Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

Pythonator

Jedna hvězda navíc za ten námět. Tohle je kultovní sci-fi a stejně jako Matrix znepokojuje šokujícím odhalením, že náš svět nemusí být tím, čím se zdá, a někdo manipuluje s naším vědomím. Bohužel narozdíl od Matrixu, zde je obsah nad formu, neboť forma působí zbytečně poněkud nudněji. ()

Feacher

Tak není to úplně to nejlepší scifi, které jsem kdy viděl. Zpočátku takové, že se mi ne a ne podařit dostat do děje, až druhá půlka filmu to hodně vylepšila svou myšlenkou. Zpracování jinak solidní, takže 4* v pohodě! ()

draxxi

Vizualni podoba temneho, meniciho mesta me bavila. Obsazeni taky fajn. Jen je to na me trochu moc filosofie. Celkove originalni, zajimavej pribeh... 30/8/2023 66% ()

Marcecek

Je to jeden z tých zvláštnejších filmov, paranoidne schizofrenických, ktorý ale nakoniec nieje až taký nepochopiteľný ako sa spočiatku zdá. Máme tu temné kulisy, temné mesto, tak ako to Proyas zobrazil už vo Vrane, máme tu prvky Cyperpunku a neonoiru, samozrejme nechýbajú mimozemšťania, takže to máme aj scifi plus tu nájdeme aj prvky hororu. Na prvý pohľad prekombinované, príbeh sa javí ako zložitý, ale postupne sa pár vetami všetko vysvetlí a pochopí, takže scenár nieje z najlepších, ale všetko to kompenzuje tá atmosféra, tá tomu dodáva ten správny temný depresívny scifi feeling aj pocit neustáleho dohľadu, absurdity na každom rohu, inšpirácia možno v 1984. Režisér robí to čo vie a v čom má skúsenosť. V záverečnom súboji už síce vidieť, že digitálne efekty ešte neboli úplne na výslní, ale celkový dojem to nekazí, nakoniec je záver až by som povedal poetický, naplňujúci. Vyzdvihnúť treba herecké výkony hlavných postáv, mladučkú Jennifer Connelly, ale i charizmatického Williama Hurta. Je to 90-kový film, ale určite nie brakový, a kdo chce vidieť jedno depresívne sci-fi, ktoré má ale svoju identitu a tvár, a ktoré bolo asi aj čiastočnou inšpiráciou vrcholného diela 90. rokov Matrixu, tak by tento film nemal nechať len tak ležať ľadom. ()

JohnnyV

Český název Smrtihlav je hodně zavádějící. Dark City sedí mnohem lépe. Jinak velmi povedená temná science fiction s překvapivou pointou. ()

gorthaur

Dobrá atmosféra, neslaný nemastný závěr. Polapený hrdina zjišťuje, že je vlastně bůh, a "saves the day?" Jej! Navíc v té polopatické vysvětlovačce zapomněli zmínit jeden malý detail, proč je z něho vlastně bůh? ¶        Kdepak, to v Matrixu, o němž nemám docela bezvadné mínění, napravili to, co v tomhle filmu nefunguje, a vylepšili to, co je tu dobré (až na ten retrostyl, ten je tu výborný, ale do Matrixu by se tak nehodil). ¶        Ta všemocnost je hrubě neuváženým prvkem, který nutně vede k rychlému závěru postrádajícímu napětí, na rozdíl od Matrixu, kde jsou mazaně odhalováni zdánlivě neporazitelní borci (střídavě na zlé a dobré straně), aby posléze potkali sobě rovného, nebo i mocnějšího soka, ale nikdy, nikdy se neobjeví dokonale všemocný nepřítel, takže, přestože divák v podstatě ví, že hodní vyhrajou, zůstane napnutý až do konce. ()

st.lupen

Velice působivý film, atmosférou připomínající Brazil. Fantastiké je spojení hodně crazy sci-fi v kulisách jakoby ze čtyřicátých let. Výsledný dojem je vynikající. ()

kosak

Super temná jízda,kterou dokážu takto ohodnotit až po letech.Film jsem viděl třikrát a pokaždé přibyla jedna hvězdička. ()

nogi

Nevím, nějak mě tenhle film sice ohromil, ale přesto neudivil, je těžké to vyjádřit, myšlenka, že je celé město ovládané Cizinci, kteří umí "vylaďovat" je zajímavá... Chvíli mě to nechalo přemýšlet... Ale nějak mi asi nesedl happy end v takovémhle filmu. Bylo to ponuré ale asi nějak málo,bylo to depresivní, přála jsem si vidět tam svítit slunce, ale věděla jsem, že by tam prostě nesedlo... Je to nepopsatelný film... A nezanechal ve mě silné zážitky, jen prostě nadhodil zajímavou myšlenku. ()

schebman.m

Temná atmosféra, úžasná Jennifer Connelly (a jedna scéna společná s Requiem za sen) a originální myšlenka a opravdu překvapivý závěr. Tento film jsem si sehnal už jen proto, že ho natočil tvůrce Vrány, a rozhodně nezklamal. ()

adooo

Tak toto je totálne psycho....samé temno, zvrátení ufóni so super schopnosťami...veľmi originálne! a celkové kulisy sú skvelé urobené ()

simonman

Škoda. Potencionálně dobrý film pro mě zničil naprosto nezajímavý představitel hlavní postavy. A jedna zajímavost, kterou jsem nepochopil - v několika obrazech Sutherland zcela zapomene na specifickou dikci jím představovaného Dr.Schrebera a začne mluvit civilně, aby pak další scény opět dohrál Schreberovým zajíkavým způsobem mluvy.(?)(Director's cut) ()

golemek

Co k tomu dodat, videl jsem to v roce 1998 a byl to pro me jedinecny filmovy zazitek. Tento film ale neni rozhodne pro kazdeho. Clovek musi byt proste naladen na tu spravnou notu. Film ma urcite sve nedostatky, ale ty jsou minoritni. Proyas vytvari hutnou atmosferu a neda divakovi vydechnout, vizual filmu je za tech par penez skvostny. Jasnych 5*. ()

susilson

Zajímavý námět + ponurá atmosféra. To jsou hlavní znaky tohoto snímku. Film, který mně bavil a často (stejně jako např. hodně podobný Matrix) mi podsouval otázky typu "a co kdyby...?" Dávám 70% ()

Upswing

Krásne depresívny, do tmy ponorený sci-fi film (kto vymyslel ten blbý „preklad“ Smrtihlav ), ktorý zaujme okrem deja aj perfektným vizuálnym spracovaním. Pochmúrna atmosféra v ktorej prekvapuje menej známy Rufus, zdobí ho krásna Jennifer a v prekvapivej úlohe dopĺňa Kiefer. Grécky Egypťan Proyas po super filme „Vrana“ natočil ďalšiu sci-fi lahôdku. Videl som síce „director's cut“ no aj tak súhlasím že to bolo krátke a nejaká dvojka by sa zišla. ()

Astu.

Mrzí mě na tomhle filmu jediná věc: že mi vzal veškerý iluze o naprostý vizionářský genialitě bratrů Wachovských. První díl Matrix quadrilogy. Kdyby tohle viděl Dick, zamáčkl by slzu a spolknul další lsd. ()

jossC

Jó,umět tak vylaďovat...Postavil bych si vlastní Karlštejn.:-)) Určitě velice originální a zajímavý sci-fi film.Má to skvělou atmosféru,příběh a konec nad kterým se musí člověk zamyslet.Určitě jedna z věcí,u který jsem se nenudil a je mi docela líto,že není až zas tak moc známá.Rozhodně doporučuji. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)