Serpico (1973)

Po prvním díle Kmotra dává Pacino v roli Serpica všem nekompromisně na vědomí, že jeho herecké mistrovství nebyl omyl či náhoda, ale výsledek hlubokého studia herectví a nezanedbatelné dávky talentu, jimž byl obdařen. Jeho výkon je jak jinak než stoprocentní a je velká škoda, že tento způsob ponoření do role, jak to dělával i velký pan DeNiro, se už dneska nenosí. Maximální ohodnocení však nemůžu dát pro samotný příběh, protože pan Serpico byl až hloupě naivní idealista a podobné "čůrání proti větru" dopadá téměř vždy stejně. Vím, dá se namítnout, že tady se skutečně učinil pokrok v boji proti korupci a Serpico se zapsal do dějin USA. Má to však jedno velké ale. Vyhrál pouze bitvu. Válka proti korupci se totiž vyhrát nedá.

Bezstarostná jízda (1969)

Dost těžko se hodnotí film, který absentuje na jakoukoliv příběhovou linii či smysluplnou charakteristiku postav, ale o to zřejmě Hopprovi nešlo. V podstatě jde "jen" o pseudodokumentární obraz jedné nezapomenutelné doby "květinových dětí" ve Státech a o kouzlu krajiny viděné ze dvou kol. A tak zatímco naši rodiče v té samé době kysli ve fabrice, stáli fronty na pomeranče a žili v nesvobodě a strachu kdo koho udá, že nebyl na prvomájovém průvodu, v Kalifornii se hulilo, šňupalo, popíjelo a naplňovaly se i ty nejšílenější svobodomyšlenkářské plány. Tak trochu k vzteku, nemyslíte?

Čínská čtvrť (1974)

Obstojná kriminálka s Jackem, která má i solidní a neotřelý "mokrý" příběh, nicméně způsob jeho "servírování" mi tak docela nesedl. Takže jsem ve výsledku dvouhodinový snímek sledoval téměř 3 hodiny, neboť jsem se neustále vracel k dialogům, kde bylo to podstatné nějak prazvláštně skryto či podivně rečeno anebo jsem ho jen přehlídl neb mě děj zrovna neudržel ve stoprocentním soustředění, které je zde zřejmě vyžadováno. OK, možná jsem ten den nesnědl dost vtipné kaše a při další projekci by to mohlo být lepší, kdo ví? V hlavě mi ale zůstaly dva otazníky: 1) Kdo přišel s názvem Chinatown?? Je stejně vypovídající jako hypoteticky Terminátor 2: Protipovodňové kanály. 2) Proč se rozmýšlet nad třeba i zajímavou pointou na konci, že? "Nejlepší" je dopsat scénář na rychlo na koleně na place. Přesto přeze všechno se ale jedná o orginální a zábavnou záležitost, z velké části díky samotnému Nicholsnovi.

Fallout: Nuka Break (2011)

Jako fan member of Vault oceňuju vytvořené prostředí a kulisy, ale příběhová náplň je o ničem.

Příští rok ve stejnou dobu (1978)

Příjemná konverzační záležitost s výbornými protagonisty a originálním námětem. Ellen Burstyn jednoznačně kouzelná a kdo má rád Hawkeyeho bude mít rád i George.

Angel Heart (1987)

Excelentní detektivka s plnotučnou hutnou atmosférou a s pointou typu hluboce pokleslé čelisti při současném padnutí na zadek. Chytrá kamera, sqelý příběhový puzzle, surově podmanivý hudební podkres a solidní Mickeyho projev dává dohromady opravdu kvalitní zážitek. Jediné co by se snad dalo vytknout je práce Rourkeho dabléra. Né že by neodvedl dobrou práci naopak, ten chlap se musel vyloženě nadřít, vždyť ho zastupoval snad ve všech akčních střizích. Nepochopím že Mickey v pětatřiceti nedokázal sám zahrát alespoň těch pár nejjednoduších akčních scén kde "jen" běžel. Mno ale budiž, je to jen nepatrný šrám na zlatém podnose. Wow!

The Backwater Gospel (2011) (studentský film)

Kluci z Dánska mají bezesporu talent, stylistika je přímo úchvatná.

Bledý jezdec (1985)

Další pohled do rané kultury a historie amerických osadníků - zlatokopů. Eastwood ztvárnil poměrně složitou postavu. OK, zase pistolník beze jména či minulosti a to už tu bylo mnohokrát, ale navíc je tu Clint zajímavě "naroubován" duchovnem. Sice mi většinou náboženství narvané do filmu leze dost na nervy, ale tady je to nenásilně zakomponováno do celého příběhu a tudíž vcelku lehce stravitelné. Vše zkrátka působí přirozeně a běží tak jak má. Příjemný film a výborně utvořená atmosféra.

RoboCop 2 (1990)

Pamatuju si jak jsem byl jako malej kluk na tomhle s rodiči v kině. Docela síla, že to bylo mládeži přístupné. Z pohledu dneška: první polovina bylo ještě stravitelné a podařené pokračování, mno a ta druhá polovina už za moc nestála. Pro mě jen nostalgie. Už v době vzniku byly televizní animační triky tohoto typu téměř na konci životnosti, a tak se stalo že necelý rok po premiéře byl Robocop2 rozmetán na kusy v té době nevídaným a dechberoucím audiovizuálním zpracováním Terminatora2.

RoboCop (1987)

Tenkrát to byla šlupka, cyborgové byli hodně v módě a Weller zahrál "strojní mechaniku" opravdu věrohodně. Nicméně dnes už působí snímek poněkud zašedle a mladší diváky odkojené na Transformerech už to těžko osloví. Já tu dobu zažil a tak mi v oku zůstává jen nostalgická slza strojního oleje.