Lidice (2011)

Film důstojný lidické památky. Velmi se mi líbí režijní přístup, kdy sledujeme život na vesnici a osudy lidí stranou hlavního politického dění v Protektorátu. Naopak veškeré scény s Heydrichem, včetně vlastního atentátu, jsou zde trochu navíc. Je to jasná úlitba zahraniční distribuci, aby i amík pochopil "vo co go". Což ostatně amík stejně nepochopí, když nezná pozadí operace Anthropoid a nechápe veškeré narážky na řeči o parašutistech. Vše šlo krásně smáznout dobovými novinovými titulky a hlášením rozhlasu. Roden předvádí svůj klasicky vysoký standart. Jeho obsazení bylo sázkou na jistotu. Též všechno ostatní si sedlo a film působí celistvým dojmem. Jen mi chybí nějaká drobnost navíc, která by z Lidic udělala víc než jen dobrý film. 76%

Arzenál - 50 % (2016) (epizoda)

Tohle není dokument o fenoménu CSFD, ale o skepsi odborné veřejnosti vůči němu. Film je naprosto nestrukturovaný a informačně prázdný. Těch pár lidí na festivalu ve Varech je zoufale malý reprezentativní vzorek zdejší komunity. Situaci nezachraňuje ani POMO, který hází svá tradiční otřepaná klišé a dělá si reklamu. Režisér naprosto selhal v přístupu, kdy rozděluje filmové publikum na 2 soupeřící tábory. Těch co na CSFD jsou a těch co nejsou. Celou CSFD bere jako homogenní masu lidí s laickým pohledem na svět filmu. Dává za pravdu těm, co vzpomínají na doby, kdy byl Vláčil a Bergman v pravidelné nabídce kin, aniž by se zamyslel nad tím kam a proč se kinematografie posunula.

Plynové lampy (1944)

Dívčí sen o štěstí. Toť jen lež vlastního svědomí. Štěstí je bláznovství ztřeštěnosti vlastní existence. Láska je běsnění prostopášnosti, falešná závrať vlastní nevinnosti. Je to hořký kalich, který ti bude výpraskem. Život je ti fraškou. V samotě prázdného pokoje si vyložíš karty. Tábory stínů vstupují do místnosti. Slyšíš kroky. Tví démoni přicházejí. Mlha londýnské ulice se valí přes práh. Připrav se. Lampy už potemněly. 90%

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indiana Jonese tu máme po dlouhé době zpátky. Je to on, ale jiný než dřív. Vrásek trochu přibylo a šedin taky. Ekvilibristika už není na místě. Holt čas nezastavíš. Indy teď místo nácků mlátí se stejnou grácií komouše a jde mu to stále jako když bičem mrská. Ale i on se musel naučit novým kouskům. Přežít atomový výbuch v ledničce, vyhrát really Amazonie a přijmout svátost manželskou. No jo. I na archeologa v důchodu došlo. Rodina na krku, tak to se pak hrabej v kobkách Starověku. Bezstarostné mládí je pryč stejně jako lascivně mrkající teenagerky. To jsou ty chvíle, kdy si člověk sám uvědomí o kolik zestárnul. Stále je to ale on. Náš milovaný vtipem sršící Indiana Jones s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Ještěže nám ho ti mimozemšťani neodnesli. _____Spielberg se vydal už počtvrté zdolat stejnou horu. Zvolil znovu stejnou cestu jako před lety. Bohužel radost z prvovýstupu opakovat nelze a navíc tentokrát zůstal několik výškových metrů pod vrcholem.65%

V pravé poledne (1952)

Western odehrávající se v reálném čase? Odvážný přístup a jeden ze snímků, který psal historii žánru. Co naplat, že chvílemi bylo to čekání na vlak až moc dlouhé. Klaustrofobická atmosféra Amerického maloměsta je vyobrazena velmi výmluvně. To jak každý má strach nasazovat svůj život a nechce se postavit za společnou věc. Téma, které je stále aktuální a v dnešní době aktuálnější než kdy dřív. Vcelku realisticky pojatý snímek bez velkých hromad mrtvol a zbytečného sentimentu. 70%

Umberto D. (1952)

Bída městské ulice, lidská lhostejnost a zloba. Osamělý starý muž, co ztratil víru v člověka a život samotný. Už jen čeká v naději na rychlý konec. Jen upřímná láska zvířete zůstává jako to poslední, co drží starce při životě. Příběh, který vypráví sám život. De Sica to znovu dokázal. 90%

X-Men: První třída (2011)

Povídají si takhle spolu dva největší supermutanti Prof. Charles Xavier a Erik Magneto. „Ty vole Charlesi. Proč tady jako máme šaškovat na moři a držet námořní blokádu? Proč nevlezeš Nikitovi a mladýmu Kennedymu do hlavy a nedomluvíš jim, ať si dají pusinku? Copak nevíš, že tu fouká?" „Ty vole Eriku. Proč se neoblíkneš, když je ti zima? Já už vím, proč zrovna tobě nemůžu číst myšlenky. Ty máš totiž v hlavě úplný hovno. Copak nechápeš, že chci, aby si už udělali tu hokou linku, abych nemusel tyhle voloviny řešit? A ty sám místo abys odnes rakety z Kuby, aby CIA neřvala, tak si tu děláš z ponorky letadýlko?" „Charlesi. Kolikrát ti mám říkat, že nesmíme nasrat Fidela. Ta naše modrá Šmoulinka je do něj zabouchnutá. A když se nasere ta, tak se tu poserem všichni. Víš přece, jaká je to stíhačka." „Nojo Eriku, máš pravdu. Ty vole tohle nesmíme podcenit. Ale ono už je to stejně v prdeli. On jí totiž nechce, dávno jí prokouknul. A já jí furt říkal, ať ty borůvky nežere.....Tak na to hážeme bobek a jdem se alespoň mrknout, kolik sviní se vejde do zátoky." 55%

Anděl na zemi (1959)

Romantický kýč o andělu v těle letušky, co zachraňuje automobilového závodníka před nešťastným manželstvím. Pro Henriho Viala poslední role před předčasným skonem. Holt ve svém vlastním životě anděla nenašel. Zpestřením jsou ve vedlejších rolích mladičký Belmondo a M. Mercier ještě před úspěchem Angeliky. Romy má opravdu úděsný účes a ten kostým letušky už šel po hodině taky na nervy. Film jako takový téměř postrádá humor, což je problém, protože utáhnout plytkou zápletku na několika romantických větách a pohledech prostě nejde. 47%

Taxikář (1976)

Temné ulice nočního City. Všude špína a prach. Rozbité sklo, kartony pomočeného papíru, jehly od heroinu. Po chodníku kráčejí dvě 14 leté dívky v upnutých mini. Vesele si švitoří a přitom dávají najevo, co můžeš mít za pár babek. Stále slyšíš ten stejný zvuk moře aut, který naráží do oprýskaných budov jako vlny při příboji. Občas uslyšíš pronikavý výkřik nebo klaxon. Zvuk, který utichne tak rychle a náhle, jako poslední lidský vzdech. Pak zahlédneš billboard politika. Politika, co na tebe zírá sžíravým pohledem odkudsi shůry. Drze se ptá, co by sis přál. Ty víš jen, že někdo by měl uklidit tu špínu. Spláchnout jí prudkým deštěm tak, abys cítil jen svěží vůni ozónu. A tam někde venku pod skomírající pouliční lampou stojí tvůj žlutý taxík. Už je čas nastoupit a zažehnout motor. Lidská práce! Toť jen výbuch, osvěžující čas od času tvou propast. Morálka je slabost mozku. Ne, ne! Teď je čas vzbouřit se smrti! Práce se jeví tvé hrdosti příliš lehká: tvůj útěk ze světa by byl příliš krátkou trýzní. V posledním okamžiku bys útočil napravo, nalevo……Nakonec tvá duše zůstane ztracena pro věčnost.

Lída Baarová (2016)

Renč není žádný můj miláček. Naopak už na dálku je mi vysloveně nesympatický. Na té jeho VIP premiéře plné politiků bych rozhodně být nechtěl. Nicméně nemohu se ubránit dojmu, že řada filmových kritiků i místní pisálků se snaží shodit každý jeho film jen z důvodu jeho politické angažovanosti. Holt Zemanovo kamarádské vyznamenání za zásluhy skousne asi opravdu málokdo. Pokud ale hodnotím samotný film, je to na současné české poměry spíš nadprůměr. Kříž v roli Hitlera překvapil pozitivně. Pauhofová v pořádku. Některé scény nebo detaily si mohli odpustit. Jistě. Mohlo to být lepší nebo i o dost lepší, ale jsem rád, že ten film vzniknul. Jak se říká. Lepší něco než nic. Mě to neurazilo a nepředpokládám, že tohle je poslední filmová verze příběhu Baarové, kterou jsme viděli. 60%