Ghost Rider (2007)

Velké zklamání mého očekávání. Legenda o jezdci, který se zaprodal peklu, ale našel sílu se mu postavit? Nenechte se vysmát dostanete hodně špatně přeříkanou legendu, kostrbatý příběh postavený na efektech. Od Nicolase Cage jsem v tomto ohledu čekal také mnohem více, otázkou ovšem je, jestli mu jeho postava mohla dovolit podat lepší výkon.

Rytíři nebes (2006)

Natočit film inspirovaný „romantickými“ boji pilotů v První světové válce nebyl vůbec špatný nápad. Sympatičtí mladí piloti se po počátečních nezdarech stávají zkušenými piloty. Hlavní osa příběhu soustředěná na romantický příběh mezi mladým pilotem a mladou francouzskou se sice může zdát v mnoha věcech dost naivní, ale pro mě byl překvapivě stravitelný, překvapivě. :-) Souboje dvoj případně trojplošníku jsou hezky udělané a souboje mají grády. Nakonec vás film tím, že nejde o úplnou melodramatickou záležitost, mile překvapí. Navíc se ve filmu vyskytuje nějaký ten osten proklamované inspirace podle skutečných událostí a to je více než potěšující.

Mandragora (1997)

Provokativně „poučný“ film nebo nechutná záležitost, která chce být úspěšná díku tomu, jak moc šokuje? Vyberte si sami optiku pohledu na tento film. V českém prostředí jde bezesporu o snímek, jež vybočuj z řady zažitých námětu a snaží se být velmi „naturalistický“. Osobně jsem v něm nehledal žádné poučení, působil na mě spíše jako „studená sprcha“, která vás vytrhne ze snu a vrhne do světa kolem vás, kde s ideály a rozmary daleko nedojdete. Bohužel mi připadá v mnoha věcech také nedotažený a naivní a proto nemůžu dát vyšší hodnocení.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Na filmová plátna přichází vizuální bomba, která vás přiková do sedadla. Optimistický začátek mého komentáře, ale nenechte se tím zmást. 300 je film, který dává historickému hledisku pěkně na frak a já jsem bohužel člověk, jež historii trochu rozumí, takže se nemůžu s některými východisky a náhledy, které film přináší smířit. Jistě jde jenom o můj subjektivní pocit, ale já holt se nedokážu povznést nad některé věci. Nemá cenu se tady o tom rozepisovat, nikam by to nevedlo. Chápu, že film neměl být nějakou historickou freskou zobrazující věci s co možná nejpodrobnější realističností, ale i přesto se měl snažit ve svém rozvolněném chápání toho, co se stalo zachovat větší konzistentnost mezi tím, co se o dané problematice ví a tím co se převede na filmové plátno. Zejména dialogy některých postav jsou k smíchu. Napsat o filmu, že jde o vizuální orgie je asi pro mnoho „konzumentů“ filmu lákavé, přesto to je ovšem nic neříkající o celkové kvalitě filmu. Akcentovat pouze jeden aspekt filmu a ostatní stáhnout do pozadí, podle mého není a nemělo by být cílem filmařů. Ty dvě hvězdičky pak jsou právě za vizuální stránku, v ostatních věcech pro mě film propadl.

Babel (2006)

Další filmy, který musíte vidět? Asi ano. Nevím proč ale byl jsem před tím, než jsem ho viděl hodně skeptický, nevěřil jsem v jeho úspěch, nakonec se však ukázalo, že to bylo v celku neoprávněné. Budete se „bavit“, nenapadá mě vhodnější slovo. Další sonda do současné společnosti, vítejte v globálním světě. Jedna rodina jedna zbraň a tolik zdánlivě nepropojitelných osudů, které spojila. Sám nevím jaký byl hlavní záměr autorů, jestli snad chtěli někoho odsoudit, na něco poukázat nebo jen tak „plácli“ do tmy? Osobně bych si vsadil na tu kritiku, v každém ze čtyř příběhů je jí dost. Co mě nejvíce překvapilo? Zřejmě otevřenost některých scén, sebe uspokojování nebo močení do misky, proč ne. Budu si na to muset zvyknout. Bohužel mě ovšem hlavní dějová linie točící se kolem postřelení příliš nezaujala, jasně vyhrál příběh němé dívky a to na celé čáře, možná by si zasloužil samostatný film. Osobně bych viděl jako šťastnější zúžit zájmový záběr filmu jen na určité téma bez návazností na tolik dalších vedlejších příběhů a nesnažit se být tak velkorysý, nakonec to je kontraproduktivní. Takže sečteno podtrženo, nic převratného, jen další variace na to jak „nespravedlivý“ je současný globální svět.

Obchodník se smrtí (2005)

Zase jedna obžaloba násilí spojená tentokrát s ukázkou toho, jak funguje obchod se zbraněmi. Nevím zda si můžu nebo mám na jeho konci povzdechnou nebo nad tím jen mávnout rukou. Asi záleží z jakého pohledu se na film chcete dívat. Každopádně se ovšem jedná o velice dobře zvládnutý film, jehož téma je nadmíru zajímavé a nikomu by neměl uniknout.

Kidulthood (2006)

Staré problémy v novém balení, tak nějak by mohlo znít moto tohoto filmu. Mladí lidé a jejich starosti, se vztahy se šikanou a s mnoha dalšími věcmi. Situovat děj mezi patnáctileté „děti“ asi nikoho nešokuje, drogy, sex a řešení vztahů tady jsou na denním pořádku. Mělo by to člověka vyvést z míry? Mě to upřímně celkem zaskočilo, hodně věcí bylo k smíchu, ne že by byla vtipné, ale naopak tak „ubohé“, že jsem se tomu musel smát. Na závěr se však objeví světlo na konci tunelu a „pravá“ láska samozřejmě nechybí ani klasická tragédie. Všechny nitky se nakonec sbíhají k večírku, který mnohé věci vyřeší ne zrovna ideálním způsobem. Tohle vyvrcholení se dalo čekat, děj byl v celku předvídatelný. K tragédii prostě muselo dojít. Jaký byl asi záměr tvůrců? Vytvořit nějaký výchovný film a propagovat pozitivní hodnoty, nebo šlo o pokus převést „klasické“ téma do takové podob, která bude stravitelné i té nejmladší generaci, která sama sebe korunovala za dospělou? Palčivé otázky dneška, ve vtahu k „nejmladším dospělým“ se podle mě ovšem podařilo nastínit nadmíru dobře. Pro někoho to bude zřejmě „nestravitelné“, ale „ti mladší“ v tom mohou najít kus ponaučení, nebo lépe toho, co je špatné a co dobré.

Žena ve vodě (2006)

Bohužel asi zklamu všechny natěšené diváky, kteří čekají něco extra. Je libo tajemno nebo duchovno? Nemohu sloužit, v tomto případě není „na skladě“. Stejně jako spousta dalších věcí. Je to jenom můj pocit a nebo připadá film „laciný“ a naivní i někomu dalšímu? Jako by si autor sedl ke stolu a hodně rychle něco vytvořil. Možná ale autorovi křivdím a nepochopil jsem jeho záměr, nebo snad nějakou hlubokou myšlenku zakódovanou ve filmu, moc tomu ale nevěřím. Nakonec dostanete psychologizovanou pohádku s dobrým koncem.

Proroctví z temnot (2002)

Kdo je motýlí muž, je to fikce a nebo realita? Damoklův meč, který visí nad lidmi a prorokuje jim neodvratné. Tíživá atmosféra, která se line celým filmem, spojená s kvalitní kamerou vytváří nadprůměrný dojem z celého filmu. Na konci se snad nad některými věcmi dokonce zamyslíte a to se mi u podobného typu filmu zase tak často nestává.

Equilibrium (2002)

První setkání s Kurtem Sommerem dopadlo rozhodně lépe než to druhé, viz. Ultraviolet. Atmosféra státu bez emocí není úplně beznadějná a hlavně hlavní hrdina mi byl dost sympatický, ostatně mám Christiana Bale rád už dlouho. Přesto si v globálu nemyslím, že by šlo o dobrý film, je tak trochu laciný, ale má to štěstí, že se přetvařuje a daří se mu to.