-) ()

zdeny99

Tento půlhodinový Frankenweenie je podle mě prvním filmem, kterým se Tim Burton zapsal do podvědomí diváků (nepočítáme-li o dva roky staršího VINCENTA). Prokázal v něm velký odkaz na své oblíbené gothické horory a především na Frankensteina s Borisem Karloffem, což víceméně mapuje téměř jeho celou tvorbu (obzvláště STŘÍHORUKÝ EDWARD a FRANKENWEENIE z roku 2012). Hlavní postava, asi desetiletý kluk, se jmenuje tak jak známý doktor Victor Frankenstein. Tento Frankenstein je v ryze typickém Burtonově stylu. Místo odporného monstra je tu oživlý roztomilý pejsek jménem Sparky. Nejvíce Burtonův styl vidíme na hřbitově. Sparky je pochován na starém opuštěném hřbitově, a to uprostřed na kopci, kolem kterého jsou nesouměrně rozházené další hroby. Z klasického Frankensteina je zde převzat i konec, kdy Sparky uteče do mlýna a ten o chvíli později shoří. Poté se objeví jeho fena jako obživnutá žena z FRANKENSTEINOVY NEVĚSTY. O téměř 30 let později byl tento půlhodinový hraný film natočen znovu, a to v animované formě celovečerního filmu. Opět v černobílé podobě. [2560. hodnocení, 140. komentář, 83%] ()

tragos

Frankenweenie jako vzpomínka na staré horory není špatná, ovšem po řemeslné stránce má velké mezery, od zvuku, přes herce až po režii. Těžko říct, proč tomu tak je, možná proto, že se jedná o Burtonův první hraný film. Co ale Frankenweenie rozhodně má, to je burtonovská atmosféra. 7/10 ()

Zalost

Skvělá burtonovská parafráze na Frankensteina, jenom se psem namísto člověka. Jak jen to ten Burton dělá, že tak umí? :-) ()

Leoric

Po Vincentovi si bere Burton na paškál archaické horory o monstrech, a tak tvoří to svoje. Je vidět, že tímto dílem se připravuje na Edwarda, sílí, a rodí se z něj jeden z nejoriginálnějších režisérů na této planetě. ()

HappyDeath

Tak to bylo drsné sic pár naivních nedokonalostí, ale jsem si jist, že ty tam schválně patřily. A herecké obsazení mě více než potěšilo. ()

Dienzenhofer

Film který definoval Tima Burtona- Hororový sci-fi doják. Mimochodem Shelley Duvall je příšerná herečka. Taky je zajímavý že se tu mihlo hodně zajímavých jmen: Daniel Stern, Sofia Coppola nebo již zmiňovaná Shelley Duvall a v režii samozřejmě Tim Burton, většina z nich nebyla vůbec známa, až na Shelley Duvall a hodně z nich to někam dotáhlo. ()

Sosak

Taková prvotina velkého Tima...dává tušit, co bude následovat v jeho filmové kariéře - schéma o vyděděnci mezi kýčoidními obyvateli se v podstatě hrubě shoduje se Střihorukým Edwardem, akorát tady jde o čokla s klukem :) Efekty jsou samozřejmě začátečnické, ale i tak je to jako předskokan moc hezký pidifilm. ()

bull!nka

...to je jedna z kultovních záležitostí správného bulíkáře, něco jako povinná četba...bulinky mám už dost let, charakter tohoto plemene je velmi blízko toho, co uvidíte v tomto krátkém filmu - je to šašek, oddaný kamarád, milující ochránce...prostě lepší než pes_člověk, dost trpím tím, že si bulíky všichni pletou s jinou rasou, může za to TV Nova... ()

2011, rok změn

2011, rok změn

23.12.2011

Rok 2011 byl v mnoha ohledech významný a průlomový. Byl rokem změn - ať už těch drobných v našich každodenních životech, nebo těch velkých, které začnou psát nové etapy osudů celých národů (politické… (více)