Fahrenheit 9/11 (2004)

Bravurně natočený dokument, který dokáže rozesmát i rozbrečet. Nedovoluji si tvrdit, do jaké míry se zakládá na pravdě, ale i kdyby byl pravdivý jen z 50%, tak je to velké varování a zajímavé pojednání o "zemi neomezených možností", která je zároveň zemí neomezené moci vlády a zemí neomezené blbosti obyvatel (ale to my Evropani už dávno víme:). Díky za to, že žiju v ČR a že ČR nevlastní nic, co by se mohlo USA hodit, neboť by se taky mohlo stát, že by jsme se zanedlouho dozvěděli, že Al-kajda se ukrývá třeba v Pražské kanalizaci. Díky Michaele Moore za tohle vynikající dílko.

Millerova křižovatka (1990)

Naprosto dokonalé dílko se skvělým scénářem, hodně netradiční hubou navíc plné excelentních hereckých výkonů. Bratři Coenovi stoupají v mém žebříčku oblíbenosti stále výš a výš.

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Pěkný, řemeslně dobře zvládnutý dokument. Nic víc, nic míň. Nevidím jediný důvod, proč by se tento snímek měl nacházet v TOP 200.

Okno do dvora (1954)

Mé první setkání s věhlasným režisérem nedopadlo vůbec špatně. Jednoduchá, až triviální zápletka je podána poměrně zajímavě, takže jsem se nenudil i přesto, že se vlastně větší část filmu nic moc neděje (dlouhosáhlé debaty o kladech a záporech manželského soužití, které jsou v první cca hodince hlavní náplní, jsou jedním z hlavních důvodů, proč nedávám plné hodnocení). Nadprůměrný film ovšem z tohoto snímku činí famózní závěr, kdy je napětí vygradováno neuvěřitelným tempem a z poklidného filmečku se stává thriller, který zrychlí tep snad každému divákovi. Třešničkou na dortu je pak vtipný poslední záběr, kdy se režisérovi podařilo vkusně zakončit tohle zajímavé dílko.

Laurel Canyon (2002)

Film postavený na hereckých výkonech s několika chytlavými melodiemi, což je bohužel na kvalitní film málo. Děj je slabý a tak trochu nudný, stejně jako Christiana Bale, jenž svoji nezáživnou postavu zahrál fakt nezáživně a byl asi jediným z hlavních představitelů, který mi neseděl.

Let 535 (1999) (TV film)

Filmeček ve kterém najdete víc nesmyslů než je černochů v Africe a naopak náznak originality neobjevíte ani sledováním za střízliva (což příliš nedoporučuju). Já se musím přiznat, že mi to jako naprostá katastrofa nepřišlo, už jen proto, že jsem si při mnoha scénách vybavil Připoutejte se prosím. S trochou nadhledu (nebo spíše s pořádnou kopou nadhledu) a pár promilemi se minimálně dobře zasmějete.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

20. místo mezi nejlepšími filmy všech dob pro film který podle mě neobstojí ani v žánrové konkurenci. Celý snímek byl pro mě jedno velké zklamání, neboť kromě dobře zahrané sympatické ústřední dvojice nenabízí zhola nic. Příběh je tuctový a slabý i na western, film navíc postrádá jakoukoli atmosféru, tempo je podobné rychlosti slimáka na rozpáleném asfaltu a k tomu si ještě pan režisér dovolil přidat několik neuvěřitelně utahaných vsuvek (projížďka na kole, stěhování do Bolívie,...). To všechno ještě podbarvuje zcela nevhodná a špatně zvolená hudba, která se na divoký západ hodí asi jako Metallica do pohádky. Při vzpomínce na hudební doprovod Sedmi statečných nebo Tenkrát na západě, jsem jen smutně (a znechuceně) kroutil hlavou. Mé hodnocení bude asi vypadat mezi tou záplavou pěti hvězdiček směšně, ale já nemůžu výš než na 2.

Přiznání (2001)

Na to, že se ve filmu objeví pouze 3 herci a celý děj se odehrává v jednom motorestovém pokoji, jsem byl nečekaně konsternován a hltal každé slovo vycházející z úst skvěle napsaných i zahraných postav. Nevšední ale skvělý zážitek

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

Geniální, bránicitrhající parodie, při které u mě jeden záchvat smíchu střídal druhý a to i přesto, že jsem žádný Smithův film neviděl, což dokazuje, že to není zábava pouze pro "smithofily". Nejvíce mě asi dostala dvojice Affleck-Damon, která paroduje sama sebe a scéna z natáčení Dobrého Willa Hunthinga 2 s podtitulem Lovecká sezóna mi způsobila obrovský výbuch smíchu. A to je přitom jen jeden z mnoha geniálních vtípků a pokud jste viděli třeba Prcičky, Vřískot, Star Wars a nebo slyšeli o Dawsonově světě (pochybuju, že se na to někdo díval) a navíc máte rádi lehce ujetý humor, tak se budete královsky bavit.

Muži v černém 2 (2002)

Oproti prvnímu dílu se zkrátila stopáž, což rozhodně není na škodu. Film neobsahuje žádné zdržující elementy jako milostné scény, dlouhosáhlé dialogy, ani psychologické rozbory postav atd. atd. Jedná se o koncentrovanou ufounskou zábavu plnou skvělých efektů a parádních gagů. Pro mě důstojný mladší bráška parádního prvního dílu.