Vetřelci (1986)

Koment ke S. E.: Některé scény vyloženě přebývají, ale jako celek Vetřelci perfektně fungují. Úprková scéna má náboj a vůbec celé půlhodinové finále patří k vytesat do žánrového pomníku. Plus vidět vyloženě "nasranou" Riplayovou stojí vážně za to. Obrat o 180 stupňů od minimalistického hororu k v podstatě militaristické sci-fi nevypadal jako dobrý nápad, ale v režii Jamese Camerona bych věřil i filmu o sbírání borůvek. Všechny čtyři palce nahoru a ohromný krok vpřed v rámci žánru. A absolutní finále je jako vlhký sen fanoušků mechanime žánru. P. S.: Jako bonus je tu fakt, že Aliens jsou jedno z mála pokračování, které (sice o fousek, ale) překonávají první díl.

Star Trek (2009)

Nejsem nadšen. Je pravda, že pořádná space opera tu už dlouho chyběla, ale takhle to z mého pohledu nepůjde. Začátek sice vypadá náramně našláple, ale pak se děj utopí ve spoustě klišé a patosu. Celé je to navíc snímáno velice neosobně a chaoticky, plovoucí kamera tomu zrovna neprospívá. Dále jsou některé postavy víceméně svými vlastnímy karikaturami (viz. Scotty). Spock oproti tolikrát proklamované logice jedná nelogicky a zbrkle. Záporák Nero Erica Bany nemá díky scénáři moc co hrát, tak to aspoň dohání výrazným chraplákem. ILM odvádějí svůj vysoký standard. Chtěl jsem se přiklonit ke čtyřem hvězdám, ale Hodnocení jsem nakonec srazil kvůli naprosto nezvládnutému a nevýraznému konci. Čechov rulez!

Koření života (2007)

Lehká komedie s nádechem rodinného dramatu. Překvapením je pro mě především malá Abigail Breslin, které se navzdory své roli daří nepůsobit otravně, jak se to tak ve filmech tohoto typu stává. Líbilo se mi až nečekaně moc.

Prci, prci, prcičky: Spolek Beta (2007)

Až na několik over-the-top scén (například zvracecí scéna s bečkou) je to příjemně nekonformní komedie se sympaticky otevřeným přístupem k sexu.

Kopačky (2008)

Svižně natočená komedie s dobře vybraným a neméně dobře zahranými postavami, což je vzhledem k na žánr neobvyklé délce docela výkon. Rolička Branscombe Richmonda aka Bobbyho Sixkillera nemá chybu.

Rozchod! (2006) odpad!

Byl by to komediální průšvih, kdyby to byla komedie, což není. Proklatě nesympatická hlavní mužská postava, otravné vedlejší postavy, vlastně je mi za těžko najít na Rozchodu něco pozitivního. Režie to taky nespasí a scénář snad psal retardovaný student zvláštní školy. Neživé, uměle vytvořené postavy jednají iracionálně a hloupě, vůbec celá zápletka je tak hloupě vykonstruovaná a korunu tomu dodává odfláknutý závěr. A jako bonus se mi stalo vůbec poprvé, že jsem nenáviděl hlavního hrdinu a litoval Vince Vaughna, že musí hrát takovýho vola. Divím se, že to nerežírovala nějaká zahořklá feministka, protože tohle udělat s hrdinou je docela odvaha. Nebo blbost. Nemilosrdný odpad a dovětek, že tenhle film už nikdy nechci vidět!

Blood+ (2005) (seriál)

Anime Blood+ vypráví o šestnáctileté dívce Saje. Čirou náhodou se dostane do soukolí boje mezi lidmi a Chiropterany, netvory na potkání likvidující lidi. V nečekané chvíli se jí zjeví Hadži, její pomocník a vyjeví jí pravdu o ní samotné. Píšu pomocník, ale jak se později ukáže, je všechno trochu jinak. Blood+ je seriál, jehož tvůrci se nebojí zabíjet i hlavní kladné postavy. Popravdě řečeno, do konce třetí řady nikdo jiný než kladné postavy neumírá. Blood+ je seriál natahovaný, vyjde to najevo především ve druhé půli druhé a téměř celé třetí série. některé postavy se chovají nelogicky, jen proto, aby vznikly další díly. Animace je celkem slušná jediné, co ruší je nízký počet framů, především při soubojích. Ruší to orientaci v prostoru, ktará je při akci hodně důležitá. Jinak má Blood+ celkem solidní atmosféru a několik slzopudných momentů. Finále třetí a čtvrté série, například. Prokreslení charakterů postav je výborné, přes rozporuplnost jsem si oblíbil například Shifu. Během sérií se také mění lokace děje. Je dobré, že děj pokračuje kontinuálně, není epizodický. Ovšem co musím vyzdvihnout, je hudební stránka. Ponuré smyčcové tóny sedí k Blood+ jako p***l na hrnec. Snad kromě titulkových sekvencí na začátku a na konci. Výběr titulních songů je zvěrstvo. Řečeno v kostce je Blood+ akční anime s vynikající atmosférou, postavami a v anime bezkonkurenční hudební stránkou. Jde jen o to překousnout několik úvodních částí a některé zbytečné linie. A také přeslazený závěr. Za plných pět to není, ale zaokrouhluji díky smyčcům zaokrouhluji nahoru.

Nebeští jezdci (2008)

Přiznám se, že jsem od tvůrce geniálního Ghost in the shell čekal o hodně víc. Příběh zdánlivě pomalu plyne jak je Oshiiho dobrým zvykem. Nebýt jiných typů letadel, několika sci-fi detailů a pozadí, mohly by se Sky crawlers odehrávat během kterékoli letecké bitvy v historii. Je to v podstatě Tmavomodrý svět z japonského pohledu. Ukazuje život letců jak z civilní, tak z válečné stránky. Odkrývá jejich morální dilemata ale nesoudí. Pomalé tempo snímku je jeho devizou i chybou. Děj je strukturován do několika epizod, provázaných ústředním tématem. To se v nich ztrácí. Technicky jsou Sky crawlers hybridem mezi klasickou 2D animací střídanou CGI v leteckých sekvencích. Ze začátku to působí rušivě, ale dalo by se na to zvyknout, kdyby ovšem v obrazu neběhaly tak neskutečně nechci říct odfláklé postavy. Jejich obličeje jsou tak nevýrazné, že nebýt ostatních součástí, byl by to obrovský krok zpět. Akčních scén moc není, ale když už na ni dojde, je skutečně dechberoucí. Zde přichází druhé srovnání s Tmavomodrým světem. Ano, od letadel odlétávají vystřelené nábojnice. Styl snímání akčních scén je MÍRNĚ roztřesená a přeostřující kamera, což umožňuje hloubější vcítění se do děje. Za vrchol snímku považuji celou sekvenci náletu na nepřátelské město. Během ní jsem nedýchal, přesto jsem byl víc než ochoten klesnout v hodnocení na potupné dvě hvězdy. Závěrečná katarze mi v tom naštěstí zabránila. Ta třetí hvězda je tak za odvážně nehollywoodský konec. A potitulkový závěr? Kusanagi moc nazávidím.EDIT: Po znovuzkouknutí zvedám o hvězdu, protože navzdory všem výtkám, je nálet skutečně perfektní. Ze všech anime si tohle nejvíc zaslouží hollywoodské ztvárnění. Pokud nesáhnou na letecké scény a perfektní dystopický konec, tak to bude bomba. EDIT: Jedno velké LOL českému názvu.

Princezna Mononoke (1997)

Trochu drsnější pohádka s dokonalou výtvarnou snahou. Jedinou chybou je možná trochu přestřelená stopáž.