Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Bylo fajn po dlouhé době zase nahlédnout do země Pána prstenů, ať už to udělal Jackson skrze peněz nebo protože to prostě chtěl. Jako fanda jsem za Hobita více než rád, ikdyž jsem měl menší obavy. Větší polovinu na zfilmovaném Tolikenovi mi dělá hlavně skvělá hudba (The Misty Mountains Cold) a krajina, přelety, které stále neomrzí. Vůči LOTR to je o něco slabší, nepřineslo to prakticky nic až tak zásadního (nic moc taky nepokazilo). Je to taková trpasličí pohádka s jedním odvážným Hobitem (Martin Freeman ho hraje dokonale). Časově by tady utekly klidně i tři hodiny. Neočekávaná cesta pomalu rozvinula příběh a nalákala na další dva díly. Prozatím jsem to hodnocení mírně nadsadil a počkám si, jak to bude působit jako celek.

Mrtví a neklidní (2013)

Buď mrtvá... Moc to přeháníš.. Strašně rozporuplný dojmy během sledování. To je tak uhozené až mě překvapuje jak to zafungovalo a po jednodenním rozložení myšlenek musím zvednout ještě o jednu hvězdu. Je to romantika na způsob R-(omea) a Julie (dokonce je tady i M-ercutio) ale není to Shakespeare ani Twilight. Je tam plno zoombies a přestřelek se stříkající krví ale není to žádný Úsvit mrtvých ani Walking Dead. Zároveň to popírá základní fakta o mrtvolách. Skvělé narážky. Napudrujem si "R" za zvuku Pretty Woman od Orbinsona nebo si při poslechu Bruce Springsteena zavzpomínáme na staré fotky. Mimochodem povedený soundtrack.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Za žádných okolností nejez ty zasraný sladkosti. Tommy Wirkola na koksu s cukrovkářem Jeníčkem. Různorodé technické vychytávky, efekty, cool image, kde už chyběly jen světelné meče a Marilyn Manson. Oproti Van Helsingovy se to nebere vážně a především baví.

Vikingové (2013) (seriál)

History Channel to pojal po svém, více dokumentárně než příběhově. Za první sérii urazili Vikingové poměrně dlouhé časové období a došlo k několika změnám. Od všeho něco ale na nic nebyl kladen větší důraz. Trochu mi zde chybí zápletka, děj, záporák,... Zatímco se změnilo vedení, rozehráli se nějaké cesty na západ, příp. východ, někdo poumíral, tak mi to stále připomíná, jako bych sledoval úryvek osudu Ragnara Lothbroka a tehdejších Vikingů, což zase taky není úplně na škodu. Jako plus je pravděpodobná autenticita prostředí, obleků apod. Prozatím zaokrouhlím nahoru a počkám na další sérii. /// 2. série tu první o stupeň převyšuje. Více zvratů, více napětí. Nájezdy na Anglii, boje, Intriky v samotném rodišti Ragnara. Takhle nějak to má vypadat. /// 3. série je zase levelem někde jinde. Zvedám na plný počet. Jestli bude seriál gradovat tímto tempem, tak už mi pochybí hvězdičky a stane se seriálem dneška. Třetí série se zaměřila na dobývaní Paříže. Výborný poslední díl! Nemůžu se dočkat dalších dílů a sérií. /// 4. série Plnohodnotná série o 20ti dílech. Strop třetí série nepřekonala, ale stále vysoko. Přinesla opět pár šokovaných smrtí. (hodnocení za 1. - 4. sérii)

Nevědomí (2013)

Tom Cruise v pořadí už jako třetí Jack. Příliš jsem od toho, v domění abych nebyl zklamán, nečekal. Obával jsem se, že půjde trochu o One Man Show na zdevastující planetě, kde bude hlavní hrdina brečet u rozkvetlé květiny. Naštěstí se obavy nenaplnily. Především to není žádná výplachovka s bezduchým scénařem plná akčních přestřelek a efektů ale sci-fi postavená na zajímavém příběhu s dokonalou vizuálnosti a zvukem. Postupem času se odkrývají políčka děje a nutí dívaka uvažovat, kde je postavená pravda.

Cult (2013) (seriál)

Seriál zrušený dříve než se stačil vůbec rozjet. Za tu krátkou dobu se nepodařilo nic podstatného z příběhu odkrýt, snad mimo "posledního" 7. dílu. Na jedné straně záhadný seriál především s jeho věrnými fanoušky, kde s tím herci neměli asi nic společného a na druhé straně novinář snažící se poodhalit tajemství onoho seriálu, zjistit zakódované vzkazy a nalézt svého bratra .. Mohlo to mít zajímavý děj, bohužel takhle bez významu.. edit: Ani po odvysílání ostatních dílů se na moc toho nepřišlo.. Naprosto zbytečné s tímto začínat.. (hodnocení za 13.dílů - konec)

Tomorrow, When the War Began (2010)

Takřka stejný námět vybízí k porovnání s nejnovější verzí Red Dawn. Nic světoborného, ale za mě se to teda líbilo o něco více. Není to tak americky vyumělkované, mimo jiné se mi herecké osazení zamlouvá. Trochu pomalejší rozjezd, spíše zaměřeno na Australské prostředí a život teenegerů. Nebere se to příliš vážně, občas vtipné momenty. Co se týče akce, tak je jí méně. V závěru je trochu přetažená za vlasy viz. akce s odcizením cisterny a IQ invazní jednotky. Na dvojku bych se ale rád podíval na rozdíl od Red Dawn. Bohužel to moc nadějně zatím nevypadá...

Atlas mraků (2012)

Různé příběhy v různých dobách byly dobře vyobrazeny, výprava, exteriéry mi to určitě nezkazily, stejně tak příjemná hudba. Bohužel zařadím se spíše k té druhé skupině, kterou to až tak nenadchlo (dějově). Prý je důležité abyste neztratili nit a pozorně sledovali příběh, já tu nit ani nezachytil. Dá se říct, že mi to nic nepřineslo a jen tak film na relax to příliš není. Žádná z postav mi nepřirostla nějak k srdci. Pokud se odhodlám to někdy shlédnout ještě jednou, tak zvedám max o jeden stupeň.. Podle toho jak jsem se na to těšil, to spíše vypadá na zklamání roku 2012.

Piraňa 3DD (2012)

Pomoc plavčíku. Hajzlhof: Až ti idioti vylezou z vody, ryby je pronásledovat nebudou... Žánrově Horor/Thriller to je asi tak prvních 6 min, potom to přechází do komedie s kozatou předváděčkou. S jedničkou to má společné především, že vlastně paroduje samu sebe. Tvůrci si dělají ze všeho srandu, asi záměrně, stejně jako cameo Vinga Rhamese pobaví.. Příští díl se bude jmenovat Piraňe se 4 nohama útočí.

Země bez zákona (2012)

Tak nějak podobný zážitek jako s předešlým Hillcoatovým filmem. Tváří se dost reálně ale moc neosloví. Trochu jiná gangsterka založená na skutečném příběhu, kde se nijak zvlášť nestřílí (mimo závěr), ani moc nechlastá (krom toho, že palírna je často vzpomínána), někdo jakoby měl 9 životů a jde poznat, že je to bráno spíše životopisně. Asi to není pro každého.