Zmizení (2005)

Syrová atmosférická kriminálka ze střední školy. Nekompromisní prostředí studentského podsvětí bez naivních „emérických“ středoškolských mániček. Zajímavý koncept, výborný Levitt a solidně zamotaný příběh. Bohužel jsem se u toho ani chvíli nebavil /65%

Generace X (2005)

Satirická psychárna jenom lehce líznutá černým humorem v exteriérech jak z Burtonova Střihorukého Edwarda.___ Nehraje si na realitu, naopak dovádí děj do naprosté absurdity. Přitom samotné postavy se místy chovají zcela iracionálně a jejich iracionalita je vysvětlena pouze iracionálním chováním jiných postav. Prakticky každý z těch naoko spokojených občanů idylického městečka je jak časovaná bomba a divák jen čeká, kdy některému z nich ze samé životní radosti a pokrytecké přetvářky pukne hlava.___ Aniž bych chtěl Generaci X podezřívat z plagiátorství, tenhle film je snad směsicí všeho možného od Donnieho Darka, přes Americkou krásu až po Ledovou bouři.___ Ale jinak velmi působivé, sugestivní, vizuálně promyšlené a svým způsobem taky zábavné. 80%

Půlnoční polibek (2007)

„I’m a worthless piece of shit that should just die and not be buried.“___ Totální nezávislák v černobílém hávu, bez kterého by místy působil jako argentinská telenovela. Zpočátku (…nepočítaje prvních pár scén) několik hrozně „vychtěných“ situací, co nastanou jen v hlavě scénáristy-romantika, nikdy však v reálu, a pár zvláštních postaviček, které si musíte oblíbit hned na začátku, jinak vám celý film polezou na nervy… protože celý film je jen a jen o tom, jak se jim dostat do jejich ustaraných hlaviček.___ Skromný, skoro amatérský, ale hodně atmosférický a ryze konverzační film, který bych před pár lety bez váhání hodnotil plným počtem. Dnes ho takto hodnotím proto, že bez problému obstojí i vedle mých starých srdcovek s podobným vyzněním (1,2,3), které vlastně nejsou o nic lepší. A taky proto, že jsem musel dlouho, hódně dlouho hledat, než jsem na film tohoto typu narazil… což považuji za asi největší prohřešek současné produkce.___ Jo a kdo by čekal, že Wind of Change může znít dobře i od někoho jiného než od Scorpions. /+90%

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Rozporuplné. Tom Hanks coby zhýralý kongresman s pokřivenou morálkou mi moc nesedl a jeho proměna v napraveného humanistu už vůbec ne (...a to ho jako herce vážně žeru). Osmdesátá léta jsem z toho vycítil jenom při pohledu na peroxidovou Julii Roberts (...tak tu teda počínaje tímhle filmem definitivně nežeru). Válka v Afghánistánu je zde vykreslena hodně nepřesvědčivě, jak v nějakém béčku od Rennyho Harlina. A to nejhorší nakonec. Celou dobu (a na konci obzvlášť) jsem se utvrzoval v dojmu, že mi tu Američané servírují další politickou agitku o tom, „jak tehdy v těch 80. letech bylo nezbytně nutné podporovat necivilizované a zaostalé mudžáhedíny, aby za Američany vyhráli studenou válku, a jak pár anonymních státních úředníčků odmítlo dát peníze Charliemu Wilsonovi na obnovu afghánských škol, kvůli čemuž jim posledních dvanáct let musíme M16-kami ordinovat Trvalou svobodu“. Možná je to všechno pravda, ale ve světle svého přesvědčení o americkém pokrytectví, militarizmu, patriotickém oblbování, pokřivené ideologii a postranních úmyslech politiků (nejen amerických), mě těžko něco přesvědčí o morální nezávadnosti tohoto filmu. Ne že by všechno v něm byla lež přikrášlená ve prospěch USA; sovětská okupace Afghánistánu musela být daleko drastičtější než je zde ukázáno. Stejně tak nemám nic proti USA jako zemi (...Kerouac iz guud, Hemingway iz véry, veeéry guud). Ale poněkud nestrannější a přitom kousavější satirický tón by filmu prospěl.___ Na druhou stranu... Amy Adams je jedním z dobrých důvodů, proč se na to podívat. Stejně tak P. S. Hoffman ...tedy pokud jste chlap, a tudíž vám nevadí oplzlé hovado s mastnými vlasy a pivním pupkem (ne, vážně, hraje fakt dobře). No a konečně samotný námět filmu, který svědčí hlavně těm, pro něž je válečné „zákulisí“ stejně zajímavé jako frontová linie. /60%

Debatéři (2007)

Film o ničem. Ale jako by snad život o něčem byl, že? Takže nakonec vlastně dobrý. /60%

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Tak tohle je pecka! Filmová lahůdka, co dává vzpomenout na Dvanáct opic a, věřte tomu nebo ne, také na druhý díl Asimovovy Nadace. Dlouho jsem čekal na podobnou kombinaci akce-krimi-sci-fi-thriller a upřímně, kdo by čekal, že něco tak kvalitního přijde z vod tak neznámých, jako je režisér Rian Johnson... Až mám chuť pustit si Zmizení.___ Ale popořádku. Looper není ani zdaleka tak originální, jak se tváří. A to svoji pravou tvář odhaluje vlastně až v druhé polovině. Nápady však jakoby čerpal z toho nejlepšího, co v rámci sci-fi vzniklo. Dokonce ani samotný závěr není něčím, co by vám vpálilo kulku přímo do hrudníku, a spíše naopak už několik okamžiků před rozuzlením tušíte, co bude následovat. Tak proč si myslím, že je tenhle film tak dobrý?___ Ono v prvé řadě řešení, které hlavní postava shledá na konci filmu jako nejideálnější, není ani zdaleka zárukou toho, že vše nakonec dobře (/špatně) dopadne (/dopadlo). A finále tak vlastně nemohlo být otevřenější.___ Zadruhé, manipulace s časem (...vědomím[Total Recall], nevědomím[Inception], realitou[Matrix] atp.) nabízí vždy celou řadu možností, ale málokdy se jí podaří vyplnit příběh tak, aby nepůsobila jenom jako prostředek pro scénáristy; přídavný prostor na papíře, co má zabavit diváka a vydělat peníze. Tady to vyšlo. Akce není ani zdaleka hnacím prvkem filmu, tím je v první polovině pocit nevyhnutelnosti a v druhé polovině bezcitné odhodlání.___ A v neposlední řadě je to spousta maličkostí, ikonických scén a záběrů (až je nepřirozené, že se v akčním filmu někdo s něčím takovým piple), dvojice Levitt-Willis (u kterého mám pocit, že je to jeho poslední kvalitní role v akčním sci-fi), atmosféra (naposledy snad No Country for Old Men), a hudba (hudba!, co sakra pohledává tohle v akčním filmu, místo filmu Terrence Malicka?). Díky všemu tomuto bych byl moc rád, kdyby se z Loopera stala filmová legenda. Proč mám ale pocit, že v učebnicích v kolonce „Rok 2012 ve filmu“ bude uvedeno pouze Avengers: rozpočet 220 mil., tržby 1,5 mld. /90+%

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Skvěle vygradované a hodně dobře zahrané drama o tom, že když se něco může po..at, tak se to zkrátka po..re. A to hned na několika frontách. Jeden z mála filmů, ve kterém retrospektiva funguje tak, jak má, a neopakuje to, co už dávno víme.___ Navzdory (nebo možná právě kvůli) své dusné a depresivní atmosféře si neudržel moji stoprocentní pozornost až do konce, resp. závěr, který bych v jiném filmu považoval za totální anti-happy-end, mi zde přišel jako celkem fajn vysvobození z jinak neřešitelné situace. /80%

The Unbelievable Truth (1989)

Sice nechápu, jakým šíleným algoritmem jsem dospěl právě k tomuto filmu, ale nějakým zázrakem se mi trefil přesně do nálady tak, jak jsem zrovna potřeboval. A to jsem si po prvních 10 minutách říkal, jestli vůbec budu schopen tenhle "užvaněný" film strávit.___ Celkem neznámý Robert Burke zde hraje záhadného chlapíka s neblahou pověstí, co se po letech strávených v kriminále vrací domů na Long Island. Zní to, jako by bylo zaděláno na solidní masakr, ale právě v tom je komika celého filmu. V tom a taky v mnohém jiném. Kolem Joshe (R. Burke) od začátku krouží pět nebo šest postav, až se zdá, že na Long Islandu kromě nich snad nikdo jiný nežije. Tak trochu to připomíná malé, absurdní divadélko, ve kterém se postavy na miniaturním jevišti potkávají „zcela náhodně“. Ale ještě že tak, protože všechny ty dialogy, které spolu vedou, jsou tak kouzelně civilní a psané s nadhledem, jak se na správný nezávislý film sluší a patří.___ The Unbelievable Truth JE nezávislý film, a když říkám nezávislý, tak tím myslím, že nejsem schopen ho kamkoli zaškatulkovat podle jakýchkoli šablon.___ Je neotřelý, má zvláštní (skoro nefilmovou) atmosféru a navíc jedna z hereček jakoby z oka vypadla Evě Green. Co víc chtít? /85%

Neobyčejný život Timothyho Greena (2012)

Takový fajn pohodový film, kterému dle mého názoru trochu škodí onen příběhový rámec o rodičích snažících se adoptovat dítě. Přišlo mi, že se skrze něj tvůrci mermomocí snažili naroubovat vyloženě pohádkový námět na příběh z reálného světa a tím vytvořili tak trochu zbytečný mix.___ No ale je to prostě disneyovka a podle toho se k ní musí přistupovat. O to víc pak překvapí celkem inteligentní pointa a seriózní filmařina (žádná ztřeštěnost). A i když je to místy trochu přesl(a)zené (...nevím, možná už jsem na podobné filmy starej... a nebo ještě moc mladej) a jindy zase přecpané trapnými momentkami (...až jsem odvracel oči od monitoru jako při kuchání zombíků ve Walking Dead), červené hodnocení si zaslouží. /70+%

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Only teenage draaama, keine Kinder vom Bahnhof Zoo.___ Logan Lerman (alias Percy Jackson... aha, tak proto mi byl tak nesympatickej) hraje pubertálního Mr.Beana s traumatizujícími zážitky z dětství, jejichž pravou podstatu „nečekaně“ odhalíme až v posledních sekundách filmu. Žádný WOW-efekt se ale nedostavil (kdo by chtěl drsnější pohled na téma problémy dospívající anglicky mluvící mládeže, doporučuji tohle).___ Tam, kde filmaři měli přitlačit na pilu, zůstali stát na půli cesty v nejistotě, z jakého úhlu udělat záběr na výstřih Emmy Watson, a tam, kde měli donutit k zamyšlení, sklouzli k sentimentalitě.___ Vrcholem vykonstruovanosti jsou pak teenageři (hudební odborníci) poslouchající The Smiths (...všichni oduševnělí filmoví hrdinové poslouchají The Smiths), avšak neznalí Davida Bowieho. /65%