Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Celkom overrated film, síce ste možno prvú polovicu stopáže fascinovaní vizuálom a napätím, po chvíli si človek zvykne a zvyšok filmu je dokola to isté. Ku koncu to nuda nie je, ale scenáristicky je to docela dosť primitívne a postavy nič zaujímavé neprinášajú, čiže ak to celé to tiahne iba rýchle tempo a super zábery, tak nemám dôvod tomu dávať 4 hviezdy, lebo s veľkým rozpočtom by toto zlátal každý priemerný žánrový režisér.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Tak ako v roku 2008, ked sa Liam Neeson stylovo priestrielal a prefackal cez vsetkych gaunerov az do Pariza, tak v roku 2014 ta ista postava sa sice prestriela a prebije k ocisteniu mena, ale urcite nie stylovo a to je cely problem. A problem su aj ostatne postavy na cele s tym tučnym detektivom černochom, ktory je najviac ostrazity na svete a vie aj na co myslite, ale to, ze Bryan Mills zabil zenu, tak za to by dal ruku do ohna :D Kazdopadne nuda nebola, az na to, ze finalne odhalenie, ktore nas vsetkych malo odpalit komplet, bolo skor smiesne a plne logickych chyb, proste rezia a scenar pre debilov a z povodneho Taken tu ostali tak maximalne herci.

Slídil (2014)

Ked si spomeniem na Jakea Gyllenhalla z The Prisoners ako vazneho detektiva a zistim, ze to je rovnaky clovek co hral tuto hyenu, tak klobuk dole jaky herecky vykon. Finale celkom napinave, inak scenar nic moc, bolo citit, ze reziser mal nakazanu dvojhodinovu minutaz, tak to trebalo nejak natiahnut. Vcelku pozeratelne, ale miestami dost nuda. Kazdopadne sa desim toho, ako v 21. storoci existuju ludia co toto fakt dokazu robit.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Od päťky zase to isté už po druhý krát. Táto séria už pomaly tvorí samostatný žáner v rámci ktorého mám latku tolerancie na absolútne blbosti dosť vysoko, ale miestami to už bolo fakt za hranicou únosnosti a hlavne finále bolo tak o dva levely prihlúplejšie ako zvyčajne a hlavne bolo dosť nudné. The Rock tam bol bohužial len do počtu a okrem jednej bitky a nábehu s gulometom sa ho veľmi nedočkáme, Jason Statham celkom solídny záporák, aj keď mohol skutočne viac ukázať a nemusel celý čas bojovať v bunde o 2 čísla väčšej. Nová vedlajšia postava šéfa tej polície, či čo to bolo bol dosť zlý výber, keď už nominovať nejakého deda s mastnými vlasami, tak sa dali vybrať aj charizmatickejší herci. A čo sa týka nových postáv, tak vo vedlajšej úlohe potešila nahnedlá heckerka s britským prízvukom a jej bikinový výstup z mora. Inak ako celok to bol len recyklát piateho a šiesteho dielu a dúfam, že sa už ďalšieho pokračovania nedočkáme a séria si spolu s Paulom Walkerom zachová aspoň aký taký dôstojný koniec

Železná srdce (2014)

Do momentu kedy sa Brad Pitt postavi na pokazeny tank a zahlasi "ostavam drzat poziciu, ale vy chodte", ide hodnotenie prudko dole, lebo sa z toho stava beckovy Expendables a az dokonca je dej absolutne prvoplanovy a film strati uplne vsetko pozitivne co si dovtedy pracne vybudoval. Inak si to zozaciatku razi super vykonmi, autentickostou a emociami, ale viem, ze David Ayer neni nejaky skvely rozpravac, cize pokazeny zaver az tak nesklame.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014) odpad!

Seriózne dávam hodnotenie odpad, pretože tento shit boli skutočne zabité dve hodiny a nestalo sa vôbec nič! Tak ako si dvojka polepšila oproti jednotke, tak trojka klesla ešte hlbšie ako jednotka, pretože koncept deja pre vytreté štrnástky furt ten istý a psychológia postáv a hlavnej "hrdinky" (ktorá vlastne vo veľkej revolúcií ani nebojuje, len točí propagandistické videá) je presne taký schyzofrenický ako nálady tých pubertiačok čo ju obdivujú. Skutočne ma viaceré scény vytáčali svojou prvoplánosťou a boli mi vyslovene trápne za všetkých čo sa na tomto filme podieľali a to je už čo povedať, keďže som to pozeral doma sám. Prepáčte mi, ale Jenifer Lawrence je v tomto snímku strašne zlá herečka a od ďalšieho dielu dúfam, že sa po druhý krát tomu Peetovi podarí ju zahrdúsiť, lebo presne to som mal chuť urobiť, keď z nej šli von tie "emócie".

Americký sniper (2014)

Očakávania boli zrejme trošku nadsadené a nedočkal som sa ničoho v štýle "Zero dark thirty", skôr to bolo založené na tom, že teda vojna je síce zlá a berie otcov manželkám a ich deťom, ale sme tí hrdí američania a sme ochotní zomrieť za vlasť lebo treba chrániť naše rodiny a bla bla americký patriotizmus a [SPOILER]keď na konci pustili real zábery z pohrebu skutočného Chrisa Kylea a do toho trúbky a directed by Clint Eastwood, tak facka na čelo, že to som si fakt mohol myslieť! Nevadí, dej bol predvídavý a cca od tretiny filmu už dobre vieme ako to skončí a čo nám to chce povedať. Cením ale atmosféru boja a smrti, tá bola zvládnutá dobre, ale inak nechápem, čo sa všetci vzrušujú nad Cooperom, že životná rola, omg raz tam zaplakal, inak typické drsňácke dialógy amerických vojakov, ktoré vidíme v každom, podotýkam, že naozaj v každom americkom vojnovom filme, fakt nechápem tie nominácie na Oscara.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Slaba a podpriemerna detektivka, ktora neprinasa nic zaujimave, len zdlhavy a predvidatelny pribeh, kde dopredu vieme, ze vrah je zahradnik, vieme ako vyzera a vieme ako to s nim skonci. Liam Neeson sa len vezie v tej roli, v ktorej sa zviditelnil ako vysluzily policajt a nakopavac prdelí v serii Taken, az na to, ze v tomto filme nikomu prdel nenakope, akurat sam par krat dostane do zubov a ani to jeho vysetrovanie na vlastnu past nie je vobec cool. Tu par krat zahranu pozu drsnaka mu verite len preto lebo je to pre vas stale Bryan Mills. K zvysku hereckeho osadenstva sa snad neda ani vyjadrit. Reziser to chcel vlastne cele zahrat na chladnu NYC atmošku 90tych rokov, ale to neustale prsanie jak z krhly bolo uz potom cliche. A take tie snove prestrihy a kecy z alkoholickeho liecenia, to bol velmi zly pokus o umeleckost a vobec som to nepochopil.

Equalizer (2014)

Zase raz ostalo v hollywoodskom rozpočte niečo a akčný žáner potreboval vykryť niečím a keďže teraz fičia akční hrdinovia na dôchodku a kadejakí vyslúžilí agenti, ktorí ťa aj vo svojich 68mich rokoch s tukovým vankúšom na bruchu odzbroja za 3 sekundy, že sa nespamatáš, tak sa filmové študiá pustili do projektu, ktorý len čisto kopíruje úspech série Taken s Liamom Neesonom. No a keďže Denzel je skvelý herec a vie vystrúhať skutočne dobrý poker face a následne za 16 sekúnd sundať 5 statných ozbrojených chlapov, po prvej takej scéne mu to ešte ako tak uveríte, ale spomalené detailné zábery a focus na spôsob video hry Max Payne 3 to neskôr rozchodne nezachránia a pri každej scéne, čím ďalej tým viac to zdvorilé "give them to choose" začína byť nuda, až nakoniec sa to vyvinie do takých rozmerov, že finále v tom Hornbachu či čo to bolo, je vyslovene trápne (obesený Dan Bilzerian na ostnatom dráte lol) a vlastne od momentu kedy si Denzel odíde na vidiek k bývalým kolegom na poradu a hlavný ruský záporák začína viac a viac chytať nervy, všetci vedia koľká bije, až na to, že už keď sa to zvrhlo na úplné cliché, nedočkáme sa ani ultimátneho boss fightu. Takže cca do polky filmu celkom sľubné, potom dosť slabotka.

Nejhledanější muž (2014)

Silne podpriemerna snimka z prostredia spravodajskych sluzieb. Tento zaner si ziada napatie, emocie a dobry scenar, bohuzial v tomto pripade sme sa dockali nuloveho napatia a emocii (ktore sa snazila vyvolat hudba ale strasne to neslo) a ten pribeh bol cely presne taky jak to nemecke chladne prostredie - uspavajuci. Navyse sa musite dve hodiny kukat na nechutneho Hoffmana, ktoreho potrebovali aspon trochu dorovnat Rachel McAdamsovou. Hviezdicku davam za autentickost.