Drama natočené podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta. Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto, které se s každou novou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. Když skupině dojdou peníze, Leopold vidí, že je nemůže opustit a skrývá její členy dále, za což jemu i celé jeho rodině hrozí smrt. Film diváka díky skvělé režii a kameře doslova vtahuje nejen do atmosféry tmavého lvovského podzemí, ale i do výjimečného příběhu mužů, žen i dětí, kteří se čtrnáct měsíců snaží za neustále vzrůstajícího nebezpečí vyhnout smrti. Snímek se vymyká obvyklým hollywoodským schématům, ve kterých jsou pouze dobré a špatné postavy. Zde mají hrdinové obě stránky, o to jsou ale lidštější, působivější a nám bližší. (oficiální text distributora)

Leleta

Moc nemusím filmy, které svým námětem už od pohledu škemrají aspoň o šest hvězdiček z pěti. Ony by je třeba i dostaly, jenže zpravidla zklame jejich zpracování, stejně jako teď. Když pomineme délku filmu, tak hlavním problémem je právě ta tma. V pár slabých záblescích světla totiž všechny postavy, hlavní i vedlejší, vypadají naprosto stejně a ještě je jich v tom kanále fakt spousta. A pak v tom má člověk akorát bordel. Škoda. ()

Eluin

Dojemné, silný příběh, nicméně jakožto film to podle mě nebylo zrovna bezchybné. Chybělo mi nějaké hlubší úvodní představení postav, nicméně i tak tento snímek Hollandové hodnotím pozitivně. ()

Rockerman

Vynikající film o skupince Židů z lvovského ghetta, kteří se skrývají v podzemí. Agnieszka Holland je bezesporu špičkovou režisérkou a tímto snímkem to jen potvrdila. Bylo tam trochu nelogičnosti. Například, když nový Sochův pomocník náhodou najde schované Židy, nic se neděje, podzemí se neprohledává nebo, že malá dcerka hlavního hrdiny přelstí velitele místních ukrajinských fašistů. Odpouštím! Líbí se mi, že to nenatočila černo-bílým pohledem, protože i mezi Židy byly svině. Silný příběh je natočen syrově, ale i hluboce lidsky a tak to byl opravdu velký zážitek. A já neváhám a dávám všech pět hvězd. ()

Ben Nevis

I když je to film o holocaustu na 1285. způsob, nepřijde mi zbytečný. S odstupem času bylo možno zařadit i antihrdiny, protože Poldek je prospěchář a kriminálník (který se nakonec zamiluje do "svých" židů), židé se občas chovají jako rozmazlení fracci, Poláci pro záchranné operace nemají pochopení a Ukrajinci si pochvalují Německou nadvládu. Pro dobře zpracované téma odpouštím i chyby v logice (například ten žid by musel mít tunel do banky, aby při té inflaci zaplatil potraviny na 14 měsíců. Navíc asi nebylo jednoduché kupovat pořád pytle potravin a nepadnout v podezření). Při té stopáží bych uvítala více informací, jak to logisticky i psychicky zvládali. ()

Biopler

S týmto filmom mám problém. Mám rád filmy o 2. sv. vojne, špeciálne so židovskou tématikou, ale keď sa vám vo vyše dvojhodinovom filme nič nedeje, tak to desí. Film nemá šťavu, žiadnu zápletku, ktorá by zbystrila vašu pozornosť, takže som sa zhruba v tretine filmu začal galakticky nudiť. Začul som, že scenár písal nejaký mladý chlapec, ktorý ani poriadne nezažil komunizmus, tak tuna máme výsledok. Pekný postreh však na to, že aj medzi Poliakmi ci Židmi boli svine, ktoré boli schopné zradiť, čo nám väčšinou až takto filmy nevykresľovali. Holland umne strieda scény v tmavých kanáloch so životom hore, pekný symbol. No nemusela by divákovi všetko až tak polopatisticky vyrozprávať, nenechá ho vôbec uvažovať. ()

Gabretta

Nebylo to špatné, ale čekala jsem, že mě film víc chytne. Žádná z postav ve mně nevzbudila sympatie. Polanského Pianista byl pro mě daleko poutavější a i syrovější. V tomto případě jsem tomu prostě nějak nevěřila... ()

cartwheel

Nejlepší film o válce, který jsem kdy viděla. Věrné, kontroverzní, vizuálně mnoho zajímavé, jazykově výborné, i když se bojím, co se stane v dabingu nebo při čtení titulků bez znalosti alespoň němčiny a jidiš. Vlastně i polštiny a ruštiny. Když nad tím přemýšlím, myslím, že jedním z líčových důvodů proč se mi ciemnosc tak líbila, byl fakt, že jsem krásně rozumněla (egoistické lingvistické okénko). Body šly rozhodně nahoru za introspekci polské duše za války. Rozhodně komplexní film, u kterého se asi předpokládá zájem o téma, nemyslím si, že jinak to lze udívat jen jako snímek. ()

Hpatrik

Pro mě velmi realisticky natočené s hutnou atmosférou. Na obtíž je možná trošku roztančená kamera když dojde na akci, ale to se nechá přežít. Každopádně, do pěti hvězd nechybělo mnoho. ()

Pantata

Příběh Leopolda Sochy. jsem neznal. Že ho rok po válce srazí sovětský náklaďák, to je tedy "odměna"... Celkem dobře zpracované, jen nevím, proč tolik sexuálních scén, o čem to mělo vypovídat... ()

onlavu

Nevím, ale film mě natolik nenadchnul a nepopadl jako jiné válečné pecky podobného ražení (třeba The Tunnel 2001). Asi tím, že byl dost roztahaný, snad by to šlo i zkrátit. Nicméně tématika "tunelů" je určitě zajímavá. Hezky je vidět přerod hlavního aktéra Sohy - od člověka, který vydělává na cizím neštěstí, po spasitele. ()

tidwell

Nevím. Vlastně nevím, jestli vůbec tento film hodnotit, komentovat, analyzovat, jestli jen nezhlédnout ono "svědectví", prožít ho, porozumět mu a vlastně jen setrvat v nepochopitelném údivu nad lidskou nenávistí. Protože jsem na pochybách, co vlastně film říká - je: a) historickým svědectvím-rekonstrukcí o životě Lvovských židů ukrývajících se v kanálu, b) psychologickou analýzou hlavní postavy (?) Poldka Sochy, c) svědectvím o vztahu nežidů-židů-nacistů ve Lvově ? Film vězí někde na půli cesty mezi Obchodem na korze ("To jsou moji židi! Moji židi") a Wajdovou Katyní (přičemž detailní historická věrohodnost se všemi dobovými reáliemi je už v dnešních evropských filmech standardem), není patetický, je intimní, ale tím, jak chce vměstnat všechno výše zmíněné do jednoho tvaru, sám se ochuzuje o to, přidat příběhu něco víc, vyprávět trochu víc "filmově", pouze nezobrazovat (jakkoliv věrohodně), nepodávat "zprávu", že se "to" odehrálo, ale ponořit se víc do hloubky-vždyť těch témat je tam tolik (14 měsíců prožitých v kanálech...), ale Hollandová je jen letmo zaznamená (nebo shrne do pár vět či sekvencí), protože ani nemůže jinak. Ať je to jak chce, film je to citově vypjatý, výborně natočený, je to málo? P.S. Film je faktograficky založen na knize Roberta Marshalla-W kanałach Lwowa (In The Sewers of Lvov) a vzpomínek jednoho z židovských dětí Krystyny Chiger-Dziewczynka w zielonym sweterku (The Girl in the Green Sweater). ()

Tamten

Další Židé a další film, který má sice relativně zajímavé téma, ale tak na 70 minut a ne na film přes dvě hodiny. ()

Tamdydam

Člověku je z toho filmu psychicky i fyzicky neskutečně špatně. Doslova k blití. Ale neznám lepší a přesvědčivější film s danou tematikou, než je tento. A pochybuji, že existuje ()

papadoce

3 a 1/2 nech nežerem, ale aj tak....človek zavretý v špine a smrade niekde v kanále v maximálnom ponížení a ohrození života myslí na jebačku ? ()

DJ Kritik

Agneszka Holland sa mi vždy bude spájať s filmom Evropa, Evropa. A i v tomto filme je podanie II.sv. vojny a smutnej dobe výborne vykreslené. Nie je to síce tak prepracované ako spomínaný film Evropa, Evropa, ale určite sa vyrovná špičke filmov z touto tématikou. ()

jafuska

Mám ráda filmy o nacistech, protože je dobré si neustále připomínat, co byli za zvěrstva a co napáchali za zlo, ale toto se mě teda obloukem vyhnulo, naprosto zbytečně dlouhé, mohlo se to zkrátit minimálně o hodinu, dějově trochu více dramatičtěji, a pak by to bylo to pravé, velká škoda ()

Neklan006

máte rádi kanály? já ano, jako 13-letý jsem jim s kámošema propadl a celá podzemní Letná byla naše.... 3/4 filmu se odehrávají v kanalizaci, ale vše je mistrně nasvíceno, takže nejste ztraceni... velmi silný příběh, dokonalí herci, kamera, režie. klobouk dolu, Poláci! ()

transbeskyd

Ježíš byl přece taky Žid..Hodně temné a hodně autentické. Bylo to až tak akční, vypjaté a drásající, že mi přišlo filmové ztvárnění smrdutého toku času v kanále tak nějak zkreslené, což mi lehce pokazilo jinak skvělý dojem z tohohle filmu. Ve svém žánru určitě to nejlepší co o holocaustu vzniklo. ()

dzberry

Všemožné neuvěřitelné příběhy všemožných režisérů o všemožných osudech Židů za druhé světové mají vždy velkou sílu. Alespoň pro mne. Zde potuplované Agnieszkou Holland. Jen si obvykle neumím poradit s podivně motivovanými „přerody“ postav, stalo se mi to i tady - ze ziskuchtivého a vychcánkového charakteru kanálového typu se vyklube dobrák od kosti, co sám si odtrhuje od huby, riskuje život svůj i rodiny, nepřímo zaviní smrt desítek nežidovských spoluobčanů, jen aby (za)chránil hrstku nevděčníků... Hm... Tohle fakt napsal život? Anebo je to fabulace Roberta Marshalla? Či scénáristy Shamoona? Anebo přání režisérky? O fekálním sexíčku po x-týdnech strávených v městském podpalubí si nechci nechat zdát... Jen domyslet! ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky