Erasmus a spol. (2002)

Z tohohle filmu jsem vždycky na rozpacích. Originální námět, ale rozmělněný vedlejšími motivy - např.sexuální vztah s tou neuvěřitelně špatně hrající vdanou a nudnou paničkou. Navíc Xavier mi přišel jako nesympatický ňouma. Z tématu 7 studentů v jednom bytě se dalo vytěžit rozhodně víc. Jo, to kdyby někdo zfilmoval můj jazykový pobyt v Oxfordu, to by byla teprve sranda :-)

Emma (1996)

Knížky Jane Austenové považuju za nečitatelnou červenou knihovnu, ale tahle adaptace mě celkem mile potěšila. Sice jsem se chvílemi ztrácela v tom, kdo je čí bratranec a bratr apod., ale Gwyneth Paltrow byla roztomilá a kostýmy krásné. Do Mr.Knightleyho bych se asi taky zamilovala :-)

Hra na pláč (1992)

Spíš 4 a půl. Hodně nevšední příběh, skvěle zahraný. Bohužel jsem dopředu znala pointu. Dá se o něm přemýšlet ještě dlouho do noci...filmů s tématikou IRA by se mělo dělat víc, viz. můj oblíbený Boxer.

Benny a Joon (1993)

Další z rolí jako vyšitých pro Johnnyho Deppa - jeho podivná postavička s nevšedním humorem a kuchařským uměním (tousty dělal žehličkou, brambory mačkal tenisovou raketou...) je úžasná. Celý film působí velmi mile a decentně, zahřeje u srdce.

Černá Dahlia (2006)

Tenhle film určitě vzbudí vášnivé diskuze. Začnu tím, co mně trochu vadilo - scénář je zahlcen množstvím vedlejších postav, ve kterých se nedá moc dobře orientovat, chvílemi mi to přišlo, jako kdyby každou půlhodinu scénáře napsal někdo jiný. Scarlett Johansson je sice krásná, ale poprvé mě napadlo, že umí hrát jen role, které jsou jí svým způsobem podobné (a to není případ kultivované dámy s temnou minulostí ze 40.let). To ale nic nemění na tom, že celý film je velmi povedený noir snímek, podle mě i lepší než L.A. přísně tajné. Při klíčové scéně s vražedkyní se mi tajil dech a určitě se zapíše do seznamu mých oblíbených filmových momentů. Černobílé scény ze zavražděnou Dahliou jsou závratně smutné (poznal v ní někdo teroristku Ninu ze seriálu 24?).Vůbec celé retro zpracování je velmi povedené a konec šokující, jak se na podobný film patří. Já jsem odcházela z kina spokojená a určitě si tento kousek ještě někdy zopakuju.

Ztraceno v překladu (2003)

Viděla jsem to už asi pětkrát, ale stejně jako u Smrti panen mi něco nedefinovatelného do 5 hvězdiček chybí. Scénář je dokonalý, herci také, konec originální, ale...? u dvd stojí za shlédnutí vynechané scény, pár z nich bych do filmu stoprocentně dala (Charlotte a roboti, ráno po karaoke), pár scén z filmu bych naopak zkrátila nebo zcela vynechala (příliš dlouhé karaoke, tisková konference s Kelly).

Nepolíbená (1999)

Vrať se do hrobu po americku, ale Drew Barrymore (jak se někomu proboha může líbit?) bohužel není Milan Šteindler, takže výsledek stojí za houby.

Rekviem (2006)

Mrazivý psychologický příběh o náboženské atmosféře v malé německé vesnici v 70.letech, která měla hlavní vliv na zbytečnou smrt mladé nadanné studentky Michaely.Hlavní hrdinka předvádí úžasný výkon, zaujal mě také soundtrack. Na DVD ještě doporučuju bonus o exorcismu, kde se uvádí, že ještě dnes se každoročně nechává ve Vatikánu kolem stovky knězů vyučit na profesionálního exorcistu...smutná pravda.

V zajetí rychlosti (2005)

Je to vlastně taková pohádka pro dospělé - hlavnímu hrdinovi se splní všechny jeho sny a tužby, ačkoli musí po cestě překonávat různé překážky (srdeční slabost apod.). A na celém filmu je nejsympatičtější, že v něm nikdo není zlý a nikdo neumře...a to už se dneska jen tak nevidí :-)!

Horem pádem (2004)

Tak tady mě Hřebejk poprvé zklamal. Celá ta záležitost s rasismem a xenofobií mi přišla dost přitažená za vlasy. Nebýt výborných výkonů Jiřího Macháčka a Emilie Vášáryové, šla bych s hodnocením ještě dolů. Nějak mi přijde, že Jarchovský cpe do svých scénářů vtípky, které se mu nevešly do Pelíšků a které mají s každým dalším filmem sestupnou tendenci.