Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

MáŠa

Zvláštní film. Tváří se to tak trochu béčkovitě, ale ono to bude asi tak trochu i schválně. Ten film má svůj styl. Působej styl. Příběh není taky zrovna typický, ale silný. A to je fajn. Přemýšlel jsem i nad pěti hvězdami, ale to bych byl moc hodnej. Třeba závěrečná scéna s mořem už mi do toho celého porstředí neseděla ()

becki_tu

Atmosférická sci-fi lahůdka, která za začátku chytne, vtáhne vás do temných zákoutí záhadného velkoměsta a nepustí vás až do skvěle vypointovaného závěru, resp. závěrečných titulků. A možná bych se nebál tvrdit, že Dark City lehce překonává i legendárního Blade Runnera. Viděna a hodnocena Director's Cut verze. 90% ()

JASON_X

Skvostné. Výsostně temné, skličující, klaustrofobické a zároveň strašidelně krásné a poetické. Brilantně zobrazený fiktivní surrealistický svět s prazvláštními postavami a proklatě hustou atmosférou. Moc bych se chtěl v takovém městě aspoň několik hodin procházet... Ale pak zase odejít. ()

Kimon odpad!

Čtu "Mysteriozní, Sci-Fi, Thriller" a říkám si, co všechny ty lidi zde na ČSFD, kteří hodnotí v dnešní době plné světového, toho skutečného - ne jen filmového, násilí, korupce a morální zkaženosti, vede k tomu, že takové druhy filmové produkce ještě vyhledávají a hodnotí nadmíru obdivně a štědře. Jsou to lidé mladí? Lidé, kterým uniká v každodenním zpravodajství medií neutuchající informace o násilí toho našeho "doopravdického" světa? Nebo jim to snad nestačí a musí ještě násilí, strach, hrůzu, utrpení a zrůdnosti vyhledávat v téměř hororových filmových příbězích tohoto typu? Připadá mi to obdobné, jako kdyby se chtěl někdo vyžívat ve zfilmovaných zrůdnostech fašistického režimu v koncentračních táborech. Tohle je mi odporné a nepřijatelné. Vyvolávat v divákovi depresivní pocity (jak čtu z některých příspěvků) celkové optimistické náladě už tak dost morálně pokleslé společnosti nepřispívá. Prostě je to pro mě ODPAD, ... a myslete si o mě co chcete! :-) a to nehodnotím, aniž bych tento "výtvor zvrácené kultury" neměl ve svých rukách a na své obrazovce. ()

ScarPoul

Problém tohto filmu je v tom že je priveľmi komplikovaný na to aby bol straviteľný pre obyčajného diváka ale jeho plus je práve v tom. Proyas tu využíva určité motívy aj z jeho predošlej vrany a servíruje nám maniodepresívnu a ultra temnú podivnosť a jednom meste v ktorom sa toho deje viacej ako je bežné. Neskutočne ma dostal úvod a tiež samotné scény keď rufus sewell sa snaží pochopiť zmysel toho všetkého čo sa okolo neho deje. Takisto postava Williama Hurta, ktorý je v úlohe takého mierneho buddy do dažda naozaj pôsobivý ale podľa mňa najdémonickejšou postavou tohoto filmu je Jennifer Connely ktorá ako barová speváčka a láska rufusa podáva ďalší zo svojich perfektných výkonov ktorý celý speje ku finálnemu rozuzleniu a poslednej scéne na móle ktorá svojou hutnosťou podkopáva celý film z jeho krčovitej temnosti a ukazuje nám úsvit nového začiatku. ()

hendrich6

Zajímavý temný film s moc pěkným nápadem, dobře vystaveným městem a ponurou atmosférou.Některé věci byly sice trochu na hraně, myslím tím hlavně finální souboj, ale to se dá lehce překousnout s vědomím, že vzniklo něco netradičního a pozoruhodného.Obsazení není nijak obzvlášť hvězdné, ale hlavní herec je obstojný a známější Sutherland a Connelly docela slušně zapadli do svých rolí.Takže kromě konečného souboje a příšerného českého názvu jsem byl spokojen. 75% ()

Lacike

Na stare kolena zacinam prichadzat na chut temnym kriminalkam. Teda pokial su mixnute poriadnou davkou sci-fi. Pre mna je Dark City najlepsi film Alexa Proyasa ku ktoreho kvalitam sa uz nikdy nepriblizil. Dokazal tu vytvorit neskutocne pôsobivu atmosferu a po vizualnej stranke kopu fantastickych scen. Po trikovej stranke to aj po rokoch vyzera perfektne. Velkym plusom je aj herecke obsadenie zlozenie z mojich oblubencov, ktori dnes nedostavaju casto prilezitost v kvalitnych filmoch. Neskutocne sympaticky Rufus Sewell ako hlavny hrdina, ktory patra po tom, co sa vlastne deje v tom divnom meste. Kiefer Sutherland ako trochu blaznivy vedec, charizmaticky policajt William Hurt a nakoniec kraska Jennifer Connelly. Zaporaci vyzeraju jeden ako druhi ale zaroven su celkom hnusni. Najlepsi z nich je ten maly chlapec. Nakoniec vyzdvihnem skvely soundtrack, ktory dokonale podtrhuje atmosferu. Vysledkom je originalny maly velky film, ktory sa oplati vidiet. 9/10. Hodnotenie reziserskej verzie. Ale rozdiely oproti kinoverzii neviem poriadne urcit, kedze si ju az tak do detailov nepamätam. Pravdepodobne nepôjde o nejake velke pridane sceny ale len o drobne upravy. ()

maseer2

stejně geniální, dechberoucí a myšlenkově nabité jako kultovní Matrix.. a to už něco znamená! - řadím do své širší TOPky.. ()

adamo_znk

Atmosférické, temné, originální a zajímavé sci-fi. Je zde znát podobnost s Matrixem, ale protože je tenhle film o rok starší než jeho slavnější kolega, tak to neni absolutně na závadě. Pořádná role pro zajímavého Rufuse Sewella, kterého si pamatuji maximálně tak z Příběhu Rytíře. Tady se mi líbil moc. Nedostatky by se rozhodně našli, ať už jde například o závěr filmu, který nebyl úplně podle mého gusta, nebo některé až béčkové pasáže. Jinak ale dost slušný film. Doporučuji fanouškům temných dobrodružství. ()

Terva

CITÁT - Nejdříve byla tma......... Film o mimozemšťanech, který si tak trošku hraje i z časem. To by se mi i mohlo líbit. Paměť jednoho muže je vymazána a on netuší, kdo a čím je. Jméno má John Murdock, to ví a zjistí, že je hledám pro několika násobnou vraždu, to už je horší. Jenže nějak to k němu nejde, on je sympaťák a tak divák nevěří, ale tuší, že někde bude úplně jiné vysvětlení. CITÁT - Vylaďuje??!!...... Zajímavý a temný příběh plující na hraně krimi, Noir, ztraceného času a s mimozemšťany - dobrá všehochuť. CITÁT - Už je noc? Kam se poděl den?............ Kdo by chtěl žít ve městě, kde nesvítí slunce? Asi nikdo, ale když si na Slunce nemůžete ani vzpomenout, nebude vám chybět. John začíná po Slunci pátrat. Jenže ONI jsou mu v patách (ve vzpomínkách). a chtějí HO zničit. Dokáže John odolat? CITÁT - Je všechno jen iluze? Spousta otázek, které se musí vyřešit (?). Finální souboj je dramatický, destrukční a bude v něm prolito hodně krve...... CITÁT - Šel do Shell Beach......... Jednoznačně za pět. ()

MrCreosote

To se jednou brzy ráno Alex Proyas probudil na klokaní farmě, bolela ho hlava a nic si z předešlé noci nepamatoval. Kdo mu mohl vymazat vzpomínky? "Mimozemšťani!" řekl si, ale potom si uvědomil, že něco takového je silně nepravděpodobné. Musel tomu ale přijít na kloub, tak si sedl k psacímu stroji a začal vytvářet všechny možné teorie, které mohly způsobit jeho výpadek paměti. Během této doby stihl napsat cosi o vykradačích paměti, kteří se převlékají jako členové gestapa; uvažoval také o krásné ženě podle starého dobrého úsloví cherchez la femme; nějaké to slovo padlo i o zdeformovaném šíleném psychyatrovi, nezbytné to součásti každé konspirační teorie. Toto všechno napsal při výhledu na krásnou pláž s vycházejícím sluncem, ale z tohoto pohledu ho vyrušil místní inspektor, který ho požádal, aby už se svými kumpány laskavě nedělal takový bordel, jako minulou noc. Záhada tedy byla objasněna, ale byla by škoda z toho neudělat film. Zvlášť, když se ten polda tak podobal Williamu Hurtovi. ()

ambron

Išiel som do filmu bez zvláštneho očakávania, a o to viac som bol po skončení sledovania nadšený. Už úvodná scéna naznačuje kvalitný filmový zážitok, postupné rozvíjania a gradácia deja to len potvrdzuje. Smrtihlav je neuveriteľne temný atmosferický až klaustrofóbny film v noirovom štýle, čo ako fanúšik tohto žánru najviac na ňom oceňujem. A nakoľko mám tiež rád príbehy zaoberajúce sa morálno - spoločenskými otázkami ( v tomto prípade ľudskou individualitou a vplyv spomienok na ľudskú osobnosť), je to film, ktorý si pozriem viackrát. ()

Seabeast

Mrazivé, ponuré a působivé! Máte-li rádi Matrix, tajemnou atmosféru a mimozemské civilizace, doporučuji snímek skouknout! Faktem ovšem je, že byl film uveden už v roce 1998, zatímco kultovní Matrix až o rok později. Přitom v nich je spousta vzájemných paralel (defacto totožná podstata) a nejvíc do očí bijící je závěrečný souboj ve vzduchu, kde se patrně "inspirovali" tvůrci Matrix Revolutions - podobnost zřejmě čistě náhodná. Bylo to tak silné, že se ta tíživost přenesla během příběhu i na mě a toho si popravdě moc cenním, když vás snímek dokáže vnitřně dostatečně nahlodat. ()

JohnCZ

Jeden z nejnápaditějších filmů po stránce fantazie a námětu, co jsem kdy viděl. Atmosféra mě vtáhla okamžitě a každé odhalení či novou informaci jsem hltal jako u málokterého filmu. Velkolepá orchestriální hudba zpočátku působí zvláštně, ale vzhledem k divnému prostředí, parádnímu retro vizuálu (záběry na formující se město jsou jednoduše boží a důkaz, že ne vždy je CGI lepší) a zvláštním charakterům tam sedí jako prdel na hrnec. Tenhle mix Kostky a Matrixu si rozhodně musím někdy zopakovat. Už jenom kvůli Jennifer Connelly. ()

M.Macho

Depresivní atmosféra a vynikající hudba skvěle dotváří perfektní noir-komiksovou atmosféru Temného města... Proyas vytváří "Ostrov frustrace" uprostřed vesmíru. Divák dostává velmi mlhavá vodítka a pluje volně v prostoru se skvělým Sewellem. Hurt opět nezklamal a vytvořil charakterního týpka a Jennifer mě baví pokaždé; dokonce i rozteklá obočí Kiefera mají ledaccos do sebe. A jak by řekl Richard O'Brian: "Carl... Uncle Carl..." Nádherné, přemýšlivé dílo... ()

corpsy

Vizuálne vybrúsený snímok, ktorému ale uberám piatu hviezdičku ako obetu za ťažkopádny scenár a slabé herecké výkony. Podobnosť MATRIXu s týmto filmom čisto náhodná? ()

liquido26

Sci-fi s noirovou nebo spíš komiksově přehnanou noirovou atmosférou 40. let, které má docela zajímavý hlavní nápad a strašidelné záporáky bezpochyby vymodelované po Maxi Schreckovi ze starého hororu Nosferatu. Vizuálně i námětové zajímavé, ale nijak extrémně jsem se u toho nebavil. ()

PauloZ

Vidět to v roce 1998, rok před Matrixem, asi bych z toho byl solidně odpálený a taky předpokládám, že tehdy to byla velká věc. Dnes to ale bohužel nemá díky efektům hodným té doby, ale lehce úsměvným pro dobu dnešní, to správné vyznění a poetiku. Když pominu tu oldschoolovou efektní stránku, tak je to vcelku solidní a originální příběh o tom, jak se cizí rasa snaží pochopit naši duši. Začátek je celkem zmatený a travalo mi, než jsem se v tom zorientoval. Postupně děj kristalizuje, pomalu se odkrývá hlavní poenta, stupňuje se atmosféra, napětí a samotné nadzemské pojetí filmu je velmi nečekané a úderné. I tak mi ale přišlo, že příběh není tak chytlavý a dynamicky napsaný, jak by mohl být. V tomhle počinu si mě Proyas nezískal, tak jak jsem očekával a chtěl. Dnešní remake by mohl být velká pecka! ()

Tryskomyš

Film je na svou dobu dost dobrý. Pěkné efekty. Ze začátku se mi vůbec nelíbil, nudil mě i chvílemi děsil. Ale později se mi začal líbit, hlavně měnící se město. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)