Tom a Jerry (1940) (seriál)

Důkaz, že i tak předvídatelná a po čase furt stejná záležitost, jako je Tom a Jerry, může zkultovnět a dostávat do záchvatů smíchů snad donekonečna. Dokonalost.

VALL-I (2008)

Pokud nebudu počítat Život brouka, pak se jedná o nejslabší Pixarovský animák. Právě ty jsou totiž pověstné oním kouzlem animáků dotaženým do krajních mezí. I Vall-i je v rámci žánru rozhodně vynikající stylovkou a je hodně příjemná, ale zaměřím se na to, co jí chybí o té páté hvězdičky. Především mi to připadá celé oproti jiným tak nějak bez života a bez energie s menším nádechem depresivity a místy dokonce nudy. Může za to především námět, který je sice výborný, ale tvůrci nějak zapomněli, že natočit film o love story dvou robotů znamená natočit film beze slov a ty tu chvílemi dost chybí. Bohužel navíc dokonalá animace a krásné postavičky jsou dnes už samozřejmostí a dávat jen za ně 5* prostě nejde. 70% zaokrouhlených s přimhouřeným okem nahoru s tím, že to příště snad bude o poznání lepší.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Zklamání. Zatímco první a vlastně v podstatě i druhý díl byla perfektní oddychovka u které jste mohli jen tak vypnout a pobavit se, tady tomu tak není. Proč? Protože místo toho, aby se divák bavil, kochal se skvělým Johnnym Deppem a vizuální stránkou filmu, láme si hlavu nad úplně zbytečně a debilně zamotaným dějem. Což o to, ona by to zábava byla, ale k čemu to je, když se na to divák ani nemůže soustředit. Zkrátka a dobře - účel oddychovky, kterou taky všichni chtěli to už zase tak dobře neplní.

Funny Games USA (2007)

Nemůžu uvěřit zdejším hodnocením - nemůžu uvěřit, kolika lidem to připadalo jako silný nadprůměr. Pro mě je to dílko, které se v té neskutečné záplavě hororových thrilelrů, které se na nás valí z pláten kin, úplně lehoulince ztratí a být to na mě, nijak bych je nad ty ostatní nevyzdvihl. Natočit si film o dvou totálně protivných a nesympatických mladících, kteří se násilně přiserou do domu obyčejné americké rodině a nechají ji zahrát si za mimořádně odporných okolností hru na život a na smrt, je rozhodně zajímavý a originální nápad, ale v tomhle případě přinejmenším nedotažený.

10 000 př. n. l. (2008)

No. Na Emmericha docela dost zklamání. Nemluvím o ději, snad každý divák si už zvykl, že od tohoto tvůrce nemůže čekat nic originálního - zatím v každém filmu si vystačil s nápadem, který by se dal shrnout ve větě. Tenhle příběh navíc nebyl špatný, ale co mi vadí je, že mě Emmerich tentokrát ani trochu nedostal vizuálním pojetím. Oproti leckterým velkofilmům to působí skromně, málo velkolepě, obyčejně. Na 105 mil. dol. a režiséra, kterého jsem dosud považoval za nejvelkolepějšího zachazeče s rozpočtem zkrátka slabota.

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Je to blbé, ale tohle je (narozdíl od Emmerichovy StarGate) podívaná zkrátka jen a pouze pro fanatické fandy později vzniknuvšímu seriálu. Mezi ty já ani náhodou nepatřím a i když vizuální zdařilost a ohromná nápadová invence v takřka každé scéně se popřít nedá, mě tenhle pilot nijak extra nezaujal.

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Až do Shreka můj jednoznačně nejoblíbenější animák. Na tu dobu opravdu nevídaná animace a hlavně dokonale nejen vizuálně, ale i charakterově zpracované postavy. Navíc ono někdy v takovémhle animáku může být schováno více emocí, než v té nejvyšperkovanější romantické komedii...

Hancock (2008)

Typicky hollywoodská obecenstvo morálně poučující zápletka, trocha situačního humoru a velké charisma vožralého Willa Smithe v nejočekávanějším blockbusteru letoška. Skvěle jsem se bavil a těch 90 minut mi utelko jako půlhodina. Ale kam do hajzlu zmizely ty prachy?

Gympl (2007)

Nevěřil bych, že se dokážu takhle nefalšovaně pobavit u ČESKÉ a ještě k tomu teenagerovcké komedie. Sympaticky hrající (a stále se zlepšující) Jirka Mádl se po výplachových Snowboarďácích, Raftácích a Rockem podvraťáků objevil v o něco závažnějším a dramatičtějším snímku, který si asi nejvíce užijí a nejvíce dopadne na ty, kteří se s hrdiny mohou stotožnit - na teenagery, pokud možno na ty, kteří sami rádi sprejujou, propadaj ve škole, s radostí pruděj učitele a v rozhovoru s rodiči se nezdráhají pronést nějaké to "ty vole". Ale přesto je Tomáš Vorel podel mého hodně velká hlava, protože natočit v dnešní době u nás poctivě a záživně odvedený snímek s několika nezapomenutelnými hláškami a několika geniálně napsanými menšími rolemi, to je jako blesk z čistého nebe.

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

Neuvěřitelně příjemné překvapení, které na svých bedrech nenese překvapivě jen Adam Sandler s Kate Beckinsale. Má to na svědomí zejména ten nápad, ty nesčetné možnosti, kam se může ubírat děj. To, co udělalo prvotřídní podívanou z 12 opic nebo Minority Report :-) Uznávám, scénárista ten začátek przní obludným způsobem, ale přibývajícíma minutama, jako by se z něj stával jinej člověk. A ke konci jsem brečel (přestože kdo by tenhle morálně poučnej závěr nečekal). Každopádně film, který Sandlerova potenciálu využívá ještě suvereněji, než 50x a stále poprvé.