Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

peetriss

Magnolia je neuvěřitelně působivý koktejl snad všech druhů lidských emocí a všemožných problémů, které mezi lidmi mohou vzniknout... To vše je divákovi naservírováno v podobě rafinovaného propletence osudů mnoha postav, vzájemně více či méně propojených, který diváka do sebe vtáhne a nepustí jej až do konce - ani vám nepřijde, že se koukáte na tříhodinovku. Jedná se doslova o depresivní explozi emocí s výborným spádem a gradací, precizně režijně vedenou a opřenou o kvalitní, neřkuli téměř geniální scénář a neuvěřitelné herecké výkony všech zúčastněných, ať už se jedná o role větší či menší. Skvělá skorobalada o neoddiskutovatelném smyslu života pro ironii a výborný neobyčejně obyčejný příběh mnoha postav, z nichž snad každý má nějakou formu depky a o tom, jak se občas stává, že z nebe prší žáby... 100% ()

Prochy38

Ze začátku (tak 20minut) jsem si fakt říkal - WTF!! Tolik sprostých slov a děj nulový. Chtěl jsem tomu vrazit jednu * a hned to vypnout. Ale jsem teď fakt hodně rád, že jsem to neudělal. Zdánlivě spolu nesouvisející příběhy téměř obyčejných lidí se začnou brzy proplétat a odkrývat staré vazby a brzy přijdeme na to, že život vážně není tak jednoduchý, jak by se mohl na první pohled zdát a ne zrovna každý člověk je takový, jakým se na první pohled jeví. Poslední hodina filmu byla dokonalá. Lehce SPOILUJU! Když se to ve všech začne lámat, teprve přichází herecký koncert v podání hlavních představitelů a je vážně na co koukat. Skvělá J. Moore i M. Walters. A opravdu úžasní W. H. Macy, J. C. Railly, T. Cruise i P. S. Hoffman a samože i další. Poslední hodina filmu má tak úžasný spád, že jsem snad ani nedáchal. Při zpěvu hlavní písně mi běhal mráz po zádech, skvělý zážitek umocnění konečným deštěm žab, který byl natolik šokující, že byl dokonalý! Hodně zvláštní film, ale na mě působil tak silně, že ho hůř hodnotit nemohu a přesto všechno nevím, jestli se mi to vlastně líbilo... Ale byl to úžasný zážitek. Zapomněl jsem ještě dodat parádní soundtrack. ()

angloumene

Magnolia si zjevně hraje na mnohem víc, než ve skutečnosti je. Žádnou velkou a tajemnou pravdu jsem v ní nenalezla a dokonce jsem ani nebyla přesvědčena, že se nic neděje bez náhod. Je zde mnoho příběhů ve kterých mi nebyla sympatická téměř ani jedna hlavní postava a mám takové tušení, že by ani jeden z dějů nemohl fungovat samostatně, tak se jich tam autoři pokusili nacpat co nejvíc. S tím souvisí zbytečně dlouhá stopáž a poměrně velké množství nudných momentů. Celkově 50% a slabší 3*. ()

Disease

Mnohopříběhový scénář byl možná v době vzniku průkopnický, ale v současné době taková normálka. Nebýt to místy filmařsky tak skvěle zpracované, dal bych klidně i 2*. ()

Rozjimatel

4,5  Toto je presne ten štýl filmu, ktorý je pre divákov mimoriadne atraktívny a v ktorom sú veľkí majstri napr. Tarantino a Iñárritu. A síce niekoľko spočiatku nezávislých mini-príbehov, ktoré sa postupne začnú prelínať, až sa nakoniec nejakou spoločnou udalosťou pretnú. Charakteristické pre film pritom bývajú nečakané zvraty a rozuzlenia a často veľmi nepravdepodobné až šokujúce udalosti. Môžem za seba povedať, že som sa celé tie dlhočizné 3 hodiny veľmi dobre bavil. Množstvo zaujímavých postáv a postavičiek (zahraných výbornými hercami), ktoré sa nejakým spôsobom vyvíjajú a o ktorých sa postupne dozvedáme viac. Hádam jediná vec, s ktorou som sa dosť ťažko vypriadaval, bola silný negativizmus v priebehu väčšiny filmu. Väčšina postáv je vykreslená negatívne (Tom Cruise v role bezohľadného sexuálneho predátora je skvelý), takmer sústavne po sebe surovo ziapu, vulgárne nadávajú. Je len pár výnimiek, ako napr. citlivý opatrovateľ a spravodlivý, no trochu naivný policajt. Našťastie záver filmu sa nesie v pozitívnom duchu a film, dovtedy plný beznádeje, ukáže svetlo nádeje do života. To u mňa jednoznačne napravilo dojem z filmu, bez toho by celý film ani nemal veľký zmysel. ()

derryl

Dlouho jsem shlédnutí filmu odkládal a čekal jsem od něj více. Na mě je příliš dlouhý, ukřičený a umluvený, závěr to mírně napravil, ale i tak je to těžký film. ()

willis

Určitě zajímavý film, ale v poslední hodině už přeci jenom ztrácí na tempu. T. Cruise v životní roli. ()

Cong

Nemám nic proti mozaikám proplétajících se lidských osudů, filmy jako Láska nebeská nebo Crash patří mezi mé oblíbené. Magnolia mě však nechala naprosto chladnou. Možná mám k tomuto filmu špatný přístup, ale celý mi přišel jako precizně avšak zcela chladně zkonstruovaná ždímačka emocí. Pokud si tohle člověk uvědomí, samozřejmě už z něj film žádné emoce nevyždíme a naopak ještě víc naštve tou úpornou snahou o geniální vyvrcholení, které má za úkol všechny položit -SPOILER- žabím deštěm. Příště by mohl Anderson natočit film o homosexuálním vozíčkáři umírajícím na AIDS, který má trauma z toho, že ho v mládí zneužíval jeho adoptivní dědeček. Z takového filmu bych měl totiž asi tak podobný pocit jako z Magnolie. ()

chim.chim

Tohle opravdu není nic pro mě. Nepřiměřená délka a množství postav utápějí ty ojedinělé zajímavé momenty, které se sem tam přeci jen objeví. Navíc z toho přehršle postav mi byli sympatické jen dvě - Claudia a Phil, děj točící se kolem ostatních šel často úplně mimo mě. Zajímavé pasáže se pak ale naskytovaly, když byl v záběru Cruise, protože - ač ho jako herce opravdu nemusím - role arogantního, odporného propagátora sexu mu padla velmi dobře. Naopak jsem byla otřesena Julianne Moore. Ta mě vůbec nepřesvědčila a neviděla jsem v ní nic než Julianne Moore. Ovšem film má i dobré stránky - těmi jsou především forma, ta je opravdu hodně netradiční, vizuální provedení přechodů scén je znamenité; dále pak hudba - krásná. Ale zpracování tématu, na kterém ten film stojí - pokud jsem ho nepochopila úplně špatně - prolínání lidských osudů všemi možnými cestami, mě opravdu nenadchlo. Na to je v mých očích mistr Iñárritu. Mimoto mi nepřipadalo, že by režisér přišel s něčím novým - dějové linky byly dost ohrané a tři hodiny keců o tom, co už tu bylo stokrát, zákonitě musí člověka znudit! Přes to všechno se mi zazdálo, že děj postupně graduje a na malou chvíli jsem si dokonce myslela, že bych se nakonec mohla dočkat alespoň nějakého strhujícího finiše. Pak ale začaly z nebe padat žáby. ()

amokey

Nemůžu jinak, tento film mě tak strašně nudill, že jsem měla co dělat, abych ho po asi 10ti minutách nevypla. Americký film, kde se jen sprostě nadává a o ničem to není. ()

conery1

" Mám v sebe toľko lásky, ale neviem komu ju dať." Prejavom všetkého zla na tejto planéte spôsobuje neláska a všeliekom je láska. Aké jednoduché a zároveň ťažké. Nevadil mi ani Cruise - " i takové věci se dějí " ()

Jorge-Z

Těžko hledám slov, prostě Takové věci se dějí. Tom Cruise zahrál toho macha fakt neuvěřitelně. Z postavy Julianne Moore jsem si rval vlasy. Každý z příběhů byl zajímavý a nic mu nechybělo. A závěrečná žabí apokalypsa? Pusa otevřená dokořán. ()

sona123

Jeden z mála filmů, které ráda uvidím podruhé a ještě budu koukat s otevřenou pusou. Famózní Cruise a potom ten zbytek (bože, všechny mé lásky - Seymour, Macy, Moorová, Felicity ze Zoufalek a další a další...), který bohužel zůstává v jeho stínu (a to hrají své podivíny a "loosery" bravurně!). Neskutečná jízda, opus, který už Anderson nepřekonal a obávám se, že ani překonat nemůže. ()

zelvicka.

Je to dobrej film. Fakt jako jo. Jenže na začátek si nadhodí míček, kterej vypadá, že poletí až do nebe, pak už jsem jen čekal, jak to zvládne, vzhledem k tomu, že se vlákénka příběhu vůbec nesetkávaly, byť uzlíky minulosti nepopírám. Když už jsem čekal, že konečně to začne lítat, že všechny postavy umřou v tragikomický křeči, nebo se všichni potkaj na pohřbu, nebo já nevím co, zbývalo do konce filmu ještě 45 minut (nekouknul jsem se na stopáž před začátkem filmu, a byla to velká chyba, hlavně kvůli tomu, že jsem si ho pustil v půl jedný v noci). Během těchto 45 minut se mohlo stát cokoliv. Žabí deux ex machina, spousta keců (byť oduševnělejch), a trocha romantiky ovšem prudce neuspokojila moji touhu po senzaci o půl čtvrté hodiny ranní. Škoda. PS: Čím víc amerických filmů jsem viděl, tím víc začínám mít pocit, že zneužívání dcer je tam asi národní sport nebo co. A mlátit v opilosti syny. Nic proti upozorňování na citlivý téma, ale už je to docela klišé. ()

aLPaC

Ani mi nepřišlo, že by to bylo tři hodiny. Magnolia si určitě tak vysoké hodnocení zaslouží, jelikož ani na minutku nenudí. Každý příběh, každá postava, každý charakter je něčím specifický. Mě osobně nejvíc zaujal Tom Cruise, a to jak herecky (kdo by si to pomyslel vzhledem k jeho konkurenci), tak i charakterem a příběhem jeho postavy (zdravím feministky). Na pomyslné druhé straně pak stojí Julianne Moore, která hraje rovněž výborně, ale její postava mě dost vytáčela (možná i kvůli dabingu). To ale neznamená, že její story by mě nezajímala. Skvělý jsou prostě všichni: Reilly jako věřící, Hoffman jako starostlivý ošetřovatel, umírající Robards i žáby. ()

Nethar

Promyšlené, propletené, po celé tři hodiny takové nějaké napínavé, živé, strhující, super kousek. Dobře sestříhané, natočené, skvělé herecké výkony. O čem to je neprozradím, i kdyby to snad pár větami bylo možné, ale je zde prostě souběh asi devíti příběhů, které spolu souvisí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Útočí na pět hvězd. ()

jarmik

Asi od hodiny a půl to začalo gradovat za doprovodu dramatické hudby a já čekal střet příběhů s nějakým super překvapivým vrcholem. Vrchol přišel ale až hodinu poté, co tempo opadlo, a to byl pro mne tak trochu moment zklamaného očekávání. I když překvapivé to bylo. Herecky perfektní, tam není o čem diskutovat. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)