Tři králové (1999)

"Round round get around, I get around, Yeah, get around round round I get around!" Tři pouštní kluci a jejich dobrodružství v honbě za zlatem. Já osobně znám dvě další obdobné variace na toto téma. Nejdříve to byli Kellyho hrdinové s Clintem a spol. a pak se objevil Bebel se svými Mrchožrouty. Nepřekvapilo by mě kdyby existovaly i další adaptace, nicméně 3 králové vycházejí z tohoto výběru zřejmě jako vítězové, alespoň pro mne. Výborná gradace děje, solidní herecké výkony, zajímavá "instruktážní" videa, ironická komediálnost a uvěřitelná atmosféra americké invaze v Iráku. To vše utváří celkový velmi dobře koukatelný výsledek, jež stojí i za více shlédnutí.

Leon (1994)

Tuhle pohádku miluju. Po 20 letech směle nakopává do zadnice spoustu současných body-movies. Navíc s mými oblíbenými protagonisty jakým je Oldman a Reno (řekl bych v životní roli) a mladičká Natalie rovněž zazářila. Velice příjemná je jakákoliv absence vysvětlování politiky či vztahů. FBI fízlárna je tu naprosto přirozeně a nenásilně vykreslena jako čiré zlo a protikladem je "hodný" bountykiller Leon. Nádhera, tak to má být a je! Tohle je bezesporu plnotučná záležitost.

48 hodin (1982)

Snímek, se kterým sdílím rok "výroby", se mi v dobách kdy jsem na něj koukal ( což už v té době bylo přes 10 let po premiéře) líbil mnohonásobně víc, než dnes. Forma a atmosféra by byly vcelku uvěřitelné i v dnešních dobách, nicméně příběh je neuvěřitelně plytký a stupidní. Jak málo kdysi stačilo k zábavné kriminálce. Každopádně na Murphyho debut je to solidní.

Láska z pasáže (1985)

Škoda že Jarda nenatočil těchto totalitních "Noir" snímků víc, měl proto svůj nezaměnitelný cit a dokázal to podat celkem hezky syrově a od podlahy. Co se týká mne, já se vždycky jednou za čas rád podívám.

Pupendo (2003)

Ve srovnání s Pelíšky odchází Pupendo jako poražený, ovšem ne zostuzen. Je zde spousta nezapomenutelných scén, bohužel i poměrně dost zbytečně hluchých míst. I tak se jedná o podařené Hřebejkovo dítě. "Komsms je SVINSTVO a bšvici jsou SVINĚ" Míla Břečka.

Záměna (1983)

Klasický Eddie s dobrým Aykroydem a dalšími skvělými herci (půvabná Lee Curtis a noblesní Elliot a další). I dnes se tomu dá smát.

Cesta do Ameriky (1988)

Moje oblíbená pohádka s Eddiem, s kouzlem Ameriky 80.let a zajímavým hereckým obsazením. Murphy tu tak trochu hraje sám sebe, co by milovník snobství a luxusu, navíc stvořil i samotný příběh a spolu s Arseniem vdechli život asi deseti postavám. Je to takový film pro pamětníky a já jsem....pamětník.

Rivalové (2013)

Za sebe bych řekl, že mě rozvířený vzduch míjející se formule zrovna s křesla nesmetl, a to jak v případě této autobiografie, tak i v televizních přenosech těchto pološílených závodů. Objektivně však musím uznat, že i přesto mě snímek pobavil a žádných hluchých míst mi naštěstí nenaservíroval, což musím ocenit. Tedy za mě příjemná jednohubka, avšak s mizivými vyhlídkami na opakování.

Na samotě u lesa (1976)

Tady nemůže být o kvalitách žádný pochyb, neboť co věta z filmu, to zlidovělé pořekadlo či nesmrtelně vtipná hláška.

Což takhle dát si špenát (1977)

"Vokoun! Já to tušil! To se ti hodilo, když jsem tady maloval a teď von si sem bude chodit vyhřívat kostru!" Klasická česká komedie, zasvěcená největší a typicky "české" neřesti: "kradení", díky čemuž je její atraktivita téměř nesmrtelná.