Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. (Film Europe)

Vinteuil

Filmy můžeme zbožňovat i proto, že nám něco ukážou tak, jako bychom to viděli poprvé. Takže zbožňujeme to uvedení v úžas. Saulův syn je hrozně krásně natočený, jeden z filmů, u kterého bych storyboardem vydržela listovat hodiny. Těšila jsem se na něho poctivě půl roku, ale pak jsme se minuli. Jediné, k čemu mě opravdu přiměl, je přemýšlet, proč se mě nedotkl. Čtyři hvězdy za to, že vím, že je to dobrej film. Absence páté za to, že to necítím. ()

twardykame

Originalna je tu akurat ta kamera.z ktorej ma boleli oci.Nelogickost a neschopnost hlavnej postavy postavy ma vytaca.Navyse cele to take motkanie kade tade po tabore a mimo neho je nerealne.To uz lepsie je aj Grey Zone ()

jimilala

Velké očekávání a velké zklamání, bohužel....určitě hezky ártovej snímek, ale moc postav, ve kterých se nedalo vůbec vyznat (čemuž nepomohla ani ta hatlamatilka, kterou mluví) a dějově hrozně nezábavný....chápu, že o to tam neúplně šlo, ale nejdu do kina, abych si honil nad tím jak je to úžasně natočený, ale vlastně při tom honění usnul... ()

A_Shearer

Vlastně hrozně jednoduchý a logický nápad, který opravdu skvěle funguje. Zmapování pekla. Snad bych k tomu ani nepotřeboval ten ústřední motiv pohřbívání (patrně zcela vyfabulovaného) syna. Ale i to je povedené. Zdánlivě nesmyslná snaha, která snad jediná drží Saula při životě, není vlastně o nic nesmyslnější, než snaha z pekla utéct. "Spálili další Sonderkommando!" To je pro mě asi nejsilnější scéna, když tahači mrtvol, kteří vědí, že umřou, zjistí, že na ně skutečně přišla řada. ()

forLeni

Myslím že zdejší hodnocení je značně nadhodnocené. Rozmazaná kamera v pozadí mi hodně vadila, jelikož až na pár momentů nebylo prakricky vidět nic jiného nez ksicht hlavního "hrdiny". On to totiž zrovna hrdina moc nebyl, jelikož zápletka filmu byla dost prostoduchá a troufám si říci blbá. Celý film hledal rabína aby mohl pohřbít někoho kdo ani nebyl jeho syn, celou dobu mu všechno hladce procházelo a ostatním hatil útěk jak mohl. A nakonec ho stejně zastřelily. Do toho pořád jen německé výkřiky a zmatené běhání. Takže za mě velké zklamání. ()

mad.dog

Film, který rozebíraným tématem má zajištěnou svoji sílu a emocionální tah na branku. Ale celý mi přišel sterilní, bez emocí, stejně jako Saul otupělý a celkově bez jakékoliv gradace děje. Možná to byl účel, ale rozhodně mě to nestrhlo natolik, aby jsem si udělal vztah k Saulovi a tak jsem ten strávený čas prostě odseděl. ()

Dr.Kongo

Nad filmem si kladu otázku, zda je možné dané téma vůbec reflektovat z pohledu zjevně duševně vyšinutého hrdiny, o kterém se nic nedovíme a který se chová iracionálně (svým jednáním sabotuje přípravu útěku vězňů z tábora) - alespoň na mě postava Saula tak působila. Režisérův záměr to spíš nebyl. Film tak říká "banální" pravdu, kterou známe daleko lépe a komplexněji ze vzpomínek přeživších (např. Primo Levi: Potopení a zachránění) nebo z filmových dokumentů, totiž že život ve vyhlazovacím táboře byl peklo na zemi. Je to režisérská exhibice, jakkoli uhrančivá (film mi "utekl" docela rychle) a stoprocentně na něj sedí slova Tomáše Weinreba (spolurežiséra filmu "Já, Olga Hepnarová"), že chtěli dát publiku "pořádně tvrdej art". Film je dle mého názoru dost nepochopitelně přeceněn stejně jako jiný maďarský "artový" film z nedávné doby - Bílý Bůh. V tomto ohledu si daleko více cením filmů z doby, kdy termín "artový film" neexistoval (60. léta), ale skutečných artových filmů vznikalo daleko více než dnes. Vím, že lze těžko srovnávat filmy s odlišným tvůrčím záměrem a dobou vzniku, ale dané téma je daleko lépe vyjádřené např. v Pasažérce A. Munka (byť jde o torzo) nebo v pozdějším Polaňského Pianistovi, dál je možné zmínit Brynychův Transport z ráje nebo vynikající Chladné dny Andráse Kovácse. Možná je to tím, že tito režiséři takovými filmy reflektují dobu svého dětství nebo mládí (nejstarší Munk je ročník 1921, nejmladší Polaňski ročník 1933), kdežto současní (mladí) "artoví" režiséři uvažují jinak, dle mého názoru nemají k tématu žádný "osobní" vztah a výběr obecně žádaného tématu je pro ně jeden z hlavních předpokladů, jak uspět. ()

DarjaKozloff

Kde se v tomto sekulariuzovaném Židovi (neumí ani základní modlitby) vzala tak silná potřeba pohřbít nevlastního syna? Staré přikázání? Je to vlastně velká groteska, díky té snaze je ohrožována, celá skupina jeho blízkých ze sonderkomanda. Paradoxně však se díky jeho absurdní snaze najdou třeba ony plány komor, nebo onen foťák se snímky pálení obětí. Je to velmi zajímavě vyprávěno, velmi biblicky, podobný absurdní nádech má třeba kniha Tobiáš. Tobiáš navzdory zákazům vládců pokořeného a vyhnaného Israele v exilu pohřbívat popravené a ubité souvěrce, toto vždy učiní, ač svou rodinu přivede do neštěstí. Hlavní hrdina byl z Užhorodu, tedy vlastně náš krajan.Velmi podivuhodně se pak s onou absurdní umanutostí spojuje i to, co bychom mohli nazvat maďarskostí v jejím absurdním hrdinství. Inu rád bych tomu všemu rozuměl více. ()

Iveta47

Na tento film som sa fakt tešila recenzie sú viac než dobré...ale ja mám problém...asi som tento film nepochopila,lebo ma vôbec nezaujal a priznám sa že pri konci som už zaspávala.Nechcem nikoho znechucovať každý si musí urobiť úsudok sám,ale pre mňa len na jedno pozretie nemám sa k filmu prečo vrátiť.Celý film je postavený na hľadaní rabína medzi väzňami ktorý by pochoval Saulovho nevlastného syna.Saulovi kamera zaberala nosné dierky a v pozadí bol dej rozmazaný....viem,že to bol zámer,ale mňa to neoslovilo. ()

Gagin

Proč má ten film takové hodnocení? 90 minut sledujete záda nějakýho vězně, bez emocí, bez možnosti vidět pořádně okolí, aniž by bylo rozmazané. Přišel jsem si jak kdybych měl minimálně 5 dioptrií. Zklamání a obrovské. ()

cumimnabednu

Je těžké hodnotit tento film, neboť ať je natočen jakkoliv a ať je děj jakýkoliv, tak prostředí, ve kterém se film odehrává si samo žádá dost hvězdiček. Ale popořádku. Když film začal, myslel jsem, že se stala někde chyba, že není možné, aby byl takto film natáčen a byl neustále tak rozmazaný. Rovněž styl snímání, alá počítačové hry mi vůbec nevyhovoval a toužil jsem vidět občas záběr, kde se snímáno víc, než hlavní postava stojící nejvíc metr od kamery a rozmazané pozadí. Prostě na toto si buď zvyknete, nebo film vypnete. Měl jsem sto chutí to udělat, ale prostředí a téma je pro mě natolik zajímavé, že jsem neučinil. A dobře jsem udělal, na kameru jsem si zvykl, i když jsem s ní nebyl spokojen. Ale díky ní si film vytvořil jakousi osobitou atmosféru, která totu většinou klaustrofobnímu a temnému prostředí dodala až hororový nádech. Kromě kamery také nemohu moc hodnotit děj filmu, který mi po celou dobu unikal. Netušil jsem a netuším do teď, jaký měl hlavní hrdina - maďarský žid v Sonderkomandu v Osvětimi vztah k zemřelému chlapci. A i když je to skoro nakonci trochu vysvětleno, nějak se mi to nezdálo uvěřitelné, že by poznal v plynové komoře svého nevlastního syna a že by reagoval, jak reagoval. Rovněž nevěřím, že by se dalo bez zastřelení tak volně procházet z jednoho pracovního komanda do druhého. Ale to všechno je jedno. Tento film se jakousi Odyseou po vyhlazovacím lágru, a toto téma a sledování jediného cíle - jak pohřbít v Osvětimi důstojně a přitom tajně mrtvého kluka - je jakousi snovou ale emociálně neuvěřitelně silnou divákovou cestou do tohoto lágru, zvěrstev, které se v něm odehrávali a o tom, jak člověk v člověku dokáže téměř zadusit "lidství". Konec filmu pak v člověku zanechal pocit marnosti a deprese a prostě se do Vás zahlodá, i když má své chyby. Děkuji za tento počin, neboť je nutné si stále připomínat, čeho strašného jsme my lidé schopni. ()

potok.009

FPS výlet po sprchách, pitevnách, pecích či ubikacích osvětimského koncentračního tábora, kde se hlavní hrdina (Saul) upne pro ateistu k bizarnímu cíli. ()

Tereza11

Opravdu jsem konsternována z té kamery, všichni to opěvují do nebes, ale celý film koukat na zátylek Saula, až na konec, mi opravdu přišlo zvláštní, sonderkommandovské peklo, které mi přišlo, že vlastně ani tolik nevyniklo,...díky snímání, a že by mě to nějak vtáhlo do děje mi teda nepřišlo... v rohu obrazovky chybělo už jen score a hvězdičky a připadala bych si jak ve hře... Film žádný extra děj nemá, na což nejsem u filmů s holocaustovou tématikou zvyklá (Schinderův seznam, Pianista, Pád třetí říše, Chlapec v průhovaném pyžamu) to mělo mnohem vetší grády na mé emoce, než Saul co se celý film shání po rabínovi aby mu pohřbil nevlastního syna... Je to bizardní, člověk který si prodlužuje život tím že pohřbívá lidi do jám, uklízí plynové komorovy od mrtvol a krve...tak se celý film shání po rabínovi...musím tedy uznat že toto je vskutku originální... Zkrátka krk Saula a klepající se kamera mě nezaujala... Jediné za co tomuhle filmu dávám 3hvězdy vůbec, je konec,ten mě fakt mile překvapil... ()

lineker

Po první čtvrt hodině se mne nedostávalo dechu. Pásová výroba na smrt předvedená v děsivě syrové přirozenosti. Živá těla, plynové komory, všude válející se mrtvoly, na plný výkon jedoucí pece a nakonec popel a řeka. Do toho netečné tváře Sonderkommanda, které mají za úkol všechnu tu řezničinu beze zbytku uklidit a připravit zařízení na další transport. Ranní, odpolední směna, naoko chaos, ale v reálu dokonale fungující továrna na smrt s cílem stihnout toho co nejvíce. V tom všem slabý závan lidství a touha uskutečnit v této děsivé realitě něco co se zdá na první pohled zcela nemožné. Silné především ve své jednoduchosti a přímočarosti. ()

stuj

Mno. Čekal jsem víc. Od scénáře. Zpracování bylo povedené a originální (záběr kamery neustále na obličej hlavního hrdiny), ale příběh jako takový už tolik netáhl. Film jsem nakonec dokoukal zrychleně, což o něčem svědčí. Podruhé vidět netřeba. ()

andy60

Film je natočen jinak, než většina snímků o holocaustu. Téměř celý film kamera snímá Saulův zátylek, což ja určitě ojedinělé, ale na druhou stranu úmorné. Film nedává nahlédnout do jeho nitra, natož aby se snažil vykreslit nějaké postavy spoluvězňů. Chvílemi jsem měl dojem, že tam všichni pobíhají sem a tam, aniž bych chápal příčinu. Co na filmu oceňuji nejvíc je surealistický pohled na ty hrůzy a zvěrstva, při kterých mně běhal mráz po zádech. ()

Indypindy

Tak takéto spracovanie témy koncentračného tábora som doposial nevidel. Myslím si, že hlavný hrdina sa jednoducho zbláznil, aj keď sa mu vôbec nedivím. Podobalo sa to skôr na dokumentárny film s bravúrnym zachytením atmosféry koncentráku členom sonderkomanda. ()

sobol1

trochem zklamání ale já si myslím ze by saula aj kněza zastřelily kdyby se tak promenádovál po táboře jak na výstavě ()

Honzyg

Bezmála dvě hodiny člověk čučí zblízka na Gézu a ačkoli jsem se předem obával, že přesně tohle bude důvod, proč mě Saulův syn nebude bavit, nakonec možná právě proto mě bavil. Neotřelá kameramanská práce přidává silně na autenticitě a tak přes těžko uchopitelnou zápletku, neb v židovské víře se vyzná málokdo, výsledkem je solidní dílo z prostředí továrny na smrt. Bez vyžívání se v nechutnostech podává snímek drsnou zprávu o údělu židů, kteří byli nuceni spolupracovat na vyhlazení svých souvěrců. Bez ironie, něco jako je tohle, by mělo být na středních školách povinné zhlédnout. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin