Čínský syndrom

• USA The China Syndrome (více)

Chybělo málo a novodobá noční můra se v tomto napínavém dramatu o "nehodě" v jaderné elektrárně stala skutečností. Příběh se točí kolem ambiciózní televizní reportérky (Jane Fondová), která je svědkem jaderné havárie, jíž vedení elektrárny označilo za "drobnou závadu." Reportérčin kameraman (Michael Douglas) však nehodu tajně natočí a vyjde najevo, že ona "závada" málem způsobila roztavení reaktoru, k čemuž může dojít prakticky kdykoli. Když dlouholetý zaměstnanec elektrárny (Jack Lemmon) zjistí, kde se stala chyba, a snaží se ji vynést na světlo, někdo se jej pokusí zabít. A tak inženýr v zoufalství násilně převezme nad elektrárnou kontrolu a pozve média, aby vyslechla jeho svědectví. Vedení reaktoru je však rozhodnuto skrýt utajovanou pravdu za každou cenu! (Cinemax)

Max Q.

Pěkně natočené a napínavé, i když se tam vlastně nic neděje. Za to ovšem může velmi uvěřitelný Jack Lemmon. ()

Kinofil

|| PG || Columbia Pictures || Rozpočet: N/A || USA: $51 718 367 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $56 000 000 || Možná jeden z nejlepších celovečerních filmů o havárii v jaderné elektrárně. A to týdny až desítky let před třemi nejhoršími jadernými haváriemi v dějinách lidstva. Než hodnotit samotný film, který je víc než fajn i na dnešní dobu, avšak po filmařské stránce pochopitelně poněkud zaostává, je mnohem zajímavější jeho srovnání a predikci s jen o pár dní nadcházející nehodou v Three Mile Island. To, co se tu totiž před zraky Jane Fonda a Michaela Douglase stane, nemá daleko k oné skutečnosti s mnoha detaily. A to prosím nejen po stránce popisu havárie, ačkoliv nejde o nic extra podrobného, ale také chování představenstva jaderné energetiky USA. Tutlat, tutlat a zase tutlat. Nechápu, a zřejmě nebudu jediný, jak tvůrci dokázali přijít s tak přesným popisem. Asi jako sledovat minisérii Černobyl pár týdnů před Fukušimou. To bych se asi picnul. Ale není to jediný věc, díky které je Čínský syndrom tak skvělá retro podívaná. Jak herecké výkony Fondy a Lemmona, tak i scénář drží diváka po celou dobu v napětí a zajímá se o to, co bude dál. Najde se tu sice pár slabších míst z důvodu tehdejšího pomalého střihu a nepochopitelné absence jakékoliv hudby, ale nic kvůli čemu bych musel 40 let starý film ponižovat. Naopak umí v závěru přijít s lehce absurdní, ale zato napínavou podívanou přímo z prostředí smyšlené elektrárny Ventana. Tohle by si v pohodě zasloužilo remake. Tedy ne kopírku 1:1, ale přijít s podobným tématem, kde by došlo k ještě větší havárii. Černobyl a cokoliv kolem něj pořád táhne, tak proč s tím sakra už někdo nepřišel. Anebo víte co? Ten námět si zabírám já. Čínským syndromem trpím už dlouho. 80%. ()

zigy

Znepokojivé, a proti magnátům a boháčům, kteří nám vládnou a přes média ovládají, zaměřené. Palce nahoru. Palec dolů kvůli naivitě a některým americkým klišé. ()

Winster

Film je rozhodne perfektni drama. Jedine co mi zde prijde hrozne je jak se vyvine postava J,L z suvereniho cloveka k ustrasenemu pánovi. ()

navel

Tento nenápadný film s velkým hereckým výkonem Jacka Lemmona a výborným střihem, je ukázkou poctivé filmařiny. ()

tomas15

Paradoxně to nebylo tak, že by tento film hromadně vyvolal v lidech obavy z bezpečnosti jaderných elektráren, v té době poměrně nového zdroje energie. Bylo tomu právě naopak. Jen několik týdnů po uvedení filmu do kin se na americké elektrárně Three Mile Island udála první ze tří vážných havárií v dějinách jaderné energetiky. Tato událost vyvolala velkou vlnu zájmu o do té doby zavrhovaný film. A k filmu samotnému. Politika jaderné elektrárny ve filmu asi úplně neodpovídá skutečnosti, ale i dnes, možná ještě více, je vidět tlak manažerů na technické pracovníky a limitní snižování nákladů i na úkor bezpečnosti ve všech odvětvích průmyslu, což bylo krásně vystiženo. K tomu byly k vidění poměrně hezké záběry z elektrárny, které by vám dnes už nikdo natočit nedovolil a navíc průběh havárie ve filmu byl velice podobný tomu, co se dělo později na Three Mile Island, takže technická stránka filmu včetně detailů je poměrně reálná. Nejpodstatnější je ale to, že se dá natočit napínavý a emotivní film i bez toho, aby byl hlavní hrdina ke zdánlivě zoufalému činu motivován něčím jiným, než jsou milostné či rodinné vztahy. Konkrétně vírou v dobrou věc a v sebe samotného. ()

OnCal

Kromě silného vlastního příběhu, kterak komerční zájmy vítězí nad zájem o bezpečnost, je film i pěknou ukázkou televizního zákulisí tehdejší doby. Myslím si, že ani odborníky na televizní techniku a/nebo jadernou bezpečnost příliš neurazí, přitom ale dokáže vyložit příběh srozumitelný i pro laiky. ()

baron156

On to je jako fakt dobrý thriller. Další výborná role pro Jacka Lemmona, který se jí zhostil znamenitě. Sekunduje mu stále pěkná Jane Fondová. Příběh který by se mohl stát realitou. ()

Feacher

Dobrý film, s určitou myšlenkou, která vlivem události vyvolavala částečnou společenskou odezvu, což je pro osvětu velmi dobře. Zajímavý příběh, jen ten otevřenější konec mě opět neuspokojil. Herecky na jedničku, k dokonalosti schází jedna hvězdička! ()

BasarMT

Tomuto filmu ve své době hodně pomohlo to, že přesně v době, kdy byl uveden do kin, proběhla jedna z nejvážnějších jaderných havárií na světě, v americké jaderné elektrárně Three Mile Island. Přičemž úřady se snažily tuto nehodu zlehčovat, a tak tento film ještě zhušťoval atmosféru. ()

yozka

Film po všech stránkách výborný, ale jeho "poselství" pokulhává. Vše vystihuje osoba, která říká: "Protestuji, protože mám z jaderné energie strach". A tak je to se všemi reálnými odpůrci jádra. Většina z nich není schopna smysluplně vysvětlit jak jaderná elektrárna funguje a proto mají strach. A Evropa se postupně uchyluje k mnohem větším ekologickým a ekonomickým katastrofám, jako jsou větrné a solární elektrárny. Tento film jen hlavně neobjektivně zastrašuje veřejnost a kroutí už tak její pokroucený pohled na jadernou energetiku. ()

Hidoshito

Moc pěkně se na to koukalo! Už dlouho jsem neviděl nic tak "civilně" natočeného, za což musím dát plné hodnocení. ()

Ardath

Zpočátku nenápadné drama, které se postupně vyvíjí v nepříjemnou a děsivou noční můru. Největším fenoménem Čínského Syndromu je ovšem Jack Lemmon. Mrazivé! ()

PanIncognito

Jane Fondová a Michael Douglas v tomto napínavém snímku vskutku excelují. Film navíc nabízí dodnes aktuální téma, kterým je bezpečnost jaderných elektráren. I díky tomu si vysvětluji divácký úspěch. Tato napínavě přesvědčivá podívaná má jistě co nabídnout. ;-) (viděno v původním znění) ()

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley