Agora (2009)

Přiznám se, že jsem o existenci Hypatie z Alexandrie neměl vůbec tušení a jsem moc rád, že mi tento snímek umožnil poodhalit dávnou minulost této osoby a její souvislosti. Samozřejmě se zde nejedná o žádný historický velkofilm s epickými bitvami. Děj se striktně soustředí na dění okolo exaktně a racionálně uvažující vědkyně - astronomky a na nekonečnou lidskou demenci a iracionalitu v doprovodu s nepochopitelnou potřebou přesvěčovat druhé o své "pravdě". Jak já ty náboženské "buditele" nenávidím....!

Sunshine (2007)

Hodnotné vesmírné sci-fi s poutavým "slunečním" příběhem. Herecká crew, jež se zde sešla, na mě působila z počátku spíše nesympaticky, ale posléze si mě, až na Curtise, všichni získali. "Nečekané setkání" v poslední čtvrtině mi z hlediska celkového nápadu připadlo lehce praštěné, ale následné survival akce byly solidně vypjaté, takže jsem si řekl proč ne? Podtrženo sečteno hezká porce dramatické vesmírné plavby.

Ženy v nesnázích (2009) odpad!

Stupidní, patetický, nevtipný, iracionální a nereálný paskvil. Ukázkový příklad žumpy impotentního filmového tvůrce. Film je až urážkou ženské i mužské sexuality. Třikrát Tfuj ....!

Dějiny násilí (2005)

Herecká symfonie quartetu Mortensen - Bello - Harris - Hurt dostala scénaristicky jednodušší film na vysokou laťku. Zvlášť sexuální scény, které bývají ve filmech odbyty většinou jen trapně cudným obrazem postelové scény, jsou zde náležitě naturálně ztvárněny. S dialogy se vcelku šetřilo, což mám rád, protože není nic horšího než užvaněný film, kde vám polopatě sdělí každou prostou a snadno domyslitelnou informaci. Na druhou stranu jsem kolikrát až visel Viggovi na rtech a v duchu prosil ať už xakru řekne něco hustšího nebo alespoň delší souvislý text. A ono nic, ale nevadí. Celkově vzato výborná dramatická záležitost.

Muži v černém 2 (2002)

Málo legrace, chabý scénář a nejméně nápadití emzáci z celé trilogie. Kdyby nebylo mluvícího Mopsíka Franka, šlo by to ještě níž. Nicméně stále koukatelné.

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Úryvek rozhovoru z porady jedné nejmenované produkční kanceláře: P1: „Čao Dery, máš se?“. == P2: “Ale jo Johnny, ujde to.“ == P1: „Mám takovej dojem, že je letos u nás mezera na poli rodinných srágor, ne?“ == P2: „To je fakt, [Hledí na www.imdb.com] je tam akorát Pottrat, Hugo od Scoryho a kýbl animáků, jako dycky. Máš plán?“ == P1: „Na to vem jed vole, máme ještě upsanýho Jimmyho, ale je to jenom do května.“ == P2: „Dyk to je za 3 měsíce, máš něco v šupleti!?“ == P1: „Klid vole, to pořešíme sami. Zkusíme brejnstorming, OK?“ == P2: „OK, poď do mě!“ == P1: „Co se ti naposled líbilo od Jima?“ == P2: „[Okamžitě odpovídá] I Love You Phillip Morris“ == P1: „Ty vole z rodinnejch, žádní homouši! [Vysmívá se]“ == P2: „Aha, tak....tak... to....mmm....Lhář!“ == P1: „Jasnačka, píšu. ... Dál?!“ == P2: „Ace Ventura, ten mě dycky roztrhá [Směje se].” == P1: „No jistě, už se mi to začíná rýsovat. Ještě ňáky roztomily zvířátko, nejlíp nějaky kery nebylo v Acovi?“ == P2: „Ježíš, já nevim, tam byly snad všecky, ftom Ventůrovi.“ == P1: „Ale nebyly ....[Expr. angl. kletba]!! Zkus to!“ == P2: „Hroch?“ == P1: „Ty si retard, jak ho asi budem stavět před kameru?? Něco menšího bys neměl?“ == P2: „Tuleň!“ == P1: „Válec sádla, málo pohybu, to nepobaví ani nejtupějšího burgrožrouta. Ještě se v něm někdo uvidí a žaloba je na krku. Pamatuješ na ty mraky telefonů po premiéře Blbý a blbější, ne?“ == P2: „No jo no, to volal samej Harry nebo Loyd [uchechtl se]. Už to mám! Líbí se ti Burtonovi Batmani [Podbízivě]?” == P1: „S jokerem nebo DeVitem?.... Aha chápu, tučňáci!!!“ == P2: „Přesně tak!“ == P1: „A máme to v kufru, hele ze Lháře vykrademe děj, jakože fotr workoholik se vrátí zpátky ke staré se dvěma děckama, mno a z Ace bude jakože v bytě s těma tučňákama a bude mít nějaky problémy s domácím.“ == P2: „No jo, ale kde se mu tam vezmou ti tučňáci? To budem jako točit na Aljašce nebo co? == P1: „Ale ....[Expr. angl. kletba]!! Třeba je zdedí po fotrovi, to je celkem nepodstatný. == P2: „OK, du k telefonu a začínáme vyrábět."

Muži v černém (1997)

Odpočinková akčňárna s Tommym a Willem i retrospektivně více než shlídnutelná a stravitelná. Záporňák "Bug" Vincent D'Onofrio byl úžasnej. Celkově vzato solidní začátek zábavné "emzácké" trilogie.

Walk the Line (2005)

Ztvárnit Johnnyho i June Cashovi nemohlo být nic snadné a přesto se to Phoenixovi a Witherspoon ( o které jsem netušil že umí "hrát" i něco jiného než blonďatou blbku :) docela podařilo. Problém vizuální podoby bych tu vůbec nerozebíral. Není totiž tolik důležité jak se představitel biografie podobá své skutečné předloze v "xichtě", ale jak dokázal napodobit choreografii, mimiku a zpěv. První dvě podmínky Phoenix dle mého názoru splnil na výbornou, zpěv je ale dvojka. Nicméně vzhledem k velké náročnosti nabodobit Cashův hlasový rozsah by to asi na jedničku nezvládl nikdo, kromě něj samotného. Phoenix měl tedy před sebou o něco větší výzvu než např. Kilmer v The Doors, ale dokázal to. Výtka směřuje jen co se počtu písní týče. Do tak dlouhé stopáže se jich mohlo vlézt i dvojnásobně na úkor některých zbytečně protáhlých scén.

Východní přísliby (2007)

Velice silné a syrové drama a bez okolků zobrazená krutost a násilí sovětské mafie s velice přesvěčivým a nekompromisním výkonem Vigga Mortensena. Scéna v sauně je pomyslným vrcholem jeho výkonu v tomto snímku. Tleskám a těším se na "přislíbené" pokračování.

Taking Off (1971)

Velice zvláštní Milošův obraz generace teenagers v 70.letech ve státech. Dost těžko se mi prokousávalo první čtrvthodinkou "békajících cácorek", ale jak se začaly odvíjet nezvyklé patálie konzervativních nechápajících a posléze vysoce osvícených rodičů, dostavilo se mnoho komických a absurdních situací, které určitě pobavily. Sympatická maminka Lynn Carlin a především výborná Woody Allenovská komika Bucka Henryho film spolehlivě "utáhli". Best of pasáž je bezesporu instruktáž správné hulby jointa následovaný rodičovským gruppenrauchem.