Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Ale jo, vcelku vydařený comeback, dějově zasazen po 5.sérii (těžařská loď Červený Trpaslík se neztratila) a "pouze" v klasické sestavě, ovšem bez Holly. U posledního dílu musí každý fanoušek Rimmra potlačit dojetí (tedy včetně mě), po vysvětlení rodinných vztahů a nalezení dávno ztraceného, či spíše nikdy nenalezeného Rimsyho sebevědomí.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Patrně největším plusem této dramatické "inscenace" je její nadčasovost a netečnost děje k prostředí. Jinými slovy by bylo zcela lhostejno, zda-li by se film odehrával v prostředí tribunálu starověkého Říma nebo ve vesmírné lodi s porotou dvanácti rozličných inteligentních bytostí. Důležitý je pouze správně namíchaný koktejl osobností, které jsou v tomoto případě "rozptýleny" v geniální rovnováze. Ani jedna postava tu není zbytečná, stejně jako žádná není méně či více důležitá. Jednoduchost zde hraje svůj prim a dramatický trumf zároveň.

Červený trpaslík - Zpátky na Zemi (2009) (série)

Nevím co si mám o tomhle myslet ?! Snad slepá ulička tvůrcova, či pokus o co nejkontroverznější "půlsezónu"? Těžko říct, každopádně obdivuju, že to chlapi ještě po tolika letech zkusili.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Asi není jiného seriálu vysílaného v našich končinách, kolem kterého se vytvořil tak rozsáhlý kult fanouškovské základny, jako je tomu právě u Červeného Trpaslíka. Co díl to perla nablýskaná skvělým vtipem, promyšleným scénářem, karim, direktivami, kosmikem a dalším a dalším výtečným obsahem. Nutno vidět, a to mnohokrát!

Světová válka Z (2013)

Máme za sebou další takzvané sci-fi dneška s líbivou šlupkou. Pod líbivým povrchem nezeje úplná prázdnota, ale žádné hlubokomyšlenkářství se opět nekoná, a to ani omylem. Klady jsou za mě jen dva, a sice působivě vizualizovaná lidská davová "hmota" a solidní tah na bránu, kdy děj vcelku baví a táhne až do konce. Přestože záporů je více, uvedu jen jeden. Asi ten nejzásadnější FAIL je ultrarychlá infikace (do 12 vteřin či jak to bylo), která je naprosto šíleně nemožná a do očí bijící. I průměrný gymnaziální týnejdžr ví, že pro jakoukoli chorobu, lhostejno či virovou nebo bakteriologickou, napadající živé organizmy existuje tzv. inkubačí doba, pohybující se v řádu dnů, v extrémních případech pak v řádu několika hodin. Tento nesmysl v mých očích film neuvěřitelně sráží, něco jiného by bylo kdyby měl film nadsázku, jenomže on se tváří tak zatraceně vážně. Verdikt?: Příjemný odpočinkový sci-fi zombie popcorn na "jedno použití".

Predátor (1987)

"Nerez" klasika s napětím, výborným hudebním podkresem, podtrhnutá "osumdesátkovou" akcí, Arnoldem a ostatními zdařilými hereckými projevy. Nezničitelný kousek.

Bleeder (1999)

Hrubost a syrovost jako v Pusherech, jen je to prvotina a tak to samozřejmě není vypilováno do takových kvalit jako v pozdějších Refnových snímcích. Platí stále, že komu se Refn nikdy nelíbil, nikdy se mu líbit nezačne s žádným dalším filmem. Takže pozor všem, kterých se tohle týká: Tohle není popkorn! Za mě tedy "velmi dobrá".

Svět podle Prota (2001)

Spacey rulezz! Celý film je příjemným pohlazením po duši, i když místy mi dost vadila až neuvěřitelná konzervativnost všech okolo Prota, kdy absolutně nikdo ani na vteřinu nepochyboval o tom, že se jedná o cvoka, a to i po podání několika více či méně přesvědčivých důkazů. Kdyby se však okolo obyvatele Kejpaksu motal takový David Duchovny, celý snímek by dostal úplně odlišný náboj. Každopádně se jedná o herecký koncert Jeffa a Keva o jejichž kvalitách není pochyb.

Sex Pistols: Děs a běs (2000)

Solidní, poutavý a seriózní dokument o tom co se dělo okolo i přímo v uskupení formace Sex Pistols. Celé dílko je velmi dobře sestříháno, takže se konzumuje jedním dechem. Žádné nudné tlachání, žádné obšírné hlubokosáhlé nezáživné informace. Prostě akce, tohle bylo tak, dělo se tohle a takhle apod. Velice zajímavé a to i pro nefandy S.P. nebo punku. Konečně jsem se dozvěděl kde se vzaly všechny ty sychrhajcky, roztrhany hadry a další "ozdoby".

Sid a Nancy (1986)

Kdybych si před projekcí nenastudoval podrobnosti o SexPistols, o Sidovi, o Johnovi Lydonovi atd., patrně by byl můj zážitek o mnoho degradovaný. Ale že jsem tak učinil, můžu říct, že i vzhledem k relativně dlouhé délce jsem se téměř celou dobu dobře bavil. Nutno vyzdvihnout excelentní Garyho výkon (nic jiného jsem ani nečekal), který táhne celý film. Herecká exprese Chloe mi moc nesedla, připadla mi těžko uvěřitelná a málo přirozená, ale i přesto stravitelná. Ostatní tu byli víceméně jen do počtu. Trochu škoda je spackaného scénáře a ani dramaturg a střihač si zrovna moc z materiálem nepohráli. Ve výsledku malinko nadhodnotím pro atraktivnost a ojedinělost snímku, není prostě s čím srovnávat.