neoBlast

Spike Lee je prostě borec. Borec co uchlácholí diváka "obyčejnou" bezžánrovou chodičku po Brooklynu, aby ho v závěrečné půlhodině rozsekal. Film zde nabízí úplně jiné rozměry dosavadního nahlížení na něj, to neustálé povídání o Malcolmovi a Kingovi najednou dostává smysl. Samozřejmě režie plná nápadů a vynikající hudba (pro Spikeovy filmy typické výrazné dechové aranže), herci, kteří padnou do svých partů (Aiello, Turturro, Davis, Nunn) a legenda je stvořena. 85 % ()

danoo

Film o jednom horúcom letnom dni v Brooklyne nám pripomína, že rasové problémy nemožno riešiť, pokiaľ kažný z nás nezlepší svoju interakciu s okolím. Záverečná apokalypsa ostala nepochopená: Spike Lee argumentoval, že tí, ktorí sa pýtajú, či Mookie urobil správnu vec, keď hodil popolnicu do výkladu, si cenia viac majetok belocha než život černocha. Je paradoxné, že za rok 1990 získal oscara Š o f é r . s l e č n y . D a i s y - prinášajúci stereotypný obraz černocha ako podriadeného pracovníka - ktorý je presným opakom tohto filmu. ()

Redi

Jak praví název "Do The Right Thing"... nevím, co je na tom filmu tak skvělého. Jediná síla filmu je znechucení Public Enemy, víc jsem si z toho bohužel neodnesl. Retardovaný M.Lawrence je další největší zhovadilost tohoto filmu. Samožřejmě to má i něco do sebe, ale určitě to nejsou filmy v "podobné" jako Crash, Gran Torino... a jiné klenoty. ()

dANo

Mladý Spike Lee si ma týmto filmom získal a to nie len tým, že v ňom aj zahral zaujímavú rolu, ale hlavne kvalitným scenárom, ktorý krásnym spôsobom vtiahne diváka do filmu najprv tým, že mu predstaví všetky dôležité postavy a potom tým, ako vygradoval film šokujúcim záverom. Pri čítaní záverečných myšlienok od Martina Luthera Kinga Jr. a Malcolma X. som mal zimomriavky a cítil som zároveň hnev, smútok aj smiech. DOKONALÉ! ()

Autogram

Keď si začnú šťavnato rasisticky s nosom nalepeným na kamere nadávať presne v polovici filmu Talian černochom, černoch Talianom, policajt hispáncom a černoch Kórejcom a končí to nadávkou za olympiádu v Soule (?!?), tak som vedel, že sa od filmu už neodlepím. Dovtedy to bol len taký rozjazd s uvedením do problematiky života v Brooklyne. Podobnosť s osadníkmi u nás je čisto náhodná. Pracovali len Taliani a šikmookí. Jediným černochom, ktorý tam pracoval bol roznášač pizze, ale aj on počas práce stíhal ešte obrábať priateľku. Ostatní sa len flákali, sedeli, púšťali hydrant, otravovali okolie alebo počúvali hudbu. Svoje čaro tomu dodal aj český dabing na ČT2, veľmi sa mi páčil, aj keď som si vedomý, že atmosféra originálu by bola mierne iná. --- Podarilo sa mi prepísať spomínané monológy, ako boli v dabingu, pri porovnaní s originálom (video) sú jemnejšie a čeština im dáva určité čaro. Mookie: Ty bago, římskej makaróne, česnekovej žroute pizzi, Vic Damone, Perry Como, Luciano Pavarotti, špagetovej skřehotáku. Pino: Ty zlatozubej vocingrlátkovanej párkovej a sušenkovej vopičáku, ty gorilo a paviáne rychlonožko uskákaná, ty ukvíkanej basketbalovej vypatlanče s pěkně křivejma nohama, seber si tu svou pizzu a vrať se zpátky na strom do Afriky. Stevie: Ty šikmookej, já nemluvit americky, co má všechny zeleniny v New Yorku, užvaněnej reverende Sun Myung Moon s tou svou olympiádou v Soulu a kickboxem, chcípák. Policajt: Ty fazoložroute, je vás patnáct v autě, třicet v bytě, špičatý boty, hnusný kvádra, Menudo mera, portorikánský vykuř mi ho. Jó, ty. Sonny: Je to levný, pro vás žúúžo cena. Mistr Kochu, jak se máme? Tlamolepe uchlastanej, žroute česneku, chamtivá židovská uboža. Moderátor rádia: Hééj, záraz, pauza, time-out. Běžte se zchladit, potřebujete se zchladit a hned. A to hodně studeným. Jo. ()

BuryGol

Z původního komediálního začátku se nakonec vyklubalo celkem solidní drama o rasový nenávisti. Ale s mym názorem na určitý věci a pro mě s celkem málo drastickym koncem je to na čtyři hvězdy. ()

Pecival

Velmi zajímavý film, ikdyž já si z toho vybral asi trochu něco jiného než režisér zamýšlel. Celkově se Spike Lee docela vytáhl - rozhodně mi nepřišlo že by stranil svejm, spíš naopak. ()

Wlck

Potřebuju si k tomuhle filmu udělat pár poznámek a čsfd je má zveřejňovací oběť: Jednotné téma filmu je otázka rasismu. A to ne vůči černochům, ne vůči korejcům, ne vůči italoameričanům, ale rasismu a xenofobie obecně. Prakticky každá jedna postava je jen symbolem určitého postoje právě k rasismu s tím, že některé jsou si dokonce i podobné, jen mají jinou barvu a jinou historii. Jediné nerasistické postavy jsou Spikeova sestra, šéf pizzerie, jeden z jeho synů a postarší dědula. Všechny ostatní postavy jsou rasisti, hrajou si na to, že nejsou. Pecka jsou tři afroameričani koukající se na korejce s obchodem a sáhodlouze nadávající na to, jak je mu nadržováno, že má obchod. Podobně zkratkovité je všechno, ale ono to nevadí a v kombinaci s barevností to většinu času dokonce i baví. Pokud je tu ale někdo vyobrazen černě (myšleno v kontextu padoušství) pak jsou to ti černí (myšleno barvou pleti), kteří ovšem nejsou úplně černí, protože jsou to přecejen afroAMERIČANÉ a stejně jako všichni ostatní Američané, i oni jsou rasisti jak prase. A vzpomněl jsem si na jednu super repliku ze Sedmi psychopatů: "Jsi Ir, alkoholismus je tvé národní dědictví." "A jaké je Americké národní dědictví?" "Tolerance." ()

standsiller

Vybudovanie príbehu a vôbec celý nápad položiť jednu komplexnú a vždy aktuálnu myšlienku do jednej jedinej štvrte. Nechať diváka v tom, že to bude len " srandička " kde si vypočujeme pár vtipov a sem - tam niekto cez ulicu na seba mávne rukou a bude mať uštipačnú poznámku . Krájať napätie v tak opatrných dávkach a nakoniec ho pustiť von až to divákov vyfacká a zaduní im to hlavou. Pustiť nával perfektnej černošskej hudby a prinútiť si hmkať melódie po pozeraní filmu. Tak to chce sakramentského majstra a Spike Lee presvedčil. ()

ZkuKol

Úžasně živé, plné energie, doprovázené skvělou hudbou, spousty dnes již známých hereckých tváří a jejich strhujících hereckých výkonů. Bohužel konec se trochu vymkl kontrole. Ne, že by neměl svou logiku, ale motivace postav jsou trochu přehnané, občas až nablblé! ()

lskala

Nejlepší film Spikea Lee. Taliáni v černošské čtvrti? To nemůže dobře dopadnout. Public enemy to skvěle hudebně doplňují. Doporučuji každému, kdo se nazývá filmovým fandou! 95% - 5***** ()

OughJay

Popravdě jsem si Do the Right Thing vyhlídnul jen kvůli Johnu Turturrovi. Ten mě nezklamal, ovšem mnohem víc mě překvapili ostatní a hlavně vytříbenost, s jakou Spike Lee zreflektoval Brooklyn. Jednotlivý charaktery byly možná až moc překontrastovaný, ale zato jich byla na plátně opravdu široká a pestrobarevná paleta. Dobrosrdečnej starosta, flákač Mookie, důvěřivej Sal, jeho syn a pravej opak Pino, tichej Radio Raheem (teda jak se to vezme) a tak bych moh pokračovat donekonečna... A vidět mladýho Lawrence nebo Samuela L. Jacksona se taky nepoštěstí každej den. :) Konec potom silně připomíná českej snímek Habbermanův mlýn a vyhnání sudetskejch Němců. Ghetto je hold ghetto a tam si člověk asi nikdy nemůže bejt ničim jistej. Mookie: "Pino, fuck you, fuck your fuckin' pizza, and fuck Frank Sinatra." Pino: "Yeah? Well fuck you, too, and fuck Michael Jackson." ()

Arkanoid

Spoilery. Žeby šlo o ďaľší film o živote, ktorý pohladí po duši? Pútavá dráma o životných pravdách z prostredia multikultúrnej spoločnosti to bola až do záveru, ktorý bol možno pravdivý, ale vyznenie filmu "Konaj správne!" zmenil len na "Konaj! ". Spike Lee vo svojich filmoch vždy fandí svojim, bez ohľadu na ich postoj. Spravodlivosť dal do rúk tupým, ľahko ovplyvniteľným povalačom. Názor Sala na svoju stenu je celkom oprávnený, ako majiteľ si môže dať do svojho podniku čo chce. Záleží od ľudí, čo chcú vidieť. Dnes Američania mažú akékoľvek odlišnosti medzi ľuďmi, či už v rase alebo pohlaví a človek tak prichádza o svoju jedinečnosť. Ak chcel režisér zobraziť chaos z rasového napätia, podarilo sa. ()

Cracker

Tak tento film ma dostal asi najviac zo Spikovej tvorby, má to jednoducho všetko. Vtipy, dramatičnosť, hra s pocitmi, ku koncu akcia, láska a dokonca aj rasovú problematiku... Všetko to tvorí jedinečný príbeh, ktorý určite musíte pred smrťou vidieť!:) Pre mňa osobne sa tento film zaradil medzi tie najlepšie aké som kedy videl. ()

Ondra16

Musím uznat, že to chce odvahu. Hrát idiota a ještě se u toho režírovat. Jako ukázka toho kam vede lidská omezenost to je ale bezchybné. ()

bruceman7

Jako kdyby se Vesnička středisková (zde komunita Brooklynu, každej zná každýho, propletené vztahy, vtipnost) střetla s Volným pádem (vedro, stoupající adrenalin a nervozita, destruktivní finále)...velice zajímavé a zamyšleníhodné. 8/10 ()

Pavlík

12. 02. 2013 (46.); příběh probíhal v příjemném tempu, konec byl katastrofální, rasová nesnášenlivost tu byla, je a bude ()