V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

Dataminer

Nečekané překvatení při sledování noční televize. Chtěl jsem TV zrovna vypnout a jít spát a narazil na tento film. Zrovna probíhal vesmírný souboj a stroskotání ústřední dvojice. Film se mi tak líbil, že jsem musel vidět začátek. Později jsem si jej sehnal a kouknul na něj znovu, tentokrát už poctivě na celý. Dokonce jsem si musel vyhledat, kdo že se to skrýva pod maskou Draka. Kdo má rád sci-fi a to i ty starší, bude určitě spokojen. ()

Timy68

Co si budeme povídat. Enemy Mine je dneska už kultovní, ale přeci jen nadčasový, snímek, který by v dnešní době nadchnul kde koho. Tenhle film beru jako předskokana dnešních sci-fi filmů, hlavně taky díky tomu, jakou má na svůj věk výbornou grafiku. ()

malyLibor

Celkem slušně zfilmovaná skvělá literární předloha. Je jasné, že film jen těžko může dosáhnout kvality originálu, a proto člověka mrzí některé absolutní nesmysly, které do filmu autoři přidali... ale tak už to holt chodí. ()

sha.piro

Tenhle film jsem viděl jako malý a úplně mě nadchnul. Jen je zvláštní, že ač jsem ho viděl pouze jednou, zůstal mi v paměti až do dneška a to i přes všechno, co mě jako dítě bavilo. Tedy Vinnetouovky, KingKongovky a spousta dalšího. Jako dítěti mi ale neutkvěl v hlavě název filmu a tak mi chvíli trvalo film dopátrat, ale podařilo se. Je fakt, že dějová linka není příliš složitá a zamotaná, je velmi jednoduchá. Přesto ještě dnes, v době, kdy jsou triky na zcela jiné úrovni, si drží slušné skóre i zde, což mě mile překvapilo : ) ()

katakomb

Skvělý film s dobrou zápletkou a dobrými hereckými výkony, bezvadný scifi, který má navíc krásně dojemnej mravně-společenskej přesah. Je to ke konci sice možná moc slaďárna, ale určitě stojí za to se na to podívat. ()

Bragi66

Čas je k SF filmům asi nespravedlivější než k jiným žánrům. Přesto jsou ale SF, které jsou z osmdesátek a nestárnou - třeba  Blade Runner (1982). Tehdy jsem film Můj nepřítel neviděl a asi by se mi nelílil ani tehdy.  Prvoplánová protirasistická agitace z toho leze všemi otvory. Přitom Wolfgang Petersen natočil skvělé kusy.  Například vřele doporučuji jeho předholywodský film Ponorka (1981). ()

xmartas

Výbrné komorní sci-fi s koncem, který málem celý film pokazí. Zajímavý námět. Jen mě překvapuje, že ho v mém okolí nikdo nezná. Podle mě je to klasika žánru sci-fi, i když - kdyby byl natočen dnes, tak se asi nikomu nelíbí, není totiž plný počítačových efektů a hektolitrů krve. 4*, i kvůli nostalgii, která z něj na mě dýchá ... ()

Lubek

Zo začiatku mi to prišlo ako dosť pekná blbosť, skôr rozprávka, ale ako film a dej plynul ďalej, začalo to byť veľmi zaujímavé. Po narodení malého dráčika som už len nechápavo pozeral že z akej "somarinky" Petersen spravil skutočne milú záležitosť. Nieje to žiadna diera do sveta, ale rozhodne pobaví. ()

Wlashack

Toto je možná první sci-fi film, který jsem kdy viděl, chytali jsme ho tehdá ještě z Rakouska. Pak už jsem ho viděl na VHS a teď, díky místní perfektní poradně o téměř 18 letech znovu. Trikově velmi slabé, ale námět originální a neotřelý, zejména zpracoání života na planetě je perfektní. Na scénu kdy Drak zachrání Quada před obludou v písku mi utkvěla v hlavě od prvního shlédnutí do dnes. Celý dojem však kazí příliš kýčovitý a happyendový konec, za to jedna hvězda dolů. Jinak ale poctivá old-school sci-fi klasika, jakou dnes už nikdo nenatočí. Srovnání snad snese jen s Vnitřním vesmírem se stejným hercem v hlavní roli (D.Quad). ()

Jrk

Cetl jsem i predlohu. I kdyz film neoplyva triky, i tak ma diky predloze velmi silny pribeh a stoji za to jej shlednout. ()

the.Garion

Film je provoněn heslem: v nouzi poznáš přítele, co na tom, že je to odvěký rival, nepřítel, kterého je potřeba bez milosti odstranit... Souboj stereotypů a předsudků je bohužel v závěru nahrazen hollywoodskou šou, která celkový dojem hodně kazí. ()

JerryPilsen

To mělo na víc.Smíchanina všeho možného s blbým koncem.První půlka obstojná,druhá nabitá klišé a trapnou akcí.Triky poplatné době masky skvělé,ale příběh mohli víc dotáhnout. ()

Rayers

Nějak jsem pořád nemohl přijít na chuť vzhledu Draků... :) Ale takhle vzniká nenucený mír, když válka je zbytečná a je vedena těmi nahoře. ()

m62

Literárna predloha sa mi páčila viac, ale vcelku dobré spracovanie, samozrejme až na ten záver. Inak príbeh mi veľmi pripomínal jeden film, na ktorý si matne pamätám z detstva. Bol to čiernobiely americký vojnový film, v ktorom sa na tichomorskom ostrove ocitol americký a japonský vojak a tiež počiatočná nedôvera a nepochopenie postupne prerástli v rešpekt a priateľstvo. Tento film niekto z Vás nevidel? ()

Chroe

Sci-fi není nikdy dost a na ten rozpočet a rok výroby je to velmi, velmi dobré. Později okopírováno v jednom díle Star trek : Next generation a myslím že pak ještě jednou v jedné z novějších sérií. ()

Dalajlada

Velice poutavě zpracované téma o tom, že jsme všichni stejní a nejsou mezi námi rozdíly. Na svou dobu to má velice slušné efekty. Ikdyž občas hapruje logika a triky osmdesátých let nejsou bůhví co, stále je to nadmíru zajímavé a koukatelné. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen