Muž ve stínu (2010)

Roman Polanski umí! Ewan McGregor jakbysmet a zbylý ansámbl mu perfektně sekunduje. Na rozuzlení jsem se neuvěřitelně těšil a nelitoval ani minuty strávené v kině.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Ve správný čas na správném místě. 116 minut příjemné zábavy a podívané. Zejména ústřední dvojice Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton měla šťávu.

Číslo 9 (2009)

Film ve správný čas na správném místě. Spokojenost.

Jak vycvičit draka (2010)

Odpočinková podívaná, s příjemným humorem, poutavým pojetím a pěknou hudbou potěší nejedno oko i ucho. Povedený animák, který trpí velmi špatnými upoutávkami.

Sherlock Holmes (2009)

Bez atmosféry, naprosto. To Kleopatra: Sherlock Holmes byl vždy gentleman, ne suchar. Nové pojetí je spíš trapnou parodií.

Avatar (2009)

Působivě podmanivé, ale na závěr trochu moc dlouhé! PS: Při četbě některých komentářů kroutím nevěřícně hlavou. Myslel jsem, že hodnotíme film jako celek, ne že se necháme uchvátit jednou jeho složkou a zbylé nepříliš povedené dáme do pozadí. Škoda.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Asi se postavím na druhou stranu barikády, ale Princ dvojí krve kulhá dle mého názoru na obě nohy a má k tomu ještě zlomenou ruku. A na vině je hned několik složek filmu - především scénář, režie, kamera, zvuk/dabing... Nemůžu se ubránit dojmu, že se vlastně děj ani nerozběhl. Nemůžu se ubránit dojmu, že vtípky ve scénáři mnohdy zbytečně zazdily důležité scény. Ano, rád se zasměju, ale ne trapnostem. Ginny zavazující tkaničku Harrymu? Proboha, kde to jsme?! Fénixův řád pod taktovkou Davida Yatese sice nebyl úplně nejlepší film, ale své kouzlo má. Princ dvojí krve se v jeho podání stal v některých ohledech fraškou, v některých scénách si doslova sedá na zadek, z kterého se jen velmi těžko zvedá. Hudba? Nicholas Hooper asi Princi dvojí krve věnoval tolik času, jako já věnoval maturitě. Minimum! Recyklaci do jisté míry chápu, ale to neinovativní zpracování už moc ne. Jediné příjemné překvapení pro mě byla drobná obměna hlavního motivu (harmonická). A pak podklad pro Brumbálovu smrt, to je sice jednoduchá, ale působivá hudba. Johne Williamsi, vrať se! Obraz - to je největší nešvar filmu. Koho napadlo použít stylizaci barev do toho nic neříkajícího "zamlžení"? To je taková slabá berlička, která nás má dostat do jakéhosi tajemna? Ehm, ehm (jak bych podotkla profesorka Umbridgeová). Střih - škoda, škoda. Efekty - Harry Potter na nich dost trpí. ILM už odvedlo lepší práci a někdy je pozadí tak otřesně naklíčované, že mi připadá, že nejsem na projekci filmu, ale na jeho natáčení. :-) Takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Možná budu vyznívat jako přílišný kritik, ale Princ dvojí krve se vážně nepovedl! A pokud nás čekají ještě dva filmy podobného ražení, tak to abychom začali připravovat pohřeb celé sérii. Chválím Cuaróna za Vězně z Azkabanu, líbil se mi i civilní přístup Mikea Newella... Jejich filmy měly tvář a atmosféru, u Davida Yatese se to postupem vytrácí. Snad mě u Relikvií smrti příjemně překvapí. Moc bych si to přál.

Star Trek (2009)

Neskutečně vtipné a vizuálně podmanivé! To jsou dvě stránky jedenáctého Star Treku, které bych rád vyzdvihl. Celý film překypuje humornými scénami, které ale nejsou hloupé a ději velmi pomáhají. Postavy, které známe řadu let, jsou i ve svých mladších verzích přesvědčivé. Zejména obdivuji Chrise Pinea coby Kirka a Zacharyho Quinta jako mladého Spocka s jakou úctou se svých rolí zhostili. A třešničkou na dortu je Leonard Nimoy, který ve svých scénách doslova ovládl celé stříbrné plátno. A pokud se měl tímto se Star Trekem definitivně rozloučit, moc mu děkuji. Stálo to za to!