8 žen (2002)

Film se chvíli tváří jako detektivka, chvíli jako komedie, chvíli jako psychologické drama a není nakonec ničím jiným než hybridem všeho, pejsko-kočičkovský dort, ve kterém Ozon uvařil domrtva i výkvět současných francouzských hereček. Navíc mi vadila křečovitá divadelní stylizace, stejně jako nudné zpívané pasáže. Dvě hvězdy za Virginii Ledoyen a dost již otylou, ale pořád osudovou Catherine Deneuve.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Bez Cate Blanchett by to nestálo za moc, takhle jsem váhal mezi třemi a čtyřmi, spravedlivých by bylo tři a půl. Promiň Cate, ty jsi byla famózní. Dám na golfistovo doporučení a zkouknu to ještě jednou v původním znění.

Vévodkyně (2008)

Někdo už to fakt říct musí: Keira by měla v obličeji nahodit už konečně nějaký jiný výraz, než ty tři, s nimiž vymetla všechny svoje filmy, a který jsou už provařenější než nudle v nejhorší čínský putyce. A ještě blbější je, že se v tomhle filmu vedle ní postavil Ralph Fiennes, kterej jí se svým jediným výrazem herecky od první chvíle strčil do kapsy, ani nožičky jí nečouhaj.

Jarní úklid s.r.o. (2008)

Stále se opakující cimrmanovský prvek očekávání a hned po něm prvek zklamání - ať jde o dialogy, kdy si konverzující osoby náhle v polovině rozhovoru pravidelně přestávaly mít co říct, až po všechny nedotažené dějové linky, např. hledání dcery zemřelé paní podle fotografie - nahozeno, rozehráno, nic z toho, a takhle je to pořád. Toto všechno proloženo urputnou soutěží hlavních postav o to, kdo je nesympatičtější - vítězem jednoznačně malý údajně geniální chlapec, i když i ostatní členové rodiny včetně obou sester se činili. Jedna hvězda za hlavní nápad, který byl ovšem brutálně zadupán pod zem chaotickou režií.

Stmívání (2008)

Do tohohle filmu se dá krásně strefovat a fakt je, že si o to místy sám říká. Ale taky je fakt, že to mezi filmy zaměřenými na girls-teenagers není ani zdaleka tak hrozný - to takovej Muzikál ze střední, to je teprve maso!!! Kristen Stewart ujde (a umí hrát i skvěle - viz The Cake Eaters), ale Pattinson je čistokrevnej tragéd, to je bez debaty. Takže tak napůl, věděl jsem přece, že to nebude žádnej Bergman.

Karcoolka (2005)

Hele, proč se do toho všichni tak navážíte? Slabá animace? Disney má perfektní animaci u řady filmů, který se od desátý minuty pro přílišnou infantilitu a totální debilnost nedaj sledovat. Tady je aspoň pár fórů (zpívající kozel), svižnej děj a jistá originalita. Srovnání se Shrekem by mě nikdy nenapadlo, tyhle filmy spolu nemají nic společnýho. No dobře, plný čtyři to nejsou, ale zaokrouhlil jsem trochu nahoru :o)

Ztraceno v překladu (2003)

Sám a sama v úplně cizím světě, v mezní situaci života, kdy oba přemýšlejí co bude dál a oba cítí že by měli dělat něco jiného než zrovna dělají, v soukromých vztazích jim to taky moc nehraje, vůbec se k sobě navzájem nehodí a v tom neurčitém vzduchoprázdnu se potkají. Trochu divná výchozí situace, z níž vznikl snad nejsilnější (ne)milostný příběh, který jsem kdy viděl. Nezapomenutelný film.

Vesnice (2004)

Spoiler. Silně atmosférický mix dramatu, thrilleru a taky trochu fantasy, originálně zpracovávající otázku jak se dostat z civilizace, když už s ní nechcete nic mít a nehodláte žít zrovna v osamění na poušti. William Hurt herecky výborný jak za časů Bohem zapomenutých dětí a vedle něj nádherně zářící Bryce Dallas Howardová. Pro mě jasně nejsilnější Shyamalanův film, tady na csfd bohužel často trochu podhodnocovaný.

Ztracená (2001)

... a všechny tři hvězdy jsou za skvostnou Piper Perabo, jinak v tom nic moc zajímavýho není... nebo ne, to bylo nespravedlivý: pár silných scén tam je, ale víc prázdných chvil a vaty, takže celkově to působí dost nevyrovnaným dojmem. Vypadá to jako režijní debut a dost mě překvapilo, že Léa Pool už předtím natočila víc než deset filmů.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Plný počet bez vteřiny rozmýšlení - nejen za nádherný scénář i celý snový a podmanivý film, ale mimo jiné taky za to, že Gondry dokázal "umravnit" Carreyho a ten za to předvedl svůj nejlepší filmový výkon, silný, ukázněný, prožitý. Kate Winslet samozřejmě nezaostává ani o milimetr a s výjimkou beznadějné Kirsten Dunst skvělí i všichni ve vedlejších rolích. Pod pět nelze, tohle je klenot.