Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

eraserhead666

Když jsem to viděl poprvé, zíral jsem z otevřenou hubou a neměl slov. Napodruhé po mnoha letech už to není tak kulervoucí, ale pořád to má spoustu naprosto unikátních artefaktů, jež udržují kvalitativní laťku filmu hodně, hodně vysoko. Magnolia má nejlepší filmový úvod, co jsem kdy viděl. Julianne Moore je v tomto filmu nejen krásná, ale i herecky výborná (snad nejlepší její výkon, co jsem viděl), nesnášíte-li Toma Cruise, tady gto, co na něm zřejmě nesnášíte zúročí tak, že se vám prostě musí líbit, příběh nesmělého policisty a fetující prostitutky je opravdu dojemný, velmi dojemný, toto je romantika, ne ty uslintané cinty ze seriálů a telenovel. Držel jsem jim palce, kousal si nehty, brečel s nimi, strašně moc jim fandil. Délka filmu by mohla odrazovat, ale ani vám to nepřijde a já byl ještě smutný, že už to skončilo, ještě pár desítek minut bych si klidně dal. Šmouhou na lesku dokonalosti je dějová linie s Williamem H. Macyn, toho herce začínát mít nerad, protože je od pohledu nepříjemný a slizký, podobná je i jeho role a vlastně celý jeho příběh, který mě nebavil a ani nedojímal (já ho potkat, tak mu dám asi přes hubu), výjimkou je ten homosexuální děda v baru, je skvělý. Když spadla první žába, málem jsem proskočil stropem. Prostě, podobné filmy mám rád a tenhle patří k těm nejlepším. O mém vztahu k němu svědčí i to, že jsem ho měl dlouho v mé nejoblíbenější desítce. ()

kajda.l

Příliš nechápu kde nastala chyba, no nebudu si nic nalhávat, ale evidentně na mém přijímači. Nicméně ani to, nic nemění na tom, že jsem očekával vodopád emocí, zakousnutí se do příběhu, soucítění a "vžití" se do jednotlivých postav a pochopení jejich životních útrap či respektování jejich činů. Bohužel, ani jedna jediná z těchto věcí se nedostavila, všech devět osudů a životních příběhů mi bylo naprosto volných a bylo mi téměř jedno (no, nejsem úplně "ledový" muž a dvě výjimky se našly Claudia a Stanley) jak to s nimi dopadne. Nehledě na to, že všech sedm zbylích charakterů na mě působilo spíše nesympatickým dojmem a díky tomu, ani nenastal čas na to, aby jim začal přát, a aby se ze své mnohdy pokrytecké, zoufalé a depresivní existence dostali..bohužel. Nebudu zakrývat, že film je prošpikován skvělými hereckými výkony (obzvlášť Julianne Moore), skvělou hudbou a "nepochopitelně" originálním koncem "žabí déšť", po kterém jsem zauvažoval, že půjdu s davem a ohodnotím Magnolii nadprůměrně. Ovšem bohužel, film ve mě zanechal duševní a citovou prázdnotu, nic mi nedal, ničím nepřekvapil a já nevidím důvod, proč nedát "pouze" lehce nadprůměrných 70%. Druhá projekce to jistí a dvířka pro případné zvýšení jsou otevřená. Edit: Po druhé projekci zvyšuji o hvězdu výš. Pocity vůči postavám zůstaly stejné jako po první projekci, ale co naplat ono to tak má být. Postavy nejsou a nemají být přikrášlené, aby je divák miloval k postavám si má naopak (pokud chce) sám najít cestu. Navíc druhá polovina snímku je doslova strhující a pokud divák neustrne v úvodní seznamující polovině, užije si filmařsky vytříbenou podívanou. Navíc Ti herci a soundtrack je sám o sobě za bůra. Mám chuť na opáčko. ()

veru_needy

Ke shlédnutí tohoto snímku jsem se odhodlávala docela dlouho, přeci jenom tři hodiny je docela dlouhá doba. Nakonec mi to uběhlo strašně rychle a já jsem moc ráda, že jsem mu tu šanci dala. Jedná se o film, který zanechává pestrou směsici silných pocitů, disponuje nejrůznějšími prohřešky; drogami, starými nezplacenými křivdami, pochybnými pořady, nevěrami, povahovou nevyrovnaností. V hlavní roli lidé. Přitom se film za to nesnaží tyto lidi nějak soudit, naopak, nahlíží na ně tak nějak důstojně a lidsky, takřka s pochopením a nesnaží se unavovat zbytečným siláckým moralizováním. V tom je naprosto výjimečný. Protagonisté se většinou v silně emotivních situacích odsuzují sami a divák, někdy dohnán až k slzám, není rozhodně ničeho ušetřen. - "I really do have love to give. I just don't know where to put it." ()

MeanWhile

Jak vidíme na obalu DVD, Magnolia je jeden velký květ, který je naplněný tolika věcmi, tolika příběhy a je tak rozsáhlý, že by někoho mohlo odrazovat od podívání se na tento film. Taky samozřejmě tři hodiny, někdo u toho nevydrží sedět, ještě ktomu když ho nechytne celková pointa a příběh filmu (ikdyž příběhu je více). Ze začátku mě samotnýho ty tři hodiny odrazovali, ale poté jsem si Magnolii koupil a asi tak za dva týdny už jsem se odhodlal k tomu, abych se na ní podíval (trvalo mi rozhodnout, kdy se na film bude koukat nejlepší, protože tři hodiny neni krátká doba). A po zkouknutí ? Nemám slov. Jedna velká nebo spíše tolik velkých parád, které se shrnuli do tří hodin a vůbec nic není překombinované, pouze prostě "normální" lidské příběhy, které možná i někoho dojmou, mě posadili na kolena. ()

JASON_X

Excelentní filmový opus s emotivní silou monumentální antické tragédie a se závěrečnou očistnou katarzí... Pět hvězd dávám za můj výjimečně silný zážitek při jeho prvním zhlédnutí. Je pravda, že podruhé potřetí už mi tenhle film tak výjimečný nepřišel (přemíra pathosu), ale čtyři hvězdy by byly stále málo, i třeba podesáté. Magnolia je vizuálně nádherná, s perfektní kamerou, skvělým scénářem, vynikající atmosférou, impozantní hudbou a fantasticky vygradovaným finále. Miluju filmy toho druhu, ve kterých je několik dějových rovin se spoustou postav, kteréžto roviny i postavy se postupně všelijak prolínají a setkávají, aby pak vše vyvrcholilo v působivém závěru. A považuju za zajímavé, že vlastně ani jedna postava ve filmu mi není nijak zvlášť sympatická (ba naopak), všechny jsou více nebo méně nešťastné, a přesto (nebo právě proto) se mi film tak hodně líbí... Asi to bude tou mojí zálibou v pesimismu. ()

Kimon

Střípky více či méně tragických životních příběhů několika lidí se vykládají ve snímku jako když hrajete karetní hru Passiáns. Každý střípek, stejně jako každá karta, má své místo, svou hromádku. Na každý střípek má divák jen několik minut. Následují za sebou další a další střípky, které musí divák identifikovat a rozdělovat na hromádky jako v té karetní hře. Nesmí se splést a odložit na jinou hromádku. Musí hledat smysl a případné souvislosti. A to prosím nejde v tomto snímku pouze a jen o skládání jednotlivých částí rozličných příběhů mnoha zaintertesovaných, ale jde o dosti složité životní problémy jednotlivých človíčků, na kterých se často podepisují jejich vlastní rodiče. Tohle vše dohromady diváka zaměstnává, lidé - věřte nebo ne, celých 188 min. A to se vůbec nenudíte. Nerad se dívám na filmy příliš dlouho do noci. V tomto případě jsem, nevědouc, že film potrvá tak túze dlouho, odstartoval svůj DVD přehrávač až po 21.00 večer. A světe div se, já koukal, skládal, bavil se a prožíval příběhy až do 24.00, kdy už v jiné dny touto dobou užívám blaženého spánku. Nebudu zbytečně popisovat jak moc na mě tahle filmová skládačka zapůsobila. Proto na závěr jen poznamenám, že do záhlaví tohoto bezesporu vynikajícího filmového snímku by se slušelo napsat tento citát: "Své špatné minulosti nikdo neuteče, i kdyby utíkal celý život a byl těsně před smrtí. Život mu to nakonec stejně všechno, než zemře, spočítá". Proto by jsme se měli všichni k sobě navzájem chovat tak, aby ten náš závěrečný účet nebyl tak vysoký, jako měl například umírající Frankův otec či na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a nemuseli jsme očekávat odpuštění svých blízkých. ... ..... A o tom ten náš život vlastně je, ... myslím. ()

Richie666

Natočit tříhodinový epos ještě není klíčem k jasnému úspěchu. Magnolia je natolik hluboký a naturalistický snímek, až občas působí lehce povrchně a vykonstruovaně. Absurdní náhody provázející běžný život - to je určitě lákavý námět na zajímavý film, nicméně narozdíl od jiných emocemi napěchovaných snímků, jsem se u Magnolie cítil poněkud nuceně ždímán. Jsou zde samozřejmě i příjemné momenty a scény, nicméně od nějaké desáté minuty se film ubírá poněkud regresivním stylem, aby se na konci pokusil o žabí terno a přinutil diváka myslet si, že bude policista tolerovat perníkovou jízdu své budoucí přítelkyně... 75%. ()

Fleur6

Nie je ťažké všimnúť si, že filmy obsahujúce viac príbehov a charakterov, ktoré sa snažia spolu vzájomne súvisieť, zvyknú mať väčší úspech a majú schopnosť na seba upozorniť. Minimálne skvelými príkladmi sú tuto Magnólia, 21 gramov či Crash. V prípade Magnolie sa jedná o trojhodinový film s príbehmi striedajúcimi sa rýchlosťou, ktorá ma niekedy omračovala a s niekoľkými silnými pasážami. Avšak trvám na tom, že nie vždy je rýchlosť zárukou udržania záujmu a nie vždy to na mňa zabralo. Každopádne vyzdvihujem herecké výkony Maceyho, mnohokrát spomínaného Cruisa, ktorý v tomto filme povedal slovíčko "fuck" asi najviac za svoju kariéru (bol vážne podarený) alebo i Hoffmana. Aby som sa priznala, Julianne Moore mi so svojím ukňučaným hlasom a častým opakovaním viet veľa na nervoch nepridala a mnohí mi iste budú zazlievať, že nepovažujem Magnoliu za jeden z filmov, za ktoré si zasluhuje pochvalu. A určite nesmiem zabudnúť ani na silnejší part okolo cca stopätnástej minúty Jeremyho Blackmana, čo viditeľne zaujal moju pozornosť. Ehm, takže čo, existujú alebo nejestvujú vo svete náhody? ()

ScarPoul

Jeden z najpresvedčivejších a najlepšie zvládnutých filmov o vzťahoch. Vo veľmi precíznom móde nám P.T. Anderson servíruje silné momenty prezentované silnými postavami v hudobne nadupanom, kamerovo zaujímavom a réžijne bezchybnom majsterštyku. Častokrát si uvedomujem, že americké kino je v mnohom natoľko inšpiratívne, že keby sme si len z podobných autorských filmov brali tie Američanmi prezentované hodnoty zistili by sme, že nie každý kope za povrchnosť a patriotizmus, ale pod rúškou dementného národa sa skrýva niekoľko inteligentných ľudí. Minimálne P.T a Wes sú tí dvaja Andersonovci na ktorých to skvele pasuje. A je ich podstatne viac( to značí nie Ridley Scott, ale taký Jarmusch alebo Zwick áno). Pre mňa to bola kedysi srdcovka a teraz sa k tomu stále rád vraciam. ()

Lacike

Klasická prepletená mozaika s množstvom postáv pričom tentokrát je hlavnou témou láska. Ale nie je to žiadna romantika. Rozoberajú sa tu rôzne nefunkčné vzťahy, pričom prim hrajú hlavne tie medzi rodičmi a deťmi a starými krivdami medzi nimi. Tíme ja skvelá. Herecké obsadenie je famózne a rozhodne sa každý z nich snaží hrať jak o život. Ale na môj vkus až príliš. Vďaka Anderonovej réžii sú všetky herecké výkony extrémne prehnané jak z nejakej divadelnej hry. Vďaka tomu pôsobia umelo a žiadny z tých príbehov ma emocionálne nedostal. Dokonca ani ten jeden, ktorý mi pripomenul moje životné skúsenosti. A to nielen vďaka extrémne prehnaným skoro až afektovaným výkonom ale aj vďaka réžii. Aj v rozhodujúcich chvíľach keď by sa mal film sústrediť na konkrétny moment, aby vyznel naplno, dej preskakuje z jednej línie na druhú. Do toho neustále hrá otravná hudba ktorá mne jednotlivé scény skôr narúšala namiesto toho, aby im dodala potrebnú atmosféru. Vďaka hudbe som mal pocit jak keby sa film neustále niekam ponáhľal. Ani v dobe uvedenie ma tento film nenadchol a teraz po rokoch ma celý čas vlastne len štval. Štýl akým je natočený mi vôbec nesedí, čo mi je vzhľadom na tému strašne ľúto. 4/10. ()

Gary

Mělo to sice hlušší místa, ale dávám pět za nápad, skvěle odvedenou práci a herecké výkony. Jediným pro mě nesympatickým hrdinou byla bohužel Julianne Mooreová, která ještě k tomu byla nadabována dabérkou, jakou lze slyšet ve skvostu Divoký anděl. A ty žáby ? To bylo vážně dobré. ()

rawen

Herecké výkony (Cruise v nejlepším světle - reflektorů .)), příběh, hudba a hlavně fakt, že jsem se za 188 minut ani chvíli nenudil. Skvělá a chytlavá věc, tahle magnólie .) 9/10 ()

PROROK14

Akurát deň pred tým, ako som si pustil tento film som hovoril, že som už dlho nevidel nič za 5*. A dočkal som sa. Tento film je dlhý a krásny. Na konci som si prial aby to ešte aspoň pár minút pokračovalo. Výborne zahrané všetkými zúčastnenými. Z môjho pohľadu určite najsympatickejšia postava je ten policajt. Som rád, že som si to pozrel lebo toto ma pohladilo na duši. 88% ()

BoPo

Režisér tohto filmu je ako žonglér. Bohužiaľ si trúfol na priveľa loptičiek. Logicky tým pádom každá časť mozaiky nemá rovnakú kvalitu. No ani tie najlepšie momenty mi akosi nedokázali vykompenzovať 188 minút dlhé filozofovanie o živote. Film Hříšné noci poskytol väčšinu hereckého obsadenia. Takže ak máte týchto hercov radi, radšej si doprajte pohľad na svet porna. ()

maseer2

dechberoucí mozaikové dílo mistra PíTýho, které mě sice nezadupalo do země tolik jako třeba Haggisův Crash, ale i tak se mi v průběhu své zabijácké stopáže (která uteče jako voda!) suverénně zarylo pod kůži a přichystalo mi hodně silný filmový zážitek, o což se mimo jiné zasloužila i tato skvělá scéna.. silné 4* ()

st.ranger

Už velice přitažlivý úvod o příkladech náhody svědčí, že tento film bude v tomto duchu pokračovat. Mnoho životních osudů se pouhou náhodou protnou. ()

adamo_znk

Filmy o pochmurných a neveselých lidských osudech jsem měl vždycky strašně rád. U Magnolie jsem si proto chrochtal. Propletenost všech charakterů´skrze televizní show a jejich uvěřitelné příběhy jsou hlavní chloubou tohoto vynikajícího filmu. Nemluvě o skvělých hereckých výkonech, především William H. Macy jako homosexuální bývalá dětská hvězda, nebo John C. Reily, pro kterého mam prostě slabost. No a konec s padajícími žábami je něco, co jsem ve filmu už hodně dlouho neviděl. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)